Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Daedalic Entertainment

Firma producent wydawca

Niemiecka firma istniejąca od 2007 roku. Jako studio deweloperskie Daedalic Entertainment wyspecjalizowało się przede wszystkim w gatunku przygodówek, tworząc serie Edna & Harvey, The Whispered World oraz Deponia. W 2023 roku firma zmieniła profil działalności, w całości skupiając się na wydawaniu gier innych deweloperów. Od 2022 roku Daedalic Entertainment należy do firmy Nacon.

Historia

Od dewelopera...

Dzieje Daedalic Entertainment rozpoczynają się 1 marca 2007 roku, kiedy to firma została założona przez Carstena Fichtelmanna oraz Jana Müllera-Michaelisa. Studio, którego siedziba mieściła się w Hamburgu, szybko zabrało się do pracy nad swoimi pierwszymi projektami. Zespół postanowił znaleźć dla siebie miejsce w gatunku przygodówek i przez długie lata radził sobie co najmniej dobrze, dostarczając szereg gier, które odniosły sukces i zdobyły fanów na całym świecie.

W 2008 roku do sprzedaży trafiła gra Edna & Harvey: The Breakout, która trzy lata później doczekała się kontynuacji, zatytułowanej Edna & Harvey: Harvey’s New Eyes. Rok 2009 przyniósł premierę gry The Whispered World, która na sequel musiała już czekać znacznie dłużej, bo aż siedem lat. Wreszcie w roku 2012 pojawiła się pierwsza Deponia, dająca początek całemu cyklowi rozwijanemu w następnych latach.

Ekipa próbowała swoich sił również w innych gatunkach; wśród dokonanych przez nią „skoków w bok” na uwagę zasługuje zwłaszcza wypuszczona w 2014 roku gra RPG pod tytułem Blackguards. W tym samym roku większościowe udziały w studiu nabyła firma Bastei Lübbe. Niedługo później Daedalic otworzyło drugi oddział w Düsseldorfie, zaś w lutym 2018 roku na branżowej mapie pojawił się trzeci – w Monachium.

Dobra passa Daedalic Entertainment jako studia deweloperskiego zaczęła się kończyć w 2017 roku. Z uwagi na słabnące zainteresowanie przygodówkami gry takie jak Ken Follet’s The Pillars of the Earth (2017) czy State of Mind (2018) nie sprostały oczekiwaniom finansowym. Sukcesu nie odniósł również RTS pod tytułem A Year of Rain, który trafił do sprzedaży w marcu 2020 roku. Na początku 2021 studia w Düsseldorfie i Monachium zostały oficjalnie zamknięte (przy czym to drugie de facto nie działało już od końca 2020 roku), zaś w kwietniu 2022 roku Daedalic Entertainment oficjalnie znalazło się pod skrzydłami firmy Nacon.

W międzyczasie, bo w marcu 2019 roku, doczekaliśmy się zapowiedzi nowego projektu studia. Tym razem ekipa ekipa postanowiła spróbować swoich sił w jeszcze jednym, zupełnie nowym dla siebie gatunku, tworząc przygodową grę akcji na licencji Władcy Pierścieni zatytułowaną The Lord of the Rings: Gollum. Tytuł zadebiutował w maju 2023 roku (po drodze zaliczając kilka opóźnień) i... okazał się spektakularną klapą zarówno pod względem finansowym, jak i artystycznym. Na platformie Steam pozycja otrzymała „w większości negatywne” recenzje, zaś według serwisu Metacritic średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media mieściła się w przedziale 34-49/100 (w zależności od platformy).

...do wydawcy na pełny etat

Niejako przeczuwając, do czego to wszystko zmierza, Daedalic Entertainment zaczęło przygotowywać grunt pod transformację. Świadczy o tym fakt, że stworzenie gry Surviving Deponia powierzono zewnętrznemu zespołowi – Atomic Torch Studios. W czerwcu 2023 roku Daedalic Entertainment oficjalnie ogłosiło, że kończy z produkcją gier wideo i od tej pory będzie skupiać się wyłącznie na ich wydawaniu. Wśród projektów, których wydawcą zostało Daedalic Entertainment, można było znaleźć między innymi polskie gry, jak Glitchpunk, Inkulinati oraz Hidden Deep.