Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCXONE
Okładka Valhalla Hills: Definitive Edition (PS4)

Valhalla Hills: Definitive Edition

Valhalla Hills

Opracowana przez studio Funatics strategia ekonomiczna. Fabuła Valhalla Hills opowiada o losach pewnego plemienia Wikingów, które po śmierci zastało bramy Valhalli zamknięte na cztery spusty. Powodem takiego stanu rzeczy jest konflikt pomiędzy Odynem a jego synem Leko.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | mitologia nordycka | wikingowie

Okładka Valhalla Hills: Definitive Edition (PS4)

data premiery gry:

19lis2015

PC

25kwi2017

PS4 XONE

Valhalla Hills to wydana na PC, PS4 i XONE strategia ekonomiczna. Produkcja wyszła spod ręki pracowników studia Funatics, czyli autorów serii Cultures i pod wieloma względami stanowi duchowego spadkobiercę tej popularnej przed laty marki. Ponadto, głównym projektantem był Thomas Häuser, czyli człowiek, który pełnił tę samą rolę w trakcie tworzenia The Settlers II.

Fabuła

Fabuła opowiada o plemieniu wikingów, którzy spędzili swoje życie, łupiąc Europę. Po śmierci udają się do Asgardu, ale, ku ich zdziwieniu, zastają wrota do Valhalli zamknięte na cztery spusty. Okazuje się, że przyczyną tego stanu rzeczy jest konflikt między Odynem i jego synem Leko, który spektakularnie oblał egzamin na bóstwo. Zdenerwowany ojciec mianował go bogiem budowniczych, a następnie wygnał go i dusze zmarłych wikingów z powrotem na Ziemię. Podczas rozgrywki rolę wypędzonego syna Odyna obejmują gracze i muszą pomóc swoim podwładnym w powrocie do Valhalli.

Mechanika

Zabawę rozpoczynamy u stóp potężnej góry i naszym celem jest otwarcie portalu, przez który wikingowie trafią do obiecanych zaświatów – możemy to zrobić, pokonując bądź przekupując strażników. Najpierw konieczne jest jednak zadbanie o przeżycie wikingów, gdyż otaczający ich świat jest niegościnny i pełen zagrożeń. Musimy dostarczać im jedzenie oraz ochronić przed dzikimi bestiami i potworami (wśród nich są m.in. szkielety, lodowe krasnoludy czy golemy). Osiągnięcie tego wszystkiego wymaga stworzenia zdrowej gospodarki zapewniającej naszym poddanym niezbędne surowce.

W grze nie wydajemy bezpośrednich rozkazów podwładnym. Zamiast tego każdy wiking posiada własny moduł sztucznej inteligencji, który kształtuje jego zachowanie. Gracz musi wpływać na swoich podopiecznych pośrednio, poprzez konstruowanie określonych budynków i zachęcanie do wykonania konkretnych czynności.

Kwestie techniczne

Valhalla Hills zbudowano w oparciu o technologię Unreal Engine 4. Ponadto mapy generowane są losowo, przez co za każdym razem czekają na nas nowe wyzwania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 4,3 / 10 na podstawie 78 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do Valhalla Hills: Definitive Edition

Klasyfikacja PEGI Valhalla Hills: Definitive Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Valhalla Hills: Definitive Edition

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 2.5 GHz/AMD Athlon 64 3500+ 3.5 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Quad Core 2.5 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 470/Radeon HD 6870 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8 64-bit
Recenzja gry Valhalla Hills - duch The Settlers ciągle żywy
Recenzja gry Valhalla Hills - duch The Settlers ciągle żywy

Recenzja 30 listopada 2015, 13:56

Ekonomię można określić jako settlersową, a więc w sumie dość prostą. Ot, stawiamy kolejne budynki, które produkują lub przetwarzają różne dobra. A więc drwal, ścinając drzewa, otrzymuje kłody drewna, które z kolei cieśla przerabia na deski. Wiele budynków, poza właściwym produktem, generuje też okazyjnie dodatkowe – np. kamieniarz znajduje węgiel, a wspomniany drwal patyki, przydatne przy tworzeniu narzędzi. Cały ten system jest dość prosty, a fakt, że nie nudzi się zbyt szybko, spowodowany jest systematycznym odblokowywaniem kolejnych budynków, które odrobinę wzbogacają warstwę ekonomiczną. Niemniej w Valhalla Hills bardziej chodzi o to, aby gonić króliczka, a więc rozbudowywać swoją wioskę i cieszyć się z tego, jak wszystko działa.

PC
PS4
XONE