Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka Edna & Harvey: The Breakout (PC)
OkładkaEdna & Harvey: The Breakout (PC)

Edna & Harvey: The Breakout

Edna & Harvey: The Breakout to utrzymana w starym stylu gra przygodowa typu point'n'click, wydana przez niemiecką firmę Daedalic Entertainment.

Przygodowe | point-and-click | indie

Edna & Harvey: The Breakout Premiera

5cze2008

PC

9sie2012

iOS

Gry podobne do Edna & Harvey: The Breakout

The Curse of Monkey Island

Ghost in the Sheet

Day of the Tentacle

Edna & Harvey: The Breakout to utrzymana w starym stylu gra przygodowa typu point'n'click, wydana przez niemiecką firmę Daedalic Entertainment (na koncie m.in. Ankh: Battle of the Gods i The Whispered World). Produkcja wyróżnia się przede wszystkim niezwykle oryginalnym scenariuszem oraz wykorzystaniem bardzo klasycznych, staroszkolnych rozwiązań technicznych, dzięki czemu może przywodzić na myśl takie pozycje, jak Day of the Tentacle czy The Secret of Monkey Island.

Główną bohaterką gry jest tytułowa Edna, osobliwa, młoda niewiasta, która pewnego ranka budzi się zamknięta w szpitalu dla umysłowo chorych, praktycznie niczego nie pamiętając. Jest jednak w pełni przekonana, że znajduje się tutaj zupełnie niesłusznie i musi się stąd jak najszybciej wydostać. Dziewczynka uważa się przecież za całkowicie normalną osobę, choć gracz może mieć ku temu pewne wątpliwości, zważywszy na jej sfatygowaną, wypchaną maskotkę królika Harveya, z którym dosyć często dyskutuje na przeróżne tematy. Wspólnie też podejmują decyzję o ucieczce z tego problematycznego miejsca. Jak się jednak szybko okazuje, wydostanie się z wariatkowa to nie taka prosta sprawa, dlatego też nasza oryginalna para bohaterów zmuszona jest w tym przedsięwzięciu poprosić o intelektualną pomoc ze strony gracza.

Zważywszy na naturę lokacji, w której aktualnie przebywają Edna i Harvey, łatwo można dojść do wniosku, że napotykane na naszej drodze postacie są, delikatnie mówiąc, niecodziennymi osobowościami (np. mężczyzna przebrany w pszczeli kostium albo para bliźniaczek syjamskich). Niemniej jednak powinniśmy znaleźć wspólny język z mieszkańcami psychiatryka, gdyż tylko wspólnymi siłami mamy szansę na osiągnięcie upragnionego celu. Na szczęście, upływający czas i kontakty z innymi ludźmi umożliwiają Ednie powoli odzyskiwać pamięć, co bardzo pozytywnie wpływa na jej zdolności umysłowe. Jak więc widzimy, w kwestii fabularnej trudno zarzucić twórcom gry brak pomysłowości czy odtwórczość.

Nieprzeciętność merytoryczna programu uzupełniona jest zupełnie klasycznymi rozwiązaniami technologicznymi. Gracze poruszają się po świecie gry przy użyciu sprawdzonego interfejsu point'n'click, sterując bohaterką głównie przy użyciu myszki. Silnik graficzny również korzysta z doskonale znanych fanom gatunku metod, opierając się na całkowicie dwuwymiarowych, rysunkowych lokacjach, po których przechadzają się ręcznie rysowane, animowane postacie, całość zaś utrzymano w charakterystycznej, nieco stonowanej kolorystyce. Twórcy skupili się przede wszystkim na treści, czego efektem są liczne, ciekawe zagadki, rozbudowane, pełne szalonego humoru linie dialogowe oraz ponad 120 obszarów, które odwiedzamy wspólnie z Edną i jej wypchanym towarzyszem. Omawiany tytuł powinien trafić w gusta doświadczonych miłośników przygodówek, którzy w grach szukają przede wszystkim wciągającej, inteligentnej rozrywki.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 6,9 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Edna & Harvey: The Breakout cena w dniu premiery: 19,90 PLN

Wymagania wiekowe Edna & Harvey: The Breakout: Odpowiednia dla każdego wieku.

Edna & Harvey: The Breakout Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 4 Ti4200 lub lepsza)
  • 1 GB HDD
  • Windows XP
PC
iOS