Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Blackguards 2 (PC)

Blackguards 2

Kontynuacja turowej gry cRPG studia Daedalic Entertainment, w której, stając na czele drużyny rzezimieszków, ratowaliśmy Aventurię przed atakiem sił Dziewięciu Hord. Akcja sequelu toczy się w tym samym uniwersum, kilka lat po wydarzeniach opisanych w pierwowzorze.

RPG | fantasy | turowe | elementy strategiczne | klasyczne RPG

Okładka Blackguards 2 (PC)

data premiery gry:

20sty2015

PC

15wrz2017

PS4 XONE

Blackguards 2 gra RPG z turowym systemem walki. Produkcję opracowało niemieckie studio Daedalic Entertainment, czyli ten sam zespół, który odpowiadał za pierwszą część, wydaną w 2014 roku.

Akcja kontynuacji ponownie osadzona została w krainie fantasy znanej jako Aventuria, a kampania rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części. Banda kryminalistów i rzezimieszków powstrzymała siły Dziewięciu Hord, ale większość z nich przypłaciła to życiem, zaś garstce ocalałych nie wiedzie się za dobrze. Krasnolud Naurim rozpoczął karierę hulaki, czemu zawdzięcza utratę majątku oraz zdobycie potężnego „mięśnia piwnego", a mag Zurbaran został sprzedany na targu jako niewolnik za symbolicznego miedziaka. Natomiast wojownik Takate powrócił do leśnego ludu i spędza czas na porywaniu ludzi oraz zmuszaniu ich do walki na śmierć i życie na arenach gladiatorskich.

Główną bohaterką gry jest bezwzględna kobieta imieniem Cassia, która nie cofnie się przed niczym, aby zrealizować swoje ambicje. Świadoma sławy pogromców Dziewięciu Hord postanawia zwerbować Naurima, Zurbarana i Takate, aby z ich pomocą zasiąść na Rekinim Tronie oraz przejąć władzę w królestwie. Kampania osadzona została głównie w południowych regionach Aventurii i zapewnia ponad 20 godzin zabawy.

Blackguards 2 koncentruje się na toczeniu turowych bitew. Zasady potyczek oparte są na mechanizmach stołowej gry fabularnej The Dark Eye, ale jednocześnie zostały mocno zmodyfikowane, tak aby starcia były szybsze i bardziej dopasowane do pecetowej specyfiki. Podczas bitew kluczową rolę odgrywa właściwe wykorzystywanie elementów otoczenia oraz unikalnych zdolności członków drużyny. Za sukcesy nagradzani jesteśmy punktami doświadczenia, które wydajemy na ulepszanie umiejętności postaci.

Nowością jest nadanie walkom dodatkowego strategicznego kontekstu. Poza standardowymi misjami podczas zabawy zajmujemy się również podbijaniem terytoriów na mapie Aventurii, a następnie odpieraniem ataków wrogich armii. Autorzy nie zapomnieli także o wprowadzeniu nowych umiejętności, przedmiotów oraz przeciwników. Ponadto zaimplementowali liczne poprawki zasugerowane przez fanów pierwszej części, takie jak ulepszone systemy widoczności, formacji oraz osłon.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,7 / 10 na podstawie 67 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,3 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Blackguards 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Blackguards 2

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Quad Core 2.4 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 896 MB GeForce GTX 275/512 MB Radeon HD 4770 lub lepsza, 12 GB HDD, Windows Vista(SP2),7(SP1),8
Minimalne: Dual Core 2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 GT/Radeon HD 2600 XT lub lepsza, 12 GB HDD, Windows XP

Recenzja gry Blackguards 2 - Czarna Straż wraca w lepszej formie
Recenzja gry Blackguards 2 - Czarna Straż wraca w lepszej formie

Recenzja 22 stycznia 2015, 14:19

Blackguards zyskało już wśród graczy miano Dark Souls wśród taktycznych RPG-ów. Sequel kontynuuje tę tradycję, choć znacznie ogranicza poziom frustracji związany z nieprzewidywalnością ataków. Pozostawia też mniej doświadczonym strategom furtkę w postaci ustawienia poziomu trudności w opcjach na „łatwy”. Po kilku pierwszych wprowadzających walkach zaczyna się prawdziwa zabawa, która nie raz będzie wymagała powtarzania scenariuszy w poszukiwaniu lepszej taktyki. Mapy potrafią sprawić niemiłe niespodzianki, na które nie sposób się przygotować za pierwszym podejściem. Czasami jedyną drogą do zwycięstwa jest odkrycie i wykorzystanie sekretów danego etapu. Inne bitwy są po prostu trudne i bywa, że trzeba mocno kombinować z taktyką, składem, wyposażeniem albo… poszukać innej drogi, o ile jest to możliwe. Oczywiście o zapisywaniu stanu gry w trakcie bitew nie ma mowy. Są też miejsca, gdzie mamy do rozegrania kilka potyczek pod rząd bez możliwości rozwinięcia postaci czy nawet zmiany wyposażenia.

PC
PS4
XONE