Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Epic Games

Firma producent wydawca

WWW: http://www.epicgames.com/

mrein@epicgames.com

Epic Games to amerykański deweloper gier i dostawca technologii dla zewnętrznych studiów. Główna siedziba firmy znajduje się w mieście Curry w stanie Karolina Północna; ponadto Epic Games posiada kilka oddziałów, m.in. w Seattle (stan Waszyngton), Guilford (Anglia), Yokohamie (Japonia), Seulu (Korea Południowa) i Szanghaju (Chiny), jak również jest właścicielem ChAIR Entertainment Group zlokalizowanego w Salt Lake City w stanie Utah. W sumie Epic Games zatrudnia ponad 160 osób. Epic Games najlepiej znane jest ze stworzenia serii Gears of War, Jazz Jackrabbit oraz Unreal. Firma rozwija również silnik Unreal Engine, w oparciu o który powstało mnóstwo tytułów z różnych gatunków.

Historia firmy Epic Games

Epic Games zostało założone w 1991 roku jako Potomac Computer Systems przez Tima Sweeney’a w mieście Rockville w stanie Maryland. Z czasem firmę przemianowano na Epic MegaGames. Debiutancką produkcją studia było ZZT z 1991 roku. W latach kolejnych firma wydała wiele tytułów na licencji typu shareware. W 1996 Epic było producentem izometrycznej strzelanki autorstwa krakowskiego studia Chaos Theory – Fire Fight, później wydanego przez Electronic Arts.

W 1998 roku na rynku ukazała się przełomowa dla studia produkcja, Unreal. Epic zaczęło wówczas użyczać swojego silnika, Unreal Engine, zewnętrznym deweloperom. Na przestrzeni lat wydano cztery jego edycje: Unreal Engine, Unreal Engine 2 (w tym 2,5 i późniejsze), Unreal Engine 3 oraz Unreal Engine 4.

W 1999 Epic MegaGames przemianowano na Epic Games i przeniesiono jego główną siedzibę do miasta Curry w stanie Karolina Północna.

Na przestrzeni lat Epic Games weszło w posiadanie lub założyło kilka dodatkowych studiów. Wśród nich wyróżnia się warszawskie studio People Can Fly, które zostało wykupione przez Epic w 2007 roku i przemianowane na Epic Games Poland w roku 2013. Dwa lata później rodzimy deweloper odzyskał niezależność i powrócił do pierwotnej nazwy.

wydawane serie gier:


Plany wydawnicze na przyszłość

Battle Breakers2019

Spyjinx2019

Współpracujący z Epic Games producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Epic Games


Chair Entertainment

Running With Scissors

W Polsce Epic Games współpracuje z:


Cenega S.A.