Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Tyrian (PC)
OkładkaTyrian (PC)

Tyrian PC

Klasyczna scrollowana strzelanka osadzona w klimatach science-fiction. Sterujemy niewielkim statkiem kosmicznym i zestrzeliwujemy wrogie jednostki nadlatujące z góry ekranu. W trakcie trybu kampanii ulepszamy wyposażenie dokonując zakupów za kredyty zdobyte podczas misji.

Zręcznościowe | science fiction | kosmiczne | shoot 'em up

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tyrian Premiera PC

1stycznia1995

producent: Eclipse Software wydawca: Epic Games

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Tyrian to klasyczna dwuwymiarowa produkcja rodem z automatów, w której obejmujemy kontrolę nad statkiem kosmicznym i mamy za zadanie przetrwać falę wrogów nadlatujących z krawędzi ekranu, a następnie pokonać wyjątkowo silnego bossa na końcu etapu. Wraz z postępami w grze otrzymujemy dostęp do coraz pokaźniejszego arsenału oraz odkrywamy kolejne fragmenty przedstawianej historii.

Akcję gry Tyrian osadzono w odległej przyszłości w 20031 roku. Głównym bohaterem gry jest Trent Hawkins, pilot zajmujący się wyszukiwaniem miejsc nadających się do zasiedlenia na terraformowanych planetach. Ostatnia z nich znajdowała się w pobliżu terytorium zamieszkiwanego przez rasę Hazudra, przypominającą jaszczurki. Pewnego dnia najlepszy przyjaciel Trenta należący do tej rasy, Buce Quesillac, został niespodziewanie zastrzelony. Umierający kumpel zdradził mu, że za tą akcją stoi wielka korporacja Microsol, przewodząca procesowi terraformowania. Istnieje poważne przypuszczenie, że udało jej się odkryć bezcenny minerał, ze względu na jego właściwości pozwalające na zniwelowanie siły grawitacji, nazwany Gravitium. Korporacja Microsol zamierza potajemnie wykorzystać go w swoich latających jednostkach i dlatego zaczęła likwidować wszystkich znających jej sekret. W związku z tym Trent staje się jej kolejnym celem i postanawia uciec do wolnego świata Savara. Wtedy rozpoczyna się właściwa przygoda.

W trakcie głównego trybu fabularnego bierzemy udział w szeregu misji rozgrywających się na różnych planetach. Po ukończeniu każdego etapu poznajemy kolejny fragment historii oraz udajemy się do sklepu, w którym za zebraną podczas walki gotówkę zakupujemy coraz lepsze elementy wyposażenia obejmujące przednie, boczne oraz tylne działka, pancerz, tarcze ochronne czy baterię pozwalającą na używanie jednocześnie coraz bardziej energochłonnego sprzętu. Boczne działka, w przeciwieństwie do głównych, pozwalają na użycie np. potężnych bomb zadających ogromne obrażenia, ale możemy z nich skorzystać tylko kilkakrotnie w trakcie misji.

Obok trybu fabularnego twórcy przygotowali również bardziej uproszczony Arcade. W tym wypadku na starcie wybieramy podstawowe wyposażenie, a w trakcie rozgrywki próbujemy przechwycić nadlatujące power-upy pozwalające na ulepszenie sterowanej maszyny. W zabawie może wziąć udział jednocześnie dwóch graczy sterujących różnymi statkami. Jeden z nich jest bardziej zwrotny, ale za to mniej wytrzymały, natomiast drugi ma gruby pancerz i potężne działo, ale porusza się o wiele wolniej.

Gra Tyrian posiada dwuwymiarową oprawę graficzną. Całą rozgrywkę obserwujemy z lotu ptaka, poruszając się po zróżnicowanych planetach. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym klimatem oraz nowymi rodzajami przeciwników. W trakcie walki ekran jest spowity różnokolorowymi pociskami nadlatującymi ze wszystkich stron.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Wymagania wiekowe Tyrian: Odpowiednia dla każdego wieku.