Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Tyrian 2000 (PC)
OkładkaTyrian 2000 (PC)

Tyrian 2000 PC

Specjalna wersja wydanej w 1995 roku scrollowanej strzelanki w klimatach science-fiction. Sterujemy niewielkim statkiem kosmicznym i zestrzeliwujemy wrogie jednostki nadlatujące z góry ekranu.

Zręcznościowe | science fiction | kosmiczne | shoot 'em up

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tyrian 2000 Premiera PC

1stycznia1999

producent: Eclipse Software wydawca: Epic Games

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Tyrian 2000 to wznowienie klasycznej dwuwymiarowej produkcji rodem z automatów wydanej w 1995 roku pod tytułem Tyrian. Obejmujemy w niej kontrolę nad statkiem kosmicznym i mamy za zadanie przetrwanie fali wrogów nadlatujących z krawędzi ekranu, a następnie pokonanie wyjątkowo silnego bossa na końcu każdego etapu. Z kolei wraz z postępami w grze otrzymujemy dostęp do coraz pokaźniejszego arsenału oraz odkrywamy kolejne fragmenty przedstawianej historii.

Na potrzeby tej edycji twórcy przygotowali nową zawartość obejmującą między innymi dodatkowy, piąty rozdział zatytułowany Hazudra Fodder. Dzięki niemu poznajemy dalszy ciąg przedstawionej w oryginale historii. Rozgrywkę wzbogacono również o nowe statki kosmiczne dostępne w sklepie oraz tryb zabawy Timed Battle. Wybieramy w nim jeden z trzech etapów (Deliani, Space Station lub Savara) i otrzymujemy określoną ilość czasu na pokonanie całego poziomu. Na końcu podliczane są punkty na podstawie między innymi liczby pokonanych wrogów, zaoszczędzonych żyć oraz szybkości. Dużą wagę przywiązano również do usunięcia wszelkich błędów znanych z pierwowzoru.

Początek fabuły gry Tyrian 2000 nie uległ zmianie i przygoda rozpoczyna się w odległej przyszłości w 20031 roku. Głównym bohaterem jest Trent Hawkins, pilot zajmujący się się wyszukiwaniem miejsc nadających się do zasiedlenia na terraformowanych planetach. Ostatnia z nich znajdowała się w pobliżu terytorium zamieszkiwanego przez rasę Hazudra, przypominającą jaszczurki. Pewnego dnia najlepszy przyjaciel Trenta należący do tej rasy, Buce Quesillac, został niespodziewanie zastrzelony. Umierający kumpel zdradził mu, że za tą akcją stoi wielka korporacja Microsol przewodząca procesowi terraformowania. Istnieje poważne przypuszczenie, że udało jej się odkryć bezcenny minerał, ze względu na jego właściwości pozwalające na zniwelowanie siły grawitacji, nazwany Gravitium. Korporacja Microsol zamierza potajemnie wykorzystać go w swoich latających jednostkach i dlatego zaczęła likwidować wszystkich znających jej sekret. W związku z tym Trent staje się kolejnym celem i postanawia uciec do wolnego świata Savara. Wtedy rozpoczyna się właściwa przygoda.

W trakcie głównego trybu fabularnego bierzemy udział w szeregu misji rozgrywających się na różnych planetach. Po ukończeniu każdego etapu poznajemy kolejny fragment historii oraz udajemy się do sklepu, w którym za zebraną podczas walki gotówkę zakupujemy coraz lepsze elementy wyposażenia obejmujące przednie, boczne oraz tylne działka, pancerz, tarcze ochronne czy baterię pozwalającą na używanie jednocześnie coraz bardziej energochłonnego sprzętu. Boczne działka, w przeciwieństwie do głównych, pozwalają na użycie np. potężnych bomb zadających ogromne obrażenia, ale możemy z nich skorzystać tylko kilkukrotnie w trakcie misji.

Obok trybu fabularnego twórcy przygotowali również bardziej uproszczony Arcade. W tym wypadku na starcie wybieramy podstawowe wyposażenie, a w trakcie rozgrywki próbujemy przechwycić nadlatujące power-upy pozwalające na ulepszenie sterowanej maszyny. W zabawie może wziąć udział jednocześnie dwóch graczy sterujących różnymi statkami. Jeden z nich jest bardziej zwrotny, ale za to mniej wytrzymały, natomiast drugi ma gruby pancerz i potężne działo, ale porusza się o wiele wolniej.

Gra Tyrian 2000 posiada dwuwymiarową oprawę graficzną. Całą rozgrywkę obserwujemy z lotu ptaka, poruszając się po zróżnicowanych planetach. Każda z nich charakteryzuje się odmiennym klimatem oraz nowymi rodzajami przeciwników. W trakcie walki ekran jest spowity różnokolorowymi pociskami nadlatującymi ze wszystkich stron.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tyrian 2000: Odpowiednia dla każdego wieku.