Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiXONEPCPS4
Okładka Shadow Complex Remastered (XONE)
OkładkaShadow Complex Remastered (XONE)

Shadow Complex Remastered

Gra akcji ukazująca wydarzenia w perspektywie 2,5D. Za jej scenariusz odpowiada znany amerykański pisarz Orson Scota Card, twórca między innymiserii książek o Enderze i Czerwonym Proroku.

Akcji | cyberpunk | platformówki | książki | 2.5D

Shadow Complex Remastered Premiera

3gru2015

PC

16mar2016

XONE

3maj2016

PS4

Gry podobne do Shadow Complex Remastered

My Friend Pedro

Shadow Complex Remastered to wydana na platformie PC, XONE i PS4 gra akcji w konwencji klasycznej platformówki, okraszonej nowoczesną oprawą graficzną i rozbudowaną warstwą fabularną. Tytuł stanowi odświeżoną wersję przebojowej gry Shadow Complex studia ChAIR Entertainment, która zadebiutowała w 2009 roku w usłudze Xbox Live i doczekała się szeregu branżowych wyróżnień oraz miana najlepiej sprzedawanej gry Arcade na Xboksa 360. Za reedycję gry odpowiada zaś będąca właścicielem studia ChAIR Entertainment firma Epic Games, znana z tak kultowych serii, jak Unreal czy Gears of War.

Fabuła

Fabuła gry Shadow Complex została stworzona przy współudziale słynnego amerykańskiego pisarza science-fiction Orsona Scotta Carda i doczekała się kontynuacji w postaci dwóch jego powieści: Empire oraz Hidden Empire (które jak dotąd nie zostały wydane w naszym kraju). W grze wcielamy się w postać młodego mężczyzny imieniem Jason Fleming, który podczas górskiej wycieczki ze swoją nową dziewczyną Claire, przypadkowo odkrywa tajną bazę organizacji o nazwie Restoration. Pragnie ona doprowadzić do zabicia prezydenta USA i wybuchu kolejnej wojny domowej, aby wykorzystać powstały w ten sposób chaos do przejęcia władzy w kraju. Kiedy Claire zostaje porwana przez członków organizacji i uwięziona w samym sercu bazy, nasz protagonista wyrusza z misją ocalenia dziewczyny i powstrzymania niecnych planów spiskowców.

Mechanika

Pod względem mechaniki, w wydanym na platformie PC, XONE i PS4 Shadow Complex Remastered mamy do czynienia z platformówką 2.5D, w której całe otoczenie wykonane jest w pełnym 3D, jednakże ruchy bohatera ograniczone zostały wyłącznie do dwóch wymiarów. W toku rozgrywki przemierzamy kolejne, rozległe etapy o półotwartej strukturze i rozwiązujemy zróżnicowane zagadki logiczne oraz walczymy z napotkanymi przeciwnikami za pomocą różnych rodzajów broni. Do eliminacji wroga wykorzystać możemy zarówno efektowne ataki wręcz oraz klasyczną broń palną, jak i różnego rodzaju futurystyczne gadżety (np. karabiny zamrażające) oraz elementy otoczenia (np. wybuchające beczki). Oprócz szeregowych przeciwników, w grze pojawiają się także znacznie potężniejsi bossowie (żywi oraz mechaniczni). Niezmiernie ważnym elementem jest także system rozwoju bohatera, który w toku rozgrywki nabywa nowe, przydatne umiejętności, pozwalające dotrzeć do niedostępnych wcześniej obszarów i uporać się z coraz silniejszymi wrogami. W miarę postępów w grze obserwujemy więc swoistą ewolucję bohatera, który stopniowo przeistacza się ze zwykłego turysty w prawdziwą machinę do zabijania.

Kwestie techniczne

Zremasterowana edycja Shadow Complex na platformie PC, XONE i PS4, podobnie jak pierwowzór wykorzystuje potencjał zaawansowanego silnika graficznego Unreal Engine, jednak cała oprawa gry została mocno podrasowana i dostosowana do możliwości nowoczesnych pecetów i konsol ósmej generacji. W grze pojawiły się też dodatkowe wyzwania oraz nowe sposoby eliminacji przeciwników podczas walki wręcz.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 2,9 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Shadow Complex Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Shadow Complex Remastered Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 7800/Radeon HD 4600 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
  • Zalecane:
  • Intel Core i5 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 540/Radeon HD 5500 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
PC
PS4
XONE