Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Shadow Complex Remastered (PC)
OkładkaShadow Complex Remastered (PC)

Shadow Complex Remastered

Gra akcji ukazująca wydarzenia w perspektywie 2,5D. Za jej scenariusz odpowiada znany amerykański pisarz Orson Scota Card, twórca między innymiserii książek o Enderze i Czerwonym Proroku.

Akcji | cyberpunk | platformówki | książki | 2.5D

Shadow Complex Remastered Premiera

3gru2015

PC

16mar2016

XONE

3maj2016

PS4

Gry podobne do Shadow Complex Remastered

Ori and the Blind Forest

Rayman Origins

Leaden Sky

Shadow Complex Remastered to wydana na platformie PC, XONE i PS4 gra akcji w konwencji klasycznej platformówki, okraszonej nowoczesną oprawą graficzną i rozbudowaną warstwą fabularną. Tytuł stanowi odświeżoną wersję przebojowej gry Shadow Complex studia ChAIR Entertainment, która zadebiutowała w 2009 roku w usłudze Xbox Live i doczekała się szeregu branżowych wyróżnień oraz miana najlepiej sprzedawanej gry Arcade na Xboksa 360. Za reedycję gry odpowiada zaś będąca właścicielem studia ChAIR Entertainment firma Epic Games, znana z tak kultowych serii, jak Unreal czy Gears of War.

Fabuła

Fabuła gry Shadow Complex została stworzona przy współudziale słynnego amerykańskiego pisarza science-fiction Orsona Scotta Carda i doczekała się kontynuacji w postaci dwóch jego powieści: Empire oraz Hidden Empire (które jak dotąd nie zostały wydane w naszym kraju). W grze wcielamy się w postać młodego mężczyzny imieniem Jason Fleming, który podczas górskiej wycieczki ze swoją nową dziewczyną Claire, przypadkowo odkrywa tajną bazę organizacji o nazwie Restoration. Pragnie ona doprowadzić do zabicia prezydenta USA i wybuchu kolejnej wojny domowej, aby wykorzystać powstały w ten sposób chaos do przejęcia władzy w kraju. Kiedy Claire zostaje porwana przez członków organizacji i uwięziona w samym sercu bazy, nasz protagonista wyrusza z misją ocalenia dziewczyny i powstrzymania niecnych planów spiskowców.

Mechanika

Pod względem mechaniki, w wydanym na platformie PC, XONE i PS4 Shadow Complex Remastered mamy do czynienia z platformówką 2.5D, w której całe otoczenie wykonane jest w pełnym 3D, jednakże ruchy bohatera ograniczone zostały wyłącznie do dwóch wymiarów. W toku rozgrywki przemierzamy kolejne, rozległe etapy o półotwartej strukturze i rozwiązujemy zróżnicowane zagadki logiczne oraz walczymy z napotkanymi przeciwnikami za pomocą różnych rodzajów broni. Do eliminacji wroga wykorzystać możemy zarówno efektowne ataki wręcz oraz klasyczną broń palną, jak i różnego rodzaju futurystyczne gadżety (np. karabiny zamrażające) oraz elementy otoczenia (np. wybuchające beczki). Oprócz szeregowych przeciwników, w grze pojawiają się także znacznie potężniejsi bossowie (żywi oraz mechaniczni). Niezmiernie ważnym elementem jest także system rozwoju bohatera, który w toku rozgrywki nabywa nowe, przydatne umiejętności, pozwalające dotrzeć do niedostępnych wcześniej obszarów i uporać się z coraz silniejszymi wrogami. W miarę postępów w grze obserwujemy więc swoistą ewolucję bohatera, który stopniowo przeistacza się ze zwykłego turysty w prawdziwą machinę do zabijania.

Kwestie techniczne

Zremasterowana edycja Shadow Complex na platformie PC, XONE i PS4, podobnie jak pierwowzór wykorzystuje potencjał zaawansowanego silnika graficznego Unreal Engine, jednak cała oprawa gry została mocno podrasowana i dostosowana do możliwości nowoczesnych pecetów i konsol ósmej generacji. W grze pojawiły się też dodatkowe wyzwania oraz nowe sposoby eliminacji przeciwników podczas walki wręcz.

Ostatnia modyfikacja 3 lutego 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,5 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Shadow Complex Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Shadow Complex Remastered Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon 64 X2 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 7800/Radeon HD 4600 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
  • Zalecane:
  • Intel Core i5 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 540/Radeon HD 5500 lub lepsza
  • Windows 7/8/10
PC
PS4
XONE