Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Fire Fight (PC)
OkładkaFire Fight (PC)

Fire Fight PC

Należąca do popularnego gatunku kosmicznych strzelanin gra, autorstwa krakowskiego studia Chaos Works. Produkcja wyróżnia się innowacyjnym podejściem do gatunku oraz efektowną oprawą graficzną.

Akcji | widok izometryczny | kosmiczne | shoot 'em up | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fire Fight Premiera PC

31maja1996

pudełko PL

15października1996

producent: Chaos Works wydawca: Electronic Arts Inc. wydawca PL: Cenega S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Fire Fight to futurystyczna strzelanina z widokiem izometrycznym, stworzona przez krakowskie studio Chaos Works, znane rodzimym graczom z takich hitów jak Electro Body, Heartlight czy Robbo – wydanych jeszcze pod nazwą xLand. Deweloperzy znad Wisły zaskoczyli świat innowacyjnym podejściem do klasycznego już gatunku, oraz spektakularną oprawą graficzną. Efekt był na tyle dobry, że Krakowianom udało się zainteresować swą produkcją poważnych zachodnich dystrybutorów. Przygotowaniem wersji shareware zajął się Epic Megagames, zaś wersję komercyjną Fire Fight wydała w USA firma Electronic Arts.

Akcja gry osadzona została w brutalnym świecie przyszłości, w którym ludzkość zapanowała nad galaktyką, a władzę sprawuje despotyczna Widmowa Rada. Twarde i restrykcyjne prawo pozwala na stosowanie wobec podejrzanych surowych represji bez konieczności osądzenia. Jego egzekutorami są zaś zazwyczaj piloci myśliwców, którzy bez sentymentów rozprawiają się z wrogami władzy. Jednym z najzdolniejszych jest niejaki Jaxon, w którego rolę wciela się właśnie gracz. Dysponując ultranowoczesnym statkiem kosmicznym Jagger walczy on z rebeliantami, wykonując najbardziej niebezpieczne misje na zlecenie Rady.

Rozgrywka bazuje na klasycznych dla gatunku scrollowanych strzelanek mechanizmach. Deweloperzy podeszli jednak do tematu w innowacyjny sposób, oferując graczom swobodę ruchu we wszystkich kierunkach i możliwość swobodnej eksploracji map, na których pełno jest bonusów i ukrytych miejsc. W grze sterujemy niewielkim statkiem, siejącym spustoszenie wśród jednostek wroga, takich jak myśliwce, piloci-samobójcy czy wieżyczki strażnicze. Do rozegrania mamy 18 misji, umiejscowionych na 5 różnych planetach, a każdą z nich poprzedza szczegółowa odprawa. Większość zlecanych zadań polega na zniszczeniu wskazanych celów, choć zdarzają się także misje ratunkowe czy rozpoznawcze. W trakcie zabawy zdobywamy nowe rodzaje uzbrojenia, które pozwalają zwiększyć swoje szanse w starciu z dużą liczbą przeciwników oraz wymagającymi bossami.

Poza trybem kampanii przeznaczonej dla jednego gracza, twórcy zaimplementowali również w pełni funkcjonalny tryb multiplayer, dedykowany dla dwóch osób przez modem lub maksymalnie czterech w sieci lokalnej. Co ciekawe, wewnątrz opakowania z grą znajdziemy od razu dwie płyty CD, pozwalające na zabawę ze znajomymi bez konieczności zakupu drugiej gry. Rozgrywka wieloosobowa oferuje dwa warianty: Fire Fight oraz Base Building. Pierwszy z nich to klasyczny pojedynek „każdy na każdego” w stylu deathmatch, zaś w drugim zadaniem każdego z uczestników jest znalezienie i odtransportowanie do bazy komponentów potrzebnych do jej rozbudowy. Z uwagi na ich ograniczoną ilość, rzeczą naturalną jest tu konieczność walki z innymi graczami.

Na tle innych produkcji w swoim gatunku Fire Fight wyróżnia się przede wszystkim znakomitą oprawą graficzną, do której udźwignięcia potrzebny jest naprawdę mocny komputer. Wykonana z wielką dokładnością dwuwymiarowa grafika gry, dzięki zastosowaniu perspektywy izometrycznej sprawia wrażenie trójwymiarowości. Otoczenie jest bardzo urozmaicone, zaś modele jednostek cechuje wysoka szczegółowość i doskonałe animacje. Duże wrażenie robi też masa efektów specjalnych, takich jak wybuchy, pożary czy efekty atmosferyczne.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-4  

Wymagania wiekowe Fire Fight: 12+

Fire Fight Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 60 MHz
  • 8 MB RAM
  • 35 MB HDD
  • Windows 95