Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Fortnite (PC)

Fortnite

Fortnite: Ratowanie świata | Fortnite: Save the World

Nastawiona na tryb współpracy gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Deweloping tytułu powierzony został polskiemu oddziałowi firmy Epic Games (dawne studio People Can Fly). Akcja Fortnite toczy się w świecie nawiedzanym przez przypominające zombie demony.

Akcji | zombie | sandbox | survival | kooperacja | MMO | crafting | Epic Store exclusive

Okładka Fortnite (PC)

producent: Epic Games

wydawca: Epic Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

30cze2020

XONE PS4 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fortnite to stworzona na platformę PC, PS4 i XONE trzecioosobowa gra akcji utrzymana w lekkim klimacie i nastawiona na sieciową kooperację graczy. Produkcja została stworzona przez studio Epic Games, znane przede wszystkim z kilku kultowych serii gier akcji, jak Gears of War czy Unreal, a także popularnego silnika Unreal Engine. Tytuł dostępny jest w modelu darmowym z mikropłatnościami (free-to-play).

Fabuła

Choć sednem zabawy jest tutaj kooperacyjny multiplayer, fabuła stanowi istotny element gry. Trafiamy do świata nawiedzanego przez przypominające zombie demony (zwane pustakami), które przybywają na Ziemię z burzowych chmur widocznych nad horyzontem, wykorzystując do tego celu sieć portali. Gracze wcielają się w członków oddziałów, które mają za zadanie strzec owych bram, by nic się przez nie nie przedarło i starać się zamykać przejścia przy użyciu urządzenia o nazwie atlas.

Historia jest opowiadana w toku wystarczających na wiele godzin zabawy kampanii. Podzielone są one na generowane losowo etapy i cechują się pewną dozą nieliniowości – jako że po każdej zaliczonej misji otrzymujemy wybór, w jakiej części świata chcemy zająć się następną bramą.

Mechanika

Właściwa rozgrywka rozpoczyna się, gdy wraz z trzema innymi osobami trafiamy na mapę danej misji. Pustaki przychodzą dopiero w momencie aktywacji specjalnego urządzenia, więc gracze mają czas, by odpowiednio przygotować się na akcję. Muszą rozeznać się w czasami dość rozległej okolicy, a następnie postawić fortyfikacje, które pomogą im w odpieraniu hord potworów. Do wyboru są trzy główne rodzaje materiału – drewno, kamień i metal – pozyskiwane z okolicznych źródeł (jak choćby drzewa czy samochody). Pomijając szukanie złóż surowców, eksploracja jest również o tyle ważna, że pozwala nam znaleźć nowe bronie oraz plany umożliwiające skonstruowanie bardziej zaawansowanego sprzętu. Istotny jest także fakt, że praktycznie całe otoczenie można zniszczyć – wszystko to, co wystaje ponad ziemię, da się rozłożyć na czynniki pierwsze przy pomocy kilofa lub innych narzędzi. Uczestnicy zabawy otrzymują niemal pełną dowolność w projektowaniu swoich umocnień, a jednym z najważniejszych elementów zbudowanej twierdzy są pułapki, takie jak podłoga podłączona do prądu, kolce, miny, automatyczne działka czy chmury trującego gazu.

Zgodnie z kooperacyjnym charakterem Fortnite, podczas rozgrywki istotną rolę odgrywa współpraca między członkami drużyny. Podział obowiązków jest wyznaczany przede wszystkim przez klasy postaci, na które zdecydują się poszczególni gracze. Do wyboru jest kilka zróżnicowanych „profesji” – np. Constructor (szybciej buduje i zużywa przy tym mniej surowców), Ninja (wykonuje podwójny skok i wyprowadza silne ataki w walce wręcz przy użyciu katany) oraz Commando (klasyczny żołnierz, specjalista od broni palnej). Co więcej, każda postać rozwija się – maksymalnie do poziomu 20. – otrzymując coraz bardziej zaawansowane zdolności i możliwości.

Warto też zwrócić uwagę, że gracz otrzymuje do dyspozycji własną siedzibę, która z czasem może zostać rozbudowana o takie lokacje, jak zbrojownia, centrum dowodzenia czy skrzydło szpitalne. W trakcie misji ratujemy różne postaci niezależne (zwane ocaleńcami), które stają się mieszkańcami naszego schronienia. Istotną rolę w trakcie rozgrywki odgrywa również system craftingu, który pozwala graczom tworzyć coraz potężniejsze bronie czy pułapki.

Kwestie techniczne

Fortnite wykorzystuje stylizowaną, kreskówkową oprawę wizualną w stylu zbliżonym do Team Fortress 2. Jak przystało na dzieło tego dewelopera, Fortnite jest napędzane technologią Unreal Engine.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 2,4 / 10 na podstawie 3204 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 621 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Fortnite

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Fortnite

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • Windows 7/810 64-bit
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5 2.8 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce 660/Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
Oceniamy wczesny dostęp gry Fortnite – z małej chmury duże zombie
Oceniamy wczesny dostęp gry Fortnite – z małej chmury duże zombie

Przed premierą 22 sierpnia 2017, 15:06

Fortnite dzisiaj to propozycja dla trzech różnych typów graczy. Przede wszystkim miłośników co-opa, którym znudziły się już Left 4 Dead czy Payday. Co prawda w dziele Epic Games zbyt często biegamy po mapie solo, a grupujemy się dopiero pod koniec misji, gdy przychodzi do obrony wskazanego punktu przed kilkoma falami pustaków, ale zgranej paczce Fortnite zaoferuje całkiem sporo frajdy. Grę docenią też ludzie szukający rozbudowanych produkcji, zapewniających wiele godzin zabawy. Ma to swoje ujemne strony, bo grindu jest coraz więcej i widać, że z czasem będzie to pozycja darmowa, ale – jako się rzekło – są fani tego typu rozgrywki i im powinien się ten model spodobać. Wreszcie Fortnite to propozycja dla osób, które lubią brać udział w rozwoju gier. Od czasu premiery wczesnego dostępu tytuł doczekał się już sześciu aktualizacji, w tym jednej dużej, a kolejne są już w drodze (twórcy obiecali np. nowy tryb survivalowy pod koniec sierpnia).

XONE
PS4
PC