Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiGBAPC
Okładka Jazz Jackrabbit (GBA)
OkładkaJazz Jackrabbit (GBA)

Jazz Jackrabbit

Jazz Jackrabbit to pierwsza odsłona cyklu klasycznych platformówek studia Epic Games. Tytułowy bohater rusza na ratunek pięknej księżniczce Evie Earlong, porwanej przez nikczemnego żółwia Devana. Gra zawiera 90 poziomów, na których trzeba wykazać się sporą zręcznością i sprytem.

Akcji | platformówki | 2D | side-scroll

Jazz Jackrabbit Premiera

20mar1994

PC

3sty2003

GBA

producent: Game Titan wydawca: Jaleco Entertainment

Jazz Jackrabbit to pierwsza część cyklu zręcznościowych platformówek, opracowana przez Arjana Brusseego i Cliffa Bleszinskiego i wydana przez amerykańską firmę Epic Games. Od czasu premiery w sierpniu 1994 roku tytuł ten doczekał się kontynuacji oraz dwóch dodatków o tematyce świątecznej: Holiday Hare '94 i Holiday Hare '95. Od 30 listopada 2017 Jazz Jackrabbit dostępny jest w formie kolekcjonerskiej (obejmującej wersję CD-ROM i dodatek Holiday Hare '95) na serwisie GOG.com.

Fabuła

Akcja tytułu osadzona została w fikcyjnym świecie, zamieszkiwanym przez antropomorficzne zwierzęta. Jedną z ukazanych w grze ras są króliki z planety Carrotus, nad którymi rządy sprawuje kochana przez wszystkich księżniczka Eva Earlong.

Pewnego dnia spokój na króliczych ziemiach zostaje zakłócony przez najazd wrogiej rasy żółwi. Przywódca terrorystów, Devan Shell, uprowadza Evę Earlong i zsyła na jej planetę szeregi łupieżców. Galaktyczne króliki nie mogą pogodzić się ze stratą ukochanej księżniczki i domagają się zemsty. Główny bohater historii, nieustraszony Jazz, wyrusza więc w pościg za złoczyńcą, po drodze rozprawiając się z każdym napotkanym przeciwnikiem. Jego celem jest nie tylko odbicie Evy z łap Devana, ale też uniemożliwienie maniakowi sfinansowania planu Żółwiej Dominacji.

Mechanika

Jazz Jackrabbit to klasyczna gra platformowa, w której przychodzi nam eksplorować rozległe lokacje, eliminować zagrażających nam przeciwników i zbierać diamenty oraz wszelkiego typu bonusy. Nasz bohater potrafi skakać, biegać z zawrotną szybkością, a przede wszystkim rozgramiać swych przeciwników przy użyciu swej niezawodnej spluwy – LFG-2000.

Gra posiada w sumie 4 poziomy trudności (easy, medium, hard i turbo) i podzielona została na kilka rozdziałów. W każdym z nich mamy do pokonania określoną ilość poziomów (każdy zlokalizowany na oddzielnej planecie, do której Jazz udaje się, by zebrać dodatkowe informacje o aktualnym miejscu pobytu porwanej księżniczki). Nasz bohater ma ograniczoną ilość czasu na ich pokonanie. Level zostaje ukończony w chwili dotarcia do tablicy z wizerunkiem Devana. Wtedy też sumowane są punkty za czas, ilość wybitych wrogów czy itemy.

W początkowej fazie gry posiadamy w sumie 3 życia oraz pełny pasek HP. W momencie zranienia nasz bohater traci część zdrowia, które może odzyskać dopiero po odnalezieniu i zjedzeniu marchewki. Przy uważnej eksploracji poziomów ma też szansę natrafić na zapasowe punkty życia. Produkcja ta zawiera także bonusowe sekwencje, w których naszym głównym zadaniem jest zebranie 30 diamentów. Jeżeli zdołamy zebrać wszystkie przed dotarciem do mety, również zostajemy obdarowani dodatkowym życiem.

Kwestie techniczne

Jazz Jackrabbit posiada dwuwymiarową grafikę, utrzymaną w perspektywie side-scroll. Tytuł ten zawiera ponad 90 różnych poziomów, z których każdy zaopatrzony został w indywidualny utwór muzyczny.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-5  

Ocena użytkowników: 4,9 / 10 na podstawie 537 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Jazz Jackrabbit: Odpowiednia dla każdego wieku.

Jazz Jackrabbit Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • IBM PC
  • 4MB RAM
Game Boy Advance

Game Boy Advance

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel
  • dodatkowo (GBA): link-kabel
PC
GBA