Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Epic Pinball (PC)

Fliper PC

Epic Pinball

Symulator popularnych salonowych automatów, przygotowany przez Jamesa Schmalza i studio Digital Extremes. Gra wyróżnia się wysokiej jakości oprawą graficzną VGA oraz imponującą ilością kilkunastu utrzymanych w zróżnicowanej stylistyce flipperowych stołów.

Zręcznościowe | pinball

PC Windows
Okładka Epic Pinball (PC)

producent: Digital Extremes

wydawca: Epic Games

wydawca PL: xLand

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

6listopada1993

15sierpnia1994

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Epic Pinball to shareware’owy symulator popularnych z salonów gier automatów, zwanych potocznie flipperami. Grę na zlecenie firmy Epic Megagames przygotowało założone przez Jamesa Schmalza kanadyjskie studio Digital Extremes, które odpowiedzialne jest także za jej komercyjną wersję, znaną jako Silverball. Cechą charakterystyczną opisywanego tytułu jest imponująca ilość dostępnych stołów, z których dwa: Crash & Burn oraz Deep Sea doczekały się również osobnego wydania jako samodzielne gry.

W grze zastosowano klasyczną perspektywę top-down. W trakcie zabawy na ekranie widzimy tylko część stołu, zaś kamera pokazuje jedynie fragment, na którym aktualnie znajduje się bila. Rozgrywka polega na uzyskaniu jak największej ilości punktów, poprzez realizowanie kolejnych zadań, polegających na trafianiu w danej kolejności w konkretne rampy oraz bumpery. Rastrowa grafika gry w rozdzielczości 320x240 prezentuje wysoki poziom wykonania, jak na swoje czasy. Stoły są kolorowe i pełne szczegółów, a w zasady punktacji na każdym z nich wprowadza nas dokładna instrukcja. W zabawie może uczestniczyć jednocześnie do 4 graczy, rywalizujących ze sobą na przemian.

Kompletny zestaw Epic Pinball składa się z trzech niezależnych od siebie pakietów, z których każdy zawiera cztery utrzymane w różnej stylistyce stoły. Wśród nich dominuje klimat fantasy i science-fiction, choć znajdziemy też stoły o tematyce przygodowej, podmorskiej lub wyścigowej. Pierwszy z pakietów to Android, Pot of Gold, Excalibur oraz Crash and Burn. W drugim znajdziemy Magic, Jungle Pinball, Deep Sea i Enigma. Tu na uwagę zasługuje zwłaszcza ostatni stół, w którym podczas rozgrywki zmienia się wygląd i rozkład elementów. Trzeci pakiet zawiera stoły: Cyborgirl, Pangaea, Space Journey oraz Toy Factory. W wersji wydanej na płycie CD znajdziemy dodatkowo stół African Safari, niedostępny w wersji shareware.

W późniejszych wersjach gry zamiast oryginalnego stołu Android znajdziemy jego zmodyfikowaną wersję o nazwie Super Android. Przygotowana przez xLand polska edycja została wydana w naszym kraju pod nazwą Fliper i zawiera osiem stołów pochodzących z pierwszego i drugiego pakietu. W 2011 roku gra doczekała się częściowego remake’u na platformach mobilnych z systemem iOS, w którym pod nazwą Retro Pinball znalazły się odświeżone wersje trzech oryginalnych stołów: Super Android, Crash and Burn oraz Pangaea.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   gorące krzesło     Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 3 FDD / 1 CD

Wymagania wiekowe Epic Pinball

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Fliper

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 386 SX
  • 1 MB RAM
  • 3 MB HDD
  • DOS