Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PC
Okładka Paragon (PS4)

Paragon

Osadzona w realiach science fiction sieciowa gra akcji, opracowana przez doświadczoną ekipę studia Epic Games – twórców tak słynnych serii, jak Unreal Tournament czy Gears of War.

Akcji | TPP | science fiction | MOBA | sieciowe | multiplayer | kooperacja

Gra przestała działać 26 kwietnia 2018

Okładka Paragon (PS4)

producent: Epic Games

wydawca: Epic Games

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

PC PS4

Paragon to sieciowa gra akcji typu MOBA, która ukazała się na platformę PC i PS4. Projekt opracowało studio Epic Games, czyli autorzy takich serii jak Unreal Tournament czy Gears of War.

Mechanika

Wydany na platformę PC i PS4 Paragon łączy mechanikę tradycyjnych gier akcji z zasadami rządzącymi multiplayerowymi potyczkami w gatunku MOBA. Całość nastawiona jest więc na tryb wieloosobowy, a rozgrywka sprowadza się do potyczek dwóch pięcioosobowych grup graczy. Każdy uczestnik zabawy kontroluje jednego bohatera wybranego ze sporej galerii postaci dysponujących unikalnymi umiejętnościami. Obie strony konfliktu otrzymują własne bazy, połączone ze sobą trzema ścieżkami, i mecze obracają się wokół prób zniszczenia centrum dowodzenia rywali. Na mapie pojawiają się także wieże strażnicze automatycznie atakujące nieprzyjaciół, jak również sterowane przez sztuczną inteligencję jednostki sojusznicze.

Wszystko to jest zgodne z kanonami MOBA, ale w przeciwieństwie do klasyków tego gatunku, takich jak League of Legends czy Dota 2, rozgrywka w Paragon jest stuprocentowo zręcznościowa. Oznacza to, że sterowanie postaciami zostało zrealizowane identycznie jak w klasycznych grach akcji i samodzielne musimy wycelować każdy atak i wykonywać ręcznie wszystkie uniki. Współgra z tym sposób zaprojektowania mapy, która jest znacznie mniej „płaska” niż to, co oferuje większość przedstawicieli gatunku MOBA. Dzięki temu gracze otrzymują możliwość np. wspinania się na elementy otoczenia czy ataków z wysokości.

W trakcie zabawy postacie gromadzą punkty doświadczenia, pozwalające im ulepszać swoje umiejętności według drzewka talentów. Wszystko to ulega zresetowaniu po zakończeniu meczu. Autorzy umożliwili jednak także trwałe rozwijanie postaci. W trakcie zabawy za sukcesy nagradzani jesteśmy bowiem kartami wpływającymi na umiejętności naszego bohatera. W ten sposób tworzymy własne talie, które nie znikają po meczach i umożliwiają zwiększenie potencjału bojowego herosa, jak również dopasowanie go do konkretnych typów wyzwań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Oczekiwania czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 646 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Paragon

16+

Graliśmy w Paragon – MOBA nowej generacji na Unreal Enginie 4
Graliśmy w Paragon – MOBA nowej generacji na Unreal Enginie 4

Przed premierą 23 marca 2016, 07:44

Różnice w mechanice, kamera zza pleców – ktoś powie: to już było. Ale tak efektownej grafiki w grach MOBA jeszcze nie było! Paragon powstaje na sztandarowym produkcie studia Epic Games, czyli na Unreal Enginie 4. Trudno się więc dziwić, że twórcy silnika potrafili wycisnąć z niego piękną, niemal fotorealistyczną oprawę – w końcu robią w ten sposób przy okazji świetną reklamę swemu dziełu. W efekcie wybuchy wyglądają, jakby w ich tworzeniu brał udział sam Michael Bay, modele i ruch postaci są dopracowane niczym w dobrych, konsolowych produkcjach AAA, a projekt mapy prezentuje się po prostu rewelacyjnie. Jakby tego było mało, Paragon nawet w obecnej wersji nie przeraża jakimiś przesadnymi wymaganiami sprzętowymi. Tym, co jednak ujęło mnie najbardziej, jest dojrzałość tej gry, objawiająca się w projekcie postaci czy lokacji.

PC
PS4