Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Umiejętności i poziomy doświadczenia | Rozwój postaci w Skyrim Skyrim poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry The Elder Scrolls V: Skyrim zamieściliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat procesu rozwoju głównego bohatera. Dowiesz się między innymi jak podnosić umiejętności oraz jak awansować na wyższe poziomy doświadczenia.

W grze The Elder Scrolls V: Skyrim proces rozwoju głównego bohatera nie bazuje tak jak w wielu innych RPG-ach na zdobywaniu punktów doświadczenia, a na stopniowym rozwijaniu dostępnych umiejętności - Umiejętności i poziomy doświadczenia | Rozwój postaci w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

W grze The Elder Scrolls V: Skyrim proces rozwoju głównego bohatera nie bazuje tak jak w wielu innych RPG-ach na zdobywaniu punktów doświadczenia, a na stopniowym rozwijaniu dostępnych umiejętności. W grze znajduje się w sumie 18 kategorii umiejętności i każdą z nich doskonali się poprzez wykonywanie związanych z nią czynności. Przykładowo, chcąc rozwinąć umiejętność Łucznictwo należy strzelać z łuku, chcąc rozwinąć umiejętność Zniszczenie należy rzucać zaklęcia reprezentujące tę konkretną szkołę magii, a chcąc rozwinąć umiejętność Retoryka należy przekonywać rozmówców do swoich racji.

Za każdym razem gdy wykonało się wystarczającą ilość czynności związanych z daną kategorią umiejętności jest ona rozwijana o jeden punkt (na starcie większość umiejętności ma 15 punktów, a maksymalnie można je rozwinąć do 100 punktów). Gra oczywiście informuje o tym fakcie (powyższy screen), wyświetlając jednocześnie na ekranie pasek postępu. Doprowadzenie do napełnienia tego paska (poprzez rozwijanie tej samej lub różnych kategorii umiejętności) jest równoznaczne z awansem na wyższy poziom doświadczenia.

W celu potwierdzenia chęci awansowania na wyższy poziom doświadczenia najlepiej jest wcisnąć klawisz TAB i następnie wybrać górną zakładkę - Umiejętności i poziomy doświadczenia | Rozwój postaci w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

W celu potwierdzenia chęci awansowania na wyższy poziom doświadczenia najlepiej jest wcisnąć klawisz TAB i następnie wybrać górną zakładkę. Z awansem wiążą się dwie zasadnicze sprawy. Pierwsza z nich to możliwość wyboru atrybutu bohatera, który wzrośnie o 10 punktów (powyższy screen). Warto oczywiście wybierać te atrybuty, które są najściślej powiązane z obranym stylem gry. Przykładowo, grając jako mag priorytetowo powinno się traktować rozwój atrybutu magia (mana).

Druga kwestia związana z faktem awansowania na wyższy poziom to otrzymanie jednego punktu rozwoju. Z pomocą tego punktu możliwe jest odblokowanie cechy (zwanej też perkiem) w wybranej przez siebie kategorii (konstelacji) umiejętności.

Więcej informacji na temat poszczególnych cech znajduje się w opisach kolejnych kategorii umiejętności. Pragnę w tym miejscu przypomnieć, że natychmiastowe wykorzystanie zdobytego punktu rozwoju nie jest obowiązkowe. Jeżeli w danym momencie nie widzisz żadnych ciekawych cech, które gra pozwoliłaby Ci od razu odblokować, to możesz zaczekać aż na przykład dostatecznie rozwiniesz konkretną kategorię umiejętności.

Korzystając z okazji warto też powiedzieć o tym, że poszczególne umiejętności można rozwijać na kilka innych sposobów - Umiejętności i poziomy doświadczenia | Rozwój postaci w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Korzystając z okazji warto też powiedzieć o tym, że poszczególne umiejętności można rozwijać na kilka innych sposobów. Oto one:

  1. Odnajdywanie ksiąg umiejętności - Przeczytanie takowej księgi doprowadza do rozwinięcia związanej z nią umiejętności o jeden punkt. Zaletą czytania ksiąg jest to, że jest to wliczane do wymagań do awansu na kolejny poziom (a więc napełnia pojawiający się na ekranie pasek postępu). Wadą jest z kolei to, że danej księgi do podniesienia powiązanej z nią umiejętności można użyć tylko raz (później nadaje się już tylko na sprzedaż). Na osobnej stronie atlasu świata znajdziesz listę miejsc odnajdywania ksiąg umiejętności.
  2. Odbywanie lekcji u trenerów umiejętności - Wykupienie lekcji u trenera (powyższy screen) doprowadza do rozwinięcia o jeden punkt umiejętności, w której się on lub ona specjalizuje. Zaletą odbywania lekcji jest to, że jest to wliczane do wymagań do awansu na kolejny poziom. Wady to konieczność każdorazowego uiszczenia opłaty oraz to, że w ramach danego poziomu doświadczenia można odbyć maksymalnie pięć lekcji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby po awansie na wyższy poziom powrócić do danej postaci i opłacić kolejne lekcje. Pełna lista trenerów umiejętności znajduje się w rozdziale zatytułowanym Zestawienia.
  3. Założenie przedmiotu podnoszącego umiejętności - Zaletą tego rozwiązania jest to, że przyrost punktowy to nierzadko nawet kilkanaście punktów. Wadą jest z kolei to, że dodatkowe punkty umiejętności otrzymuje się jedynie na czas noszenia magicznego przedmiotu. Nie można w rezultacie w ten sposób przedwcześnie odblokowywać sobie lepszych cech.