Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Skyrim - poradnik, solucja, mapy

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim Skyrim poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry The Elder Scrolls V: Skyrim zamieściliśmy podstawowe informacje na temat alchemii. Dowiesz się do czego służy alchemia, jak przeprowadzać eksperymenty alchemiczne, jak pozyskiwać składniki alchemiczne oraz jakie przedmioty najlepiej wytwarzać w oparciu o alchemię.

Alchemia to temat, który powinien zainteresować każdego bohatera bez wyjątku, albowiem wiąże się on z możliwością wytwarzania przedmiotów pomocnych w rozgrywce - Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Alchemia to temat, który powinien zainteresować każdego bohatera bez wyjątku, albowiem wiąże się on z możliwością wytwarzania przedmiotów pomocnych w rozgrywce. Głównym założeniem alchemii jest łączenie ze sobą różnych składników alchemicznych, tak by otrzymywać mikstury oraz trucizny. Cały proces jest o wiele bardziej skomplikowany chociażby od kowalstwa, albowiem końcowy wynik trzeba przewidzieć we własnym zakresie, a w mniejszym stopniu (lub w ogóle) opierać się na gotowych recepturach.

Do wykonywania działań alchemicznych wykorzystuje się laboratoria alchemiczne. Ważną informacją jest to, że nie musisz posiadać własnego laboratorium, choć jest to możliwe (m.in. w zakupionym domu, kryjówce Mrocznego Bractwa czy siedzibie arcymaga w Akademii w Zimowej Twierdzy). Możesz odwiedzić dowolnego alchemika w świecie gry, który nie będzie stwarzał żadnych problemów z (nieodpłatnym) użyczeniem swojego miejsca pracy. Jeżeli nie chcesz tracić zbyt dużo czasu na poszukiwania laboratorium, to polecam rozejrzeć się w Gospodzie Pod Śpiącym Gigantem w Rzecznej Puszczy lub w Smoczej Przystani w Białej Grani (powyższy screen).

Kluczem do każdego udanego eksperymentu alchemicznego jest znajomość efektów działania posiadanych składników alchemicznych, tak by można było je następnie ze sobą umiejętnie łączyć - Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Kluczem do każdego udanego eksperymentu alchemicznego jest znajomość efektów działania posiadanych składników alchemicznych, tak by można było je następnie ze sobą umiejętnie łączyć. Najprostszym sposobem odkrywania efektów składników alchemicznych jest ich spożywanie. W tym celu musiałbyś otworzyć inwentarz, przejść do zakładki Składniki i kliknąć na dowolnym składniku.

NIE RADZĘ decydować się na takie rozwiązanie i przemawiają za tym dwie zasadnicze rzeczy. Po pierwsze, poznawanie efektów jest możliwe tylko po odblokowaniu cechy Empiryk z drzewka umiejętności i żeby poznać wszystkie cztery efekty każdego składnika wymagane jest rozwinięcie wspomnianej cechy na najwyższy trzeci poziom. Po drugie, składnik w momencie spożycia bezpowrotnie się traci. Nie jest to szczególnie uciążliwe w przypadku powszechnie występujących składników, aczkolwiek nie można tego samego powiedzieć o rzadkich składnikach, które są na wagę złota.

Polecam w rezultacie skorzystać z dwóch tabel znajdujących się w dalszej części tekstu. Tabela Lista składników alchemicznych zawiera zestawienie wszystkich składników i informacje na temat ich efektów znajdują się w drugiej kolumnie. Tabela Lista efektów wyszczególnia z kolei wszystkie możliwe rodzaje efektów i podpowiada jakie składniki alchemiczne pozwalają na ich uzyskiwanie.

Składniki alchemiczne potrzebne do przeprowadzania eksperymentów możesz pozyskiwać na wiele różnych sposobów - Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Składniki alchemiczne potrzebne do przeprowadzania eksperymentów możesz pozyskiwać na wiele różnych sposobów. Polecam zapoznać się z kolumną Uwagi w tabeli Lista składników alchemicznych, która w wielu przypadkach podpowiada jak zdobyć dany składnik.

Większość składników odnajduje się w świecie gry, czy to na powierzchni czy w różnego rodzaju lochach i jaskiniach. Pozyskanie niektórych składników może jednak wymagać zabicia jakiegoś przeciwnika czy potwora z zamiarem późniejszego zbadania jego ciała. Najmniej czasochłonne rozwiązanie to dokonywanie zakupów w sklepach alchemicznych w Skyrim (powyższy screen). Nie jest to oczywiście opłacalny proces, bo składniki nie cechują się korzystną ceną w stosunku do oferowanych profitów. Nie radziłbym jednak rezygnować całkowicie z odwiedzania sklepów alchemicznych, bo niektóre rzadkie składniki można zdobyć tylko w ten sposób.

Jak już wspomniałem, alchemia polega na umiejętnym łączeniu ze sobą składników alchemicznych - Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Jak już wspomniałem, alchemia polega na umiejętnym łączeniu ze sobą składników alchemicznych. W celu zapewnienia sobie powodzenia każdego eksperymentu musisz połączyć ze sobą co najmniej dwa składniki alchemiczne (trzy składniki proponuję stosować jedynie do bardziej zaawansowanych prób), które mają co najmniej jeden wspólny efekt.

Przykładowo, biały kapelusz i czerwony górski kwiat mają wspólny efekt Przywrócenie magii. Wybierając w rezultacie te obiekty z listy i potwierdzając swój wybór (klawisz R) otrzymasz miksturę Przywrócenie magii (powyższy screen).

Uwaga - To czy w wyniku eksperymentu powstanie mikstura o pozytywnym działaniu czy też trucizna jest w pełni uzależnione od tego jakie wspólne efekty mają wybierane przez Ciebie składniki!

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie żeby popróbować z bardziej złożonymi kombinacjami - Alchemia - Ogólne założenia | Crafting w Skyrim - Skyrim - poradnik, mapy, questy

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie żeby popróbować z bardziej złożonymi kombinacjami. Przykładowo, składniki ogon ślizgacza i okoń srebrnoboczny mają dwa wspólne efekty, a mianowicie Osłabienie regeneracji kondycji i Wyniszczenie zdrowia. Łącząc te dwa składniki otrzymasz w rezultacie truciznę Osłabienie regeneracji kondycji (powyższy screen), która będzie zawierała oba wspomniane efekty. Równie dobrze możesz próbować łączyć ze sobą trzy różne składniki, przy czym w takiej sytuacji jeszcze bardziej trzeba pilnować się czy mają one wspólne cechy, tym bardziej, że nieumiejętne połączenie składników wiąże się z ich zmarnowaniem.

Polecam w tym miejscu regularnie rozwijać kategorię Alchemia, nie tylko poprzez masowe produkowanie najbardziej użytecznych przedmiotów (np. mikstur zdrowia i kondycji), ale również poprzez odblokowywanie nowych cech. W szczególności warto zainteresować się cechami podnoszącymi skuteczność i/lub jakość mikstur i trucizn.