Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze symulacje wydane w 2013 roku

Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska
Euro Truck Simulator 2: Going East! Ekspansja Polska

Symulacje 19 września 2013

Pierwsze duże rozszerzenie do cieszącej się sporą popularnością gry symulacyjnej Euro Truck Simulator 2. Dodatek przygotowany został przez czeskie studio SCS Software jako odpowiedź na prośby kierowane przez społeczność fanowską. Euro Truck Simulator 2: Going East! wzbogaca bazową wersję gry o nowe lokacje na terenie krajów Europy Środkowej - Polski, Czech i Słowacji. Deweloperzy zadbali o staranne odwzorowanie topografii każdego z miast (m.in. charakterystyczne budynki, jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zamek na Wawelu w Krakowie czy Stocznia Gdańska), a także realistycznie wytyczoną, gęstą sieć połączeń drogowych pomiędzy nimi. Drobne zmiany objęły również warstwę wizualną, ze szczególnym uwzględnieniem krajobrazów rozciągających się wzdłuż tras przelotowych.

PC

War Thunder
War Thunder

Symulacje 29 listopada 2013

Symulacja lotnicza w konwencji darmowego (free-to-play) MMO. Gra wyprodukowana została przez rosyjskie studio Gajin Entertainment, którego dorobek twórczy obejmuje takie tytuły jak Wings of Prey, Birds of Steel oraz Apache: Air Assault. Gracze mają okazję wcielić się w role pilotów myśliwców i zasiąść w kokpitach kilkuset starannie odwzorowanych maszyn z okresu II wojny światowej. Deweloperzy postarali się o wierne odtworzenie realiów pola walki nie tylko w powietrzu, ale również na lądzie i morzu (piechota, artyleria, marynarka). Postępy w rozgrywce pozwalają na modyfikowanie posiadanych samolotów, a także zakup nowych rodzajów uzbrojenia oraz nabywanie nowych umiejętności pilotażu. Na tle konkurencyjnych produkcji War Thunder wyróżnia się wysokiej jakości oprawą wizualną i realistyczną fizyką lotu.

PCPS4XONE

The Sims 3: Rajska wyspa
The Sims 3: Rajska wyspa

Symulacje 25 czerwca 2013

The Sims 3: Island Paradise jest rozszerzeniem do gry The Sims 3. Tematem przewodnim dodatku są nadmorskie wakacje. Simy otrzymują możliwość zbudowania własnego kurortu wypoczynkowego lub pływającego domu. Ponadto pojawia się opcja nurkowania pod powierzchnią oceanu.

PC

World of Warplanes
World of Warplanes

Symulacje 12 listopada 2013

Udostępniana w formule free-to-play (z opcją mikropłatności) lotnicza gra akcji w konwencji MMO, stworzona przez rosyjskie studio Wargaming.net, znane m.in. z World of Tanks. World of Warplanes pozwala graczom wcielić się w role pilotów myśliwców i wziąć udział w widowiskowych, podniebnych bitwach z udziałem dziesiątek maszyn latających. W grze znalazło się wiele modeli samolotów wojskowych, reprezentujących tzw. złoty wiek awiacji – od płatowców sprzed II wojny światowej aż po odrzutowce z okresu wojny koreańskiej. Każdy z myśliwców posiada odrębną charakterystykę, a dodatkowo może być modyfikowany według indywidualnych preferencji. Rozgrywka niewiele ma wspólnego z realistyczną symulacją lotniczą, a główny nacisk położony został na dynamiczną akcję.

PC

Symulator Farmy 2014
Symulator Farmy 2014

Symulacje 28 listopada 2013

Symulator pracy na roli z użyciem specjalistycznego sprzętu mechanicznego. Gra wyprodukowana została przez studio deweloperskie firmy PlayWay na zlecenie UIG Entertainment i według zamysłu wydawcy jest sukcesorką serii Agrar Simulator. Zgodnie z regułą gatunku, Professional Farmer 2014 pozwala spróbować swoich sił w prowadzeniu wirtualnego gospodarstwa rolnego. Do zadań gracza należy m.in. planowanie upraw, obsługa różnego rodzaju maszyn i urządzeń rolniczych (traktory, kombajny itp.) oraz sprzedaż zebranych plonów. Zabawa łączy elementy prostej symulacji kierowania pojazdami i strategii ekonomicznej. W warstwie technicznej gra bazuje na możliwościach zmodyfikowanego silnika Argon Engine 6, który zastosowany został w kilku wcześniejszych produkcjach PlayWay, w tym chociażby Farm Machines Championships.

PC

OMSI 2: The Omnibussimulator
OMSI 2: The Omnibussimulator

Symulacje 12 grudnia 2013

Druga część symulatora autobusu miejskiego, która pozwala na jazdę autobusami marki MAN na trasie nr 5 w dzielnicy Spandau w Berlinie. Produkcja może pochwalić się zaawansowanym systemem organizacji ruchu ulicznego oraz realistycznym odzwierciedleniem ulic stolicy Niemiec.

PC

Symulator tramwaju
Symulator tramwaju

Symulacje 13 listopada 2013

Symulator tramwaju kursującego po ulicach niemieckiego Düsseldorfu. Gra pozwala na wcielenie się w rolę motorniczego i zajęcie miejsca w kabinie wagonu B80D jeżdżącego po trasie U78. Dodatkową atrakcją jest możliwość stworzenia własnych tras za pomocą wbudowanego edytora.

PC

X Rebirth
X Rebirth

Symulacje 15 listopada 2013

Siódma odsłona serii kosmicznych symulatorów X, wykreowanej i rozwijanej przez niemieckie studio deweloperskie Egosoft. Akcja X Rebirth toczy się wiele lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzednich grach z cyklu. Na skutek wybuchu gigantycznej supernowej zniszczonych zostało wiele ważnych ośrodków cywilizacji w galaktyce. Gracz kieruje poczynaniami młodego awanturnika Rena Otani, który za sprawą swej towarzyszki – Yishy – wplątany zostaje w intrygę uknutą przez jedną z najpotężniejszych kosmicznych frakcji. Rozgrywka pozwala m.in. na pilotowanie statków kosmicznych i uczestnictwo w widowiskowych bitwach, wypełnianie zlecanych misji, a także handlowanie cennymi towarami. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami serii, twórcy X Rebirth zdecydowali się na uproszczony interfejs użytkownika oraz system sterowania dostosowany do obsługi z pomocą gamepada.

PC

The Sims 3: Skok w Przyszłość
The Sims 3: Skok w Przyszłość

Symulacje 23 października 2013

Jeden z wielu dodatków do gry The Sims 3. Rozszerzenie zabiera simów w przyszłość. Dzięki temu możliwe jest wykorzystywanie futurystycznych gadżetów i urządzeń, a także ubieranie się w ciuchy wprost nie z tej ziemi. Twórcy udostępnili również podróżowanie w czasie, co wpływa na życie podopiecznych.

PC

The Sims 3: Studenckie Życie
The Sims 3: Studenckie Życie

Symulacje 5 marca 2013

Dodatek do gry The Sims 3 wprowadzający możliwość zapisania swoich podopiecznych na studia. Oprócz sposobności na podniesienie kwalifikacji i zdobycie lepszego zawodu, studia dają Simom szansę na imprezowanie, rozwijanie talentów i zwiedzanie nowych lokacji.

PC

Police Force 2
Police Force 2

Symulacje 26 kwietnia 2013

Kontynuacja symulacyjnej gry TPP, odzwierciedlającej rozmaite aspekty pracy patrolu policyjnego. Przejmujemy kontrolę nad parą funkcjonariuszy, a naszym zadaniem jest wykonywanie szeregu zadań i misji, charakterystycznych dla zawodu stróża prawa.

PC

Symulator Pociągu 2014
Symulator Pociągu 2014

Symulacje 26 września 2013

Kolejna odsłona najpopularniejszego cyklu symulatorów kolei, tworzonych nieprzerwanie przez zespół Dovetail Games. Zgodnie z tradycją, deweloperzy wprowadzili szereg zmian i usprawnień, na czele z przebudowanym trybem kariery. Gracze po raz kolejny mają okazję zasiąść za sterami zróżnicowanych lokomotyw – od maszyn parowych, przez spalinowe, po najnowocześniejsze, elektryczne wynalazki. Tym razem jednak postępy w rozgrywce odzwierciedla liczba zdobytych punktów, w zamian za które przyznawane są rozmaite medale i osiągnięcia. Ponadto, od podstaw zaprojektowano interfejs użytkownika – bardziej przejrzysty HUD umożliwia lepszą orientację w aktualnej sytuacji na torach zarówno profesjonalistom, jak i kompletnym amatorom. Train Simulator 2014 doczekał się również nowych efektów graficznych, a także tekstur w wyższej rozdzielczości. Produkcja jest kompatybilna ze wszystkimi wydanymi do poprzednich odsłon cyklu dodatkami, a ich posiadacze mogą liczyć na darmową aktualizację do wersji 2014.

PC

Lock On: Flaming Cliffs 3
Lock On: Flaming Cliffs 3

Symulacje 9 maja 2013

Lock On: Flaming Cliffs 3 to wyprodukowany przez rosyjskie studio Eagle Dynamics dodatek do symulatora samolotów bojowych Lock On: Modern Air Combat. Wprowadza on masę ulepszeń i zmian, w tym nowy samolot F-15C, dodatkową kampanię oraz system logistyki przed misjami. Wydatnie zwiększono też realizm lotu i walki.

PC

Digital Combat Simulator: Combined Arms
Digital Combat Simulator: Combined Arms

Symulacje 13 marca 2013

DCS: Combined Arms to osadzona w uniwersum serii Digital Combat Simulator gra symulacyjna z elementami strategii czasu rzeczywistego (RTS). Gracze mają okazję poznać realia współczesnego pola walki, wcielając się w role dowódców wojsk lądowo-powietrznych, operatorów maszyn bojowych, a także żołnierzy naprowadzających ostrzał i ataki powietrzne na cel (JTAC). Tytuł wyprodukowany został przez rosyjskie studio Eagle Dynamics.

PC

Rescue 2013: Everyday Heroes
Rescue 2013: Everyday Heroes

Symulacje 29 maja 2013

Rescue 2013: Everyday Heroes to połączenie gry symulacyjnej oraz strategii ekonomicznej. Gracz wciela się w rolę szefa jednostki strażackiej, a do jego zadań należy kierowanie komendą oraz dowodzenie strażakami w trakcie akcji gaśniczych i ratunkowych. Tytuł wyprodukowany został przez fińskie studio Fragment Production.

PC

Farming Simulator 2013: Edycja Titanium
Farming Simulator 2013: Edycja Titanium

Symulacje 10 października 2013

Farming Simulator 2013: Titanium Edition to specjalne wydanie gry Farming Simulator 2013, dostępne tylko dla komputerowych graczy. Wzbogaca ono tytuł o zawartość dostępną wcześniej tylko posiadaczom konsolowych wersji, dając możliwość zarządzania amerykańskimi farmami i zwiększając liczbę dostępnych maszyn o około 150.

PC

Surface Mining Simulator
Surface Mining Simulator

Symulacje 25 stycznia 2013

Symulator kopalni odkrywkowej. Produkcja pozwala na wydobycie węgla brunatnego, torfu i kilku innych surowców za pomocą rozmaitych maszyn. Twórcy przygotowali kilkanaście różnorodnych scenariuszy oraz zaawansowany edytor pojazdów.

PC

Symulator służb ratunkowych
Symulator służb ratunkowych

Symulacje 28 sierpnia 2013

Symulator ambulansu, w którym stajemy przed zadaniem udzielenia pomocy osobom w stanie zagrożenia życia lub zdrowia w kilkudziesięciu zróżnicowanych misjach. Gra oferuje rozgrywkę zarówno podczas dnia, jak i nocy za kierownicą czterech pojazdów charakteryzujących się różnymi osiągami i przeznaczeniem.

PC

Tomodachi Life
Tomodachi Life

Symulacje 18 kwietnia 2013

Aplikacja w stylu gry The Sims, w której obserwujemy życie stworzonych przez siebie postaci Mii. Zadania gracza są bardzo uproszczone, gdyż ograniczają się do zaimportowania, lub wytworzenia nowego bohatera, którego następnie się ubiera i śledzi jego dalsze losy.

3DS

Long Live the Queen
Long Live the Queen

Symulacje 8 listopada 2013

Utrzymana w mangowej stylistyce casualowa symulacja życia z elementami cRPG oraz strategii. Gracz wciela się w rolę nastoletniej księżniczki, która po niespodziewanej śmierci matki musi przejąć władzę nad królestwem. Zadania nie ułatwiają dworskie intrygi oraz agresywni sąsiedzi. Gra wyprodukowana została przez studio Hanako Games.

PC

The Sims 3: Film
The Sims 3: Film

Symulacje 13 września 2013

Kolejne rozszerzenie do popularnej gry. Tym razem twórcy wzorowali się na dorobku kina, dzięki czemu udostępniono ubrania, elementy wystroju wnętrz i przedmioty pochodzące z różnych gatunków filmowych. Dostępne są między innymi kostiumy superbohaterów czy postaci z horrorów.

PC

Farming Simulator 2013: Ursus
Farming Simulator 2013: Ursus

Symulacje 17 maja 2013

Farming Simulator 2013: Ursus jest rozszerzeniem do niezwykle popularnej symulacji maszyn rolniczych Farming Simulator 2013, autorstwa studia Giants Software. Gracze mają okazję spróbować swoich sił w uprawie roli z wykorzystaniem ciągników i innych urządzeń rolniczych marki Ursus. Tytuł wyprodukowany został we współpracy z firmą Ursus S.A.

PC

Heavyweight Transport Simulator 3
Heavyweight Transport Simulator 3

Symulacje 13 stycznia 2013

Trzecia część cyklu symulacji z elementami strategii ekonomicznej, rozwijanego przez niemiecką firmę UIG Entertainment. Gracz ponownie ma okazję wcielić się w kierowcę ciężarówki i zająć się przewozem ładunków wielkogabarytowych. Twórcy zadbali o szereg nowych elementów jak system planowania tras, zmieniające się warunki pogodowe czy przejazdy mostami.

PC

Car Transport Simulator
Car Transport Simulator

Symulacje 18 kwietnia 2013

Car Transport Simulator to produkcja z gatunku symulatorów pozwalająca nam wcielić się w rolę kierowcy lawety. Gra odznacza się gęstą siatką dróg, po których poruszamy się wraz z ładunkiem samochodów oraz dynamicznym systemem pogodowym.

PC

Symulator lotniska 2013
Symulator lotniska 2013

Symulacje 13 lutego 2013

Symulator lotniska, w którym naszym głównym zadaniem jest koordynacja ruchu samolotów znajdujących się na płycie postojowej portu oraz obsługa statków powietrznych. Tytuł charakteryzuje się m. in. zaimplementowanym systemem dynamicznych warunków atmosferycznych, które wpływają na szybkość pracy.

PC

Airport Simulator 2014
Airport Simulator 2014

Symulacje 18 października 2013

Symulator lotniska, w którym zarządzamy koordynacją ruchu na płycie postojowej oraz obsługą samolotów. Tytuł pozwala na pokierowanie zarówno maszynami powietrznymi, jak i pojazdami technicznymi. Gra charakteryzuje się prostą, trójwymiarową oprawą graficzną.

PC

Flughafen-Feuerwehr-Simulator 2013
Flughafen-Feuerwehr-Simulator 2013

Symulacje 29 stycznia 2013

Flughafen-Feuerwehr-Simulator 2013 to wyprodukowana przez studio Visual Imagination Software gra symulacyjna poświęcona kulisom pracy oddziału lotniskowej straży pożarnej. Gracz ma okazję wziąć udział w akcjach gaśniczo-ratowniczych, a także zapobiegać zagrożeniom dla bezpieczeństwa pasażerów linii lotniczych.

PC

Emergency Services Simulator 2014
Emergency Services Simulator 2014

Symulacje 2 października 2013

Gra strategiczna, w której zadaniem gracza jest koordynacja działań służb ratowniczych spieszących z pomocą ofiarom wypadków oraz katastrof. Produkcja oferuje kilkanaście misji w trybie kampanii oraz moduł wolnej rozgrywki.

PC

Cold Alley
Cold Alley

Symulacje 27 grudnia 2013

Symulator lotu ,w którym zasiadamy w nim za sterami jednego z dwunastu amerykańskich myśliwców i cofamy się w czasie, by poznać tajniki słynnych rządowych operacji powietrznych. Gra łączy w sobie tradycje Flight Simulatora z elementami nowszych, bardziej zręcznościowych tytułów.

PCXONE

Gleisbau-Simulator 2014
Gleisbau-Simulator 2014

Symulacje 6 listopada 2013

Gra reprezentująca gatunek symulatorów, w której stajemy przed zadaniem zbudowania linii kolejowej oraz dbania o jej odpowiednią eksploatację i stan techniczny. W trakcie zabawy skorzystamy z kilkunastu specjalistycznych pojazdów szynowych oraz narzędzi ułatwiających pracę na torach.

PC

The Sims 3: Szalone Lata 70. 80. i 90. - akcesoria
The Sims 3: Szalone Lata 70. 80. i 90. - akcesoria

Symulacje 22 stycznia 2013

The Sims 3: Szalone Lata 70. 80. i 90. – akcesoria to zestaw przedmiotów do popularnej gry o wirtualnym życiu The Sims 3 nawiązujących tematyką do trzech ostatnich dekad XX wieku. Pakiet zawiera mnóstwo przeróżnych strojów, fryzur, mebli i innych elementów charakterystycznych dla poszczególnych okresów.

PC

Warehouse & Logistics Simulator
Warehouse & Logistics Simulator

Symulacje 23 października 2013

Symulator wózka widłowego stworzony przez specjalizujące się w tego typu produkcjach studio UIG Entertainment. Gra pozwala nam na zarządzanie i transport ładunków w kilkunastu zróżnicowanych sceneriach.

PC

Airport Ground Crew Simulator
Airport Ground Crew Simulator

Symulacje 2 sierpnia 2013

Symulator obsługi lotniska oraz samolotów przebywających na płycie postojowej portu powietrznego. Do obowiązków gracza należy kompleksowe przygotowanie maszyn do startu za pomocą kilku dostępnych pojazdów i urządzeń. Gra posiada system dynamicznie zmieniających się warunków pogodowych, wpływający na trudność rozgrywki.

PC

New York Bus Simulator
New York Bus Simulator

Symulacje 18 lutego 2013

Symulator autobusu miejskiego poruszającego się po ulicach Nowego Jorku. Gra pozwala na wykonywanie regularnych kursów pojazdami komunikacji publicznej i przewożenie pasażerów pomiędzy kolejnymi przystankami. Produkcja może pochwalić się zaimplementowanym systemem ruchu ulicznego oraz realistycznie odwzorowanymi arteriami „Wielkiego Jabłka”.

PC

NBC Firefighter Simulator
NBC Firefighter Simulator

Symulacje 13 grudnia 2013

Symulator straży pożarnej. Gra pozwala nam na wzięcie udziału w szeregu misji ratowniczych – oprócz standardowych pożarów zajmiemy się także gaszeniem materiałów łatwopalnych czy też oczyszczaniem terenu z substancji silnie trujących.

PC

American Trucker: The Simulation
American Trucker: The Simulation

Symulacje 8 sierpnia 2013

Kolejna produkcja z bogatego zestawu różnorodnych symulatorów tworzonych przez niemiecką firmę UIG Entertainment, w której zasiadamy za kierownicą potężnej, osiemnastokołowej ciężarówki i rozwozimy towary oraz przesyłki na obszarze Stanów Zjednoczonych. Gra zawiera spory zestaw ciągników oraz naczep, jak również wspiera większość znanych kierownic i gamepadów.

PC