Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka X Rebirth (PC)
OkładkaX Rebirth (PC)

X Rebirth PC

Siódma odsłona serii kosmicznych symulatorów X, wykreowanej i rozwijanej przez niemieckie studio deweloperskie Egosoft. Akcja X Rebirth toczy się wiele lat po wydarzeniach przedstawionych w poprzednich grach z cyklu.

Symulacje | science fiction | ekonomiczne | sandbox | kosmiczne

X Rebirth Premiera PC

15listopada2013

pudełko PL

15listopada2013

producent: Egosoft wydawca: Tri Synergy wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

X Rebirth to symulator kosmiczny stworzony przez studio Egosoft, czyli twórców poprzednich części serii X. Nie jest to jednak prosta kontynuacja - twórcy postanowili przemyśleć założenia swojej flagowej gry i przedstawić nowe pomysły. Głównym celem było uproszczenie obsługi gry bez rezygnacji z jej wielu opcji i mechanizmów rozgrywki.

Akcja toczy się wiele lat po wydarzeniach z poprzednich części. Gigantyczna supernowa przemeblowała układ sił w galaktyce i zniszczyła wiele ważnych ośrodków cywilizacyjnych. Teraz na barkach najbardziej przedsiębiorczych ludzi i obcych spoczywa zadanie odbudowy dawnej świetności tego świata. Kosmos zmienił się nie do poznania – przede wszystkim zmniejszyła się liczba znanych sektorów. Pojawiły się też olbrzymie skupiska stacji i galaktyczne autostrady ułatwiające przemieszczanie się pomiędzy nimi.

X Rebirth wprowadza lepiej skonstruowaną i wyraźniej zaznaczoną kampanię fabularną. Wcielamy się w niej w niejakiego Rena Otani, młodego awanturnika, który przypadkiem trafia na prototypowy statek The Albion Skunk, znany niegdyś jako The Pride of Albion. Szybko dołącza do niego kobieta imieniem Yisha, zaangażowana w sprawy polityczne regionu. Z tego powodu Otani wplątuje się w intrygę dotyczącą nadużyć jednej z najpotężniejszych istniejących frakcji kosmicznych. Kampania to historia pełna zwrotów akcji i jednocześnie wprowadzenie do podstawowych elementów rozgrywki. Nabytą wiedzę można wykorzystać w trybie „gry dowolnej”.

W X Rebirth nie obyło się bez poważnych zmian względem poprzednich odsłon serii. Przede wszystkim gracz może osobiście pilotować tylko jeden statek. Rekompensuje to opcja stosowania zdalnie sterowanych dronów i zarządzania flotą transportową lub militarną. Teraz nie wystarczy już tylko kupić nowy statek – każdy z nich trzeba obsadzić załogą. Ludzi najmujemy na pokładach stacji kosmicznych, kolejnym dodatku w X Rebirth. We wnętrzach instalacji znajdują się też kupcy sprzedający mniejsze gabarytowo przedmioty.

Zmieniły się też metody zarobku – możemy więc nie tylko wykonywać proste misje bojowe lub transportowe, ale także handlować mniejszymi obiektami, „łowić” kosmiczne śmieci przy pomocy radaru dalekiego zasięgu lub szukać promocji i przecen. Ostatni z elementów jest związany z systemem analizowania podzespołów stacji – im więcej wiemy o danym ośrodku, tym lepszych ofert możemy się spodziewać. W grze znajdują się też wszystkie inne typowe opcje: wciąż da się handlować na skalę hurtową i budować własne stacje. Teraz możemy jednak umieszczać je tylko we wskazanych miejscach danej strefy.

Twórcy X Rebirth wprowadzili sporo zmian w interfejsie, które miały na celu uproszczenie obsługi gry. Egosoft chwali się na przykład, że całą rozgrywkę da się opanować przy pomocy pada. Niestety te zmiany sprawiły, że zdaniem wielu osób gra jest mniej przyjazna dla użytkownika korzystającego z klawiatury i myszki. W dniu premiery nie brakowało w niej również błędów technicznych – niemiecki deweloper standardowo poprawia je w często publikowanych aktualizacjach.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,6 / 10 na podstawie 420 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 553 głosów czytelników.

X Rebirth cena w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI X Rebirth

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

X Rebirth Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 560 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows Vista(SP2)/7(SP1)