Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 Pillars of Eternity 2 Deadfire poradnik, solucja

Nie samą walką człowiek żyje. W Pillars of Eternity 2 Deadfire niezwykle przydatne jest umiejętne skradanie się, a czasami warto pokusić się też o kradzież - obie czynności są ze sobą ściśle związane. Niniejsza strona porusza następujące tematy:

Jak się skradać i jakie są zalety skradania?

Zaznaczona ikona pozwala uruchomić tryb skradania. - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Zaznaczona ikona pozwala uruchomić tryb skradania.

Włączenie trybu skradania jest bardzo proste - wystarczy użyć ikony głowy po lewej stronie ikonek albo wcisnąć klawisz "Alt". Wtedy cała drużyna lub wybrana postać zacznie się skradać.

A jakie są zalety skradania?

 1. Zaskoczenie przeciwnika - dzięki skradaniu możesz niepostrzeżenie zakraść się do wroga, ustawić swoją drużynę w wybranych miejscach i z zaskoczenia zaatakować przeciwnika.
 2. Kradzież ze skrzynek lub innych pojemników - skradanie ułatwi ci zabieranie cudzej własności z pilnowanych skrzynek i pozostałych pojemników.
 3. Kradzież kieszonkowa - skradanie pozwala zajrzeć bezpośrednio do sakiewki wybranej postaci (co zostało pisane poniżej).
 4. Łatwiejsze omijanie pułapek - w trybie skradania twoja drużyna porusza się wolniej, wiec ułatwia to sprawne omijanie wykrytych pułapek.
 5. Omijanie trudnych przeciwników - może się zdarzyć, że trafisz na wroga, który w aktualnym momencie jest nie do pokonania. W takim przypadku możesz użyć skradania i spróbować go ominąć.

Hałas i zasięg wzroku

Oczywiście nie wystarczy włączyć trybu skradania, by bezproblemowo dostać się na tyły szeregów wroga lub okraść wszystkich NPCów w mieście. Trzeba to jeszcze sprawnie wykonywać, a w tym pomaga znajomość mechanik generowanego hałasu oraz zasięgu wzroku.

Spójrz na powyższy obrazek - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Spójrz na powyższy obrazek. Jeśli wejdziesz w tryb skradania to ujrzysz zasięg słuchu pobliskich NPC - jest to oznaczone dużym, białym okręgiem. Z kolei pod twoimi postaciami ujrzysz małe okręgi:

 1. Brak wypełnienie okręgu oznacza, że twoja postać jest niewidoczna i niesłyszalna.
 2. Żółty okrąg oznacza, że twoja postać zaczyna być wykrywana.
 3. Czerwony okrąg oznacza, że twoja postać została wykryta.

Oczywiście jeśli twoja postać zostanie wykryta, to lepiej nie próbować kradzieży - nie jest to mile widziane.

Równie ważny jest zasięg wzroku - jeśli wejdziesz w czerwony obszar, to od razu zostaniesz wykryty - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Równie ważny jest zasięg wzroku - jeśli wejdziesz w czerwony obszar, to od razu zostaniesz wykryty. Zasięg wzroku możesz podejrzeć najeżdżając kursorem na postać.

Jeśli nie chcesz zostać wykryty, musisz całkowicie unikać wchodzenia w zasięg wzroku oraz jak najkrócej przebywać w zasięgu słuchu. Poza tym bardzo ważne jest rozwijanie umiejętności aktywnej Skradanie się - im więcej punktów zainwestujesz, tym trudniej będzie cię wykryć.

Warto dodać, że każda użyta zdolność czy zaklęcie generuje hałas - niektóre są głośniejsze, a niektóre cichsze - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Warto dodać, że każda użyta zdolność czy zaklęcie generuje hałas - niektóre są głośniejsze, a niektóre cichsze. Możesz to sprawdzić w opisie danej zdolności.

Jak kraść?

W trakcie kradzieży będziesz używał dwóch umiejętności aktywnych: Mechanika oraz Zwinne dłonie (oczywiście Skradanie się też jest bardzo przydatne).

Mechanika pozwala otwierać zamknięte drzwi czy skrzynie, szafki i inne pojemniki - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Mechanika pozwala otwierać zamknięte drzwi czy skrzynie, szafki i inne pojemniki. Klikając na zamknięte drzwi lub pojemnik ujrzysz okno widoczne na powyższym obrazku - znajdziesz tam:

 1. Poziom Mechaniki wybranej postaci
 2. Poziom Mechaniki pozostałych członków drużyny
 3. Łączną sumę poziomów Mechaniki

Ostatnia informacja jest bardzo ważna - w grze działają tzw. wspólne rzuty, więc umiejętności twojej drużyny łączą się i wspólnie pozwalają otwierać bardziej skomplikowane zamki. Oprócz tego znajdziesz jeszcze "koszt" w wytrychach otwarcia danego zamka - może się też zdarzyć, że niezależnie od liczby wytrychów, w ogóle nie będziesz mógł otworzyć zamka. Wtedy pozostaje ci tylko podszkolić umiejętność Mechaniki i wrócić do miejsca później.

Uwaga - zajrzenie do jakiegoś pojemnika, a nawet złamanie jego zamka nie jest zauważane przez NPC. Bez żadnych problemów możesz oglądać zawartość skrzyń - dopiero zabranie przedmiotów jest uznawane jako kradzież (co ciekawe, możesz nawet czytać cudze książki czy notatki - NPC zareaguje dopiero wtedy, gdy weźmiesz ją do ekwipunku).

Zapraszamy również na stronę "Jak otwierać drzwi i skrzynie" w rozdziale FAQ.

Bardziej wymagająca jest kradzież kieszonkowa - Skradanie się i kradzież w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Bardziej wymagająca jest kradzież kieszonkowa. W tym przypadku musisz włączyć tryb skradania i mając na uwadze zasięg wzroku i słuchu NPC, kliknij bezpośrednio na postać, którą chcesz okraść (jeśli postać cię zauważy, to po prostu nie uruchomi się okno kradzieży kieszonkowej). Ujrzysz okno widoczne na powyższym obrazku - znajdziesz tam przedmioty możliwe do kradzieży, ale jeśli nie masz dobrze rozwiniętej umiejętności Zwinne dłonie, to cennych zdobyczy nie będziesz mógł zabrać.

W trakcie kradzieży kieszonkowej możesz nie tylko zabierać przedmioty, ale też podrzucić coś do ekwipunku przeciwnika. Może to być przydatne w niektórych misjach, a na powodzenie tej akcji wpływa poziom umiejętności Zwinne dłonie.