Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 Pillars of Eternity 2 Deadfire poradnik, solucja

W Pillars of Eternity 2 popływamy statkiem po wyspach! Nowa mechanika wprowadza kilka kluczowych zmian w znanej rozgrywce. Nasze porady pomogą wyjść cało z każdego sztormu.

Ahoj marynarzu! Świat w Pillars of Eternity 2 Deadfire jest podzielony na wyspy, więc podróżowanie między nimi odbywa się na statku. Podstawowe informacje o okrętach w grze można podzielić na następujące tematy:

Kiedy można użyć statku?

Choć początek rozgrywki odbywa się na pokładzie statku, szybko stracisz możliwość korzystania z niego - okręt ulegnie zniszczeniu, a twoim zadaniem będzie znalezienie sposobu na naprawę. Jest to ściśle związane z zadaniem Los rozbitka (Stranded), które otrzymasz od gubernatora Claria w lokacji Przystań w Port Maje. Pierwsze wejście do wspomnianej lokacji automatycznie uruchomi scenkę, w której gubernator zaprosi cię do swojej siedziby. Następnie zleci zadanie, w którym będziesz musiał odwiedzić pobliskie wykopaliska - po więcej informacji zajrzyj do naszego opisu przejścia.

Bez załogi nie ma możliwość podróżowania statkiem. - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Bez załogi nie ma możliwość podróżowania statkiem.

Nagrodą za wykonanie zadania jest naprawa statku, ale zanim przystąpisz do żeglugi musisz wynająć odpowiednią załogę - możesz to zrobić w porcie, ale też np. w karczmie. Na początek musisz wynająć minimum pięciu ludzi (możliwe, że część z nich masz już na statku, jeśli wykonałeś zadanie Pomocne dłonie) - to pozwoli ci swobodnie przemierzać wody, ale większa załoga oferuje wiele bonusów i lepiej radzi sobie w trudnych sytuacjach. Więcej informacji odnajdziesz na stronie "Zarządzanie statkiem i załogą". Do poprawnego funkcjonowania, na statku muszą się również znaleźć odpowiednie zasoby - podstawą są materiały naprawcze, kule armatnie oraz artykuły medyczne. Możesz zakupić je w porcie czy po prostu odnaleźć w świecie gry.

Jak wygląda podróżowanie statkiem?

Podpłynięcie do powyższej ikony umożliwia wyjście na ląd. - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Podpłynięcie do powyższej ikony umożliwia wyjście na ląd.

Podróżowanie statkiem jest bardzo podobne do pieszego przemierzania mapy. Co więcej, są to czynności ze sobą powiązane i możesz się między nimi sprawnie przełączać. Wystarczy, że odnajdziesz przy brzegu ikonę kotwicy [1] (tak jak na powyższym obrazku). W takim miejscu możesz zatrzymać statek i zwiedzić odkryty teren.

Z kolei za pomocą ikony oznaczonej numerem [2] na obrazku, możesz wejść na pokład statku. Tam uzyskasz kontrolę nad postacią, tak jak w przypadku zwykłej eksploracji. Na statku możesz porozmawiać z członkami swojej drużyny.

Okręt to nie tylko środek transportu, ale też pełnoprawny element rozgrywki. Przemierzając wody możesz natrafić na mnóstwo atrakcji:

 1. Porzucone zapasy - są to różnego rodzaju towary używane na statku, które są oznaczone kilkoma beczkami. Wystarczy, że skierujesz na nie swój statek, a zapasy zostaną dodane do ekwipunku twojego okrętu.
 2. Rozbite okręty - niejednokrotnie trafisz na statek, którego załoga miała mniej szczęście niż ty. Interakcja z takim okrętem uruchamia scenkę paragrafową - będziesz musiał podejmować różne decyzje, które mogą zakończyć się zdobyciem nowych przedmiotów czy nawet walką.
 3. Inne statki - ocean nie jest przemierzany tylko przez ciebie. Często będziesz trafiał na inną załogę, która może mieć do ciebie wrogi lub przyjazny stosunek. Spotkanie z wrogiem kończy się bitwą morską lub poddaniem się i oddaniem części zapasów (o czym możesz przeczytać więcej na stronie "Bitwy morskie"). Z kolei przyjazne statki to zazwyczaj okręty handlowe, z którymi możesz wymieniać towary, tak jak u lądowego sprzedawcy.
 4. Losowe wydarzenia - na niektóre sytuacje nie masz żadnego wpływu. Czasami może się zdarzyć, że na twoim statku np. wybuchnie pożar. Zostanie to przedstawione w scence paragrafowej, a skuteczność poradzenia sobie z nieprzyjemną sytuacją jest uzależniona od doświadczenia twojej załogi.

Warto również pamiętać, że na szybkość statku wpływa głębokość wody. Okręty szybciej poruszają się na głębinach na otwartym morzu, a wolniej na mieliźnie przy lądzie.

Powyższa lista ułatwia podróż do znanych miejsc. - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Powyższa lista ułatwia podróż do znanych miejsc.

Z kolei rozwijając menu "Znane miejsca (Known Locations)" możesz obrać kurs do lokacji, którą wcześniej odwiedziłeś albo została ona dodana do listy w ramach wykonywania jakiejś misji. Wystarczy, że klikniesz na ikonę obok nazwy miejsca, a statek sam zacznie tam płynąć - oczywiście nie jest to traktowane jako szybka podróż, więc w trakcie przemierzania wód możesz np. zostać zaatakowany przez inny okręt.

Jak wygląda sztorm?

Powyższy obrazek przedstawia wygląd burzy na morzu - jeśli nie chcesz wziąć udziału w sztormie, lepiej się do niej nie zbliżaj - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Powyższy obrazek przedstawia wygląd burzy na morzu - jeśli nie chcesz wziąć udziału w sztormie, lepiej się do niej nie zbliżaj. Zbyt bliskie podpłynięcie uruchomi scenę paragrafową, w której będziesz musiał podjąć wiele decyzji - wybory wpływają na stan twojej załogi i statku po wydostaniu się ze sztormu.

Na początek ujrzysz powyższe okno - to tutaj odbędą się przygotowania do walki ze sztormem - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Na początek ujrzysz powyższe okno - to tutaj odbędą się przygotowania do walki ze sztormem. Możesz też pominąć tę opcje, ale nie jest to wskazane działanie - odniesiesz przez to mnóstwo strat.

Pierwsza opcja - Przydziel zadania załodze (Assign crew duties) - pozwala wydawać rozkazy załodze - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pierwsza opcja - "Przydziel zadania załodze (Assign crew duties)" - pozwala wydawać rozkazy załodze. Majtkom może wydać jedno z poniższych poleceń:

 1. Zabezpieczyć ładunek - zmniejsza to uszkodzenia kadłuba podczas sztormu.
 2. Zrzucić część żagli - to polecenie poprawia sterowność statku przy silnym wietrze.
 3. Wynieść beczki na deszczówkę - pozwala zdobyć zapasy wody, ale naraża załogę na skutki sztormu.

Najlepiej wybrać opcję pierwszą lub drugą. Trzecia jest najmniej opłacalna - nie ma sensu narażać załogi na utratę zdrowia lub życia dla zapasów wody.

Oprócz tego możesz jeszcze przywiązać sternika za pomocą przedmiotu Lina z kotwiczką - dzięki temu sternik ma większą szansę na przeżycie, a jest to bardzo ważna osoba podczas sztormu. Wybranie tej opcji powoduje utratę przedmiotu.

Druga opcja - Poproś o pomoc kogoś z towarzyszy (Ask a companions aid) - pozwala na zaangażowanie członka grupy do pomocy załodze - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Druga opcja - "Poproś o pomoc kogoś z towarzyszy (Ask a companion's aid)" - pozwala na zaangażowanie członka grupy do pomocy załodze. Tutaj ujrzysz różne warianty w zależności od twoich towarzyszy. Przykładowo - Maia potrafi oceniać siłę burzy, a Xoti przeprowadzić modlitwę i zwiększyć morale załogi.

Po przygotowaniach pozostaje już tylko zmierzyć się ze sztormem - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Po przygotowaniach pozostaje już tylko zmierzyć się ze sztormem. Teraz ujrzysz losowe wydarzenia - na każde z nich możesz reagować w różny sposób, a na sukces wpływa doświadczenie czy nawet posiadane zaklęcia. Przykładowo:

 1. Do statku zaczyna się wlewać woda - możesz skierować ludzi do naprawy dziury lub wypompowywania wody, ale jeśli posiadasz zaklęcie zamrażające, możesz spróbować go użyć.
 2. Podobna sytuacja występuje podczas pożaru - możesz rozkazać ludziom próbę gaszenia, ale możesz też użyć odpowiedniego zaklęcia (jeśli go posiadasz).

Oprócz wydarzeń losowych, musisz również zdecydować w jaki sposób chcesz poruszać się statkiem. Taki wybór pojawi się albo na samym początku walki ze sztormem albo pomiędzy wydarzeniami losowymi.

 1. Bez kontroli - jest to opcja, w której cała załoga schodzi pod pokład. Dzięki temu minimalizujesz szansę utraty członków załogi, ale statek może na tym znacząco ucierpieć, a w skrajnym przypadkach nawet zatonąć.
 2. Trzymać kurs - załoga utrzymuje standardowe pozycje. W tej opcji jest największa, że ktoś zostanie ranny lub nawet zabity, ale w taki sposób najszybciej opuścisz obszar sztormu.
 3. W dryfie - w tym trybie załoga jest chroniona, ale żagle są bardzo narażone na zniszczenie.
 4. Bez żagli - ta opcja pozwala chronić załogę i żagle, ale kadłub i sternik są podatni na obrażenia.

Każdy wybrana opcja może zakończyć się sukcesem lub porażką - wpływa na to doświadczenie załogi i zwykłe szczęście. Jeżeli będziesz odnosił dużo sukcesów, to szybko uda ci się uciec od sztormu. W przeciwnym razie, pobyt w burzy będzie się przedłużał, a twoja załoga i statek będą otrzymywać obrażenia.

Jak zmienić statek?

W pewnym momencie rozgrywki możesz stwierdzić, że początkowy statek jest dla ciebie niewystarczający. W takim wypadku wystarczy udać się do portu i odwiedzić zakładkę "Zapasy". Tam, oprócz wspomnianych zapasów, możesz wykupić całkowicie nowy okręt. Ceny statków zaczynają się od 20000 monet, więc nie jest to tania inwestycja, ale im okręt jest droższy, tym lepiej radzi sobie w podróżowaniu i walce. Musisz też pamiętać, że większy statek potrzebuje liczniejszej załogi do zatrudnienia.

W porcie możesz kupić nie tylko statki, ale też wyposażenie do okrętów. - Podróżowanie statkiem w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
W porcie możesz kupić nie tylko statki, ale też wyposażenie do okrętów.

Poniższa tabela prezentuje dostępne statki, razem z ich ceną i cechami:

Nazwa

Cena

Cechy

Wojażer (Voyager)

20000

Minimalna załoga: 5

Stan kadłuba: 50

Stan żagli: 25

Szansa na trafienie: 55%

Dau (Dhow)

35000

Minimalna załoga: 7

Stan kadłuba: 80

Stan żagli: 40

Szansa na trafienie: 60%

Ster na sterburtę: 2 tury

Ster na bakburtę: 2 tury

Zwrot przez rufę: 2 tury

Galeon (Galleon)

50000

Minimalna załoga: 8

Stan kadłuba: 120

Stan żagli: 40

Szansa na trafienie: 60%

Ster na sterburtę: 2 tury

Ster na bakburtę: 2 tury

Zwrot przez rufę: 3 tury

Dżonka (Junk)

60000

Minimalna załoga: 9

Stan kadłuba: 80

Stan żagli: 60

Szansa na trafienie: 70%

Ster na sterburtę: 2 tury

Ster na bakburtę: 2 tury

Zwrot przez rufę: 3 tury

Opis wymienionych cech:

 1. Stan kadłuba - jest to poziom "zdrowia" statku. Poziom stanu kadłuba jest obniżany podczas walk, a jeśli spadnie do zera, to okręt zatonie.
 2. Stan żagli - żagle odpowiadają za szybkość statku. Jeśli poziom stanu żagli spadnie do zera, zwinność statku w walce zostaje znacząco obniżona.
 3. Ster na sterburtę, Ster na bakburtę oraz Zwrot przez rufę - są to manewry wykorzystywane podczas bitew morskich. Więcej o tym możesz przeczytać na stronie "Bitwy morskie".