Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 Pillars of Eternity 2 Deadfire poradnik, solucja

Z jakich postaci powinna składać się dobra drużyna w Pillars of Eternity 2 i jak ustawić sztuczną inteligencję? Tego i więcej dowiesz się na poniższej stronie poradnika.

Drużyna w Pillars of Eternity 2 Deadfire stanowi podstawę całej rozgrywki. Choć na początku gry nie będziesz posiadał kompletu członków grupy (a może być ich maksymalnie pięciu, razem z twoim głównym bohaterem), to szybko doczekasz się pełnej drużyny - zajrzyj na stronę FAQ "Jak łatwo zrekrutować pierwszych towarzyszy?".

Podstawowe informacje na temat zarządzania drużyną można podzielić na następujące części:

Jakie klasy postaci powinny znajdować się w drużynie?

Podczas rozgrywki natrafisz na wielu różnorodnych towarzyszy - z uwagi na limit członków w drużynie (maksymalnie pięciu), niejednokrotnie będziesz musiał zdecydować kogo chcesz w drużynie umieścić, a kogo wyrzucić. Wybór należy w 100% do ciebie, ale dobrym wyborem jest stworzenie uniwersalnej drużyny, która poradzi sobie w każdej sytuacji. Poniższa propozycja, to idealna kombinacja dla początkujących graczy.

Twoja drużyny może liczyć pięciu pełnoprawnych członków. Do limitu nie wliczają się zwierzęta łowcy. - Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Twoja drużyny może liczyć pięciu pełnoprawnych członków. Do limitu nie wliczają się zwierzęta łowcy.

Podstawą każdej drużyny jest osoba przyjmująca na siebie ciosy przeciwników. W takiej roli idealnie sprawdza się wojownik albo paladyn - jedną z tych klas warto rozwijać w kierunku jak największej obrony i ilości zdrowia. Przydatne są tutaj zdolności typu Powalenie (Knock Down) czy Szarża (Charge), które potrafią przerwać ataki przeciwników i odciągnąć ich od zadawania obrażeń innym członkom grupy. Obok tzw. "tanka" przyda się jeszcze jedna osoba walcząca wręcz, tym razem nastawiona na obrażenia. W tym przypadku świetnie sprawdzi się barbarzyńca, wojownik albo mnich - oczywiście z wykupionymi zdolnościami zadającymi spore obrażenia.

Drugą linie twojej drużyny powinny stanowić dwie postacie atakujące z dystansu. Tutaj świetnie sprawdza się mag, który zapewni mnóstwo obrażeń pojedynczym, jak i grupowym celom - skorzystaj z zaklęć typu Wachlarz płomieni (Fan of Flames) czy Kula ognia (Fireball). Następna postać to łowca - zadaje on spore obrażenia pojedynczym celom, a poza tym posiada zwierzęcego towarzysza, który (upraszczając) sprawia, że twoja drużyna liczy sześciu członków (zwierzęcy towarzysz posiada zdolności i możesz nim dowolnie sterować).

Ostatnia postać to wsparcie - ta osoba zapewni twojej drużynie przywracanie punktów zdrowia oraz inne pozytywne efekty, jak ulepszenie celności czy odbicia. W tej roli idealnie sprawdza kapłan oraz pieśniarz, ale paladyn czy druid również dobrze sobie poradzą. Postać wsparcia powinna mieć kilka czarów wspomagających (leczenie czy dawanie bonusów drużynie), ale nie zapominaj, że potrafi ona także zaszkodzić szeregom wroga - usuwając im pozytywne efekty czy powalając na ziemię.

Szyki - jak ustawić drużynę?

Twoja drużyna porusza się w określonym szyku, który możesz dowolnie zmieniać podczas rozgrywki - wystarczy, że klikniesz na ikonę "Szyk", znajdującą się w lewej strefie ikonek. Otwierając wspomnianą ikonę ujrzysz trzy gotowe szyki: kwadratowy, "X" oraz liniowy. Oprócz tego znajdziesz tam dwie kolejne ikony - są to miejsca, w których możesz umieścić własne szyki.

Klikając na nie prawym przyciskiem myszy ujrzysz powyższy kreator - możesz w nim dowolnie ustawiać członków swojej drużyny, umieszczając ich portrety w pożądanym miejscu - Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Klikając na nie prawym przyciskiem myszy ujrzysz powyższy kreator - możesz w nim dowolnie ustawiać członków swojej drużyny, umieszczając ich portrety w pożądanym miejscu.

Ustawienie warto dostosować do członków twojej drużyny. Jeśli korzystasz ze schematu drużyny opisanego powyżej, powinieneś zadbać o to, aby w pierwszym szeregu stały postacie walczące w zwarciu - to one przyjmą na siebie największą ilość obrażeń (a przynajmniej zwiększysz na to szansę, bo nie zawsze da się idealnie ustawić pod przeciwnika). W drugim szeregu powinny stanąć postacie zadaję obrażenia dystansowe oraz zwierzęcy towarzysz, a na końcu powinna znajdować się postać wsparcia. Oczywiście położenie bohaterów musisz ciągle dostosowywać do sytuacja na polu walki - wróg niejednokrotnie cię zaskoczy i złamie "idealny" szyk.

Sztuczna inteligencja drużyny

Kluczem do sukcesu w wszelkich walkach jest odpowiednie sterowanie każdą postacią i często używanie pauzy, jednak nie zawsze da się nad wszystkim zapanować albo sytuacja po prostu tego nie wymaga (nie ma sensu stosować skomplikowanych taktyk w walce ze słabymi przeciwnikami).

Aby twoja drużyna nie zgłupiała (a może lepiej - zachowywała się tak jak zaplanowałeś wcześniej) warto ustawić im odpowiednie zachowania SI (Sztucznej inteligencji) - menu tej mechaniki otworzysz klikając na portret postaci, a następnie prawym przyciskiem myszy na ikonę głowy z zębatkami - Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

Aby twoja drużyna "nie zgłupiała" (a może lepiej - zachowywała się tak jak zaplanowałeś wcześniej) warto ustawić im odpowiednie zachowania SI (Sztucznej inteligencji) - menu tej mechaniki otworzysz klikając na portret postaci, a następnie prawym przyciskiem myszy na ikonę głowy z zębatkami. Ujrzysz okno widoczne na powyższym obrazku - twórcy gry przygotowali dwa gotowe zachowania: "ostrożność" oraz "agresja". Nie trudno się domyślić, co powoduje dane zachowanie, ale dokładnie działanie możesz sprawdzić klikając przycisk "Otwórz edytor zachowania (Open Behavior Editor)" - w ten sposób ujrzysz jak zachowa się postać w danych warunkach.

W powyższym menu możesz również stworzyć własne zachowania SI - Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry

W powyższym menu możesz również stworzyć własne zachowania SI. Rozbudowany kreator pozwoli ci dostosować ogromną liczbę warunków (np. zdrowie postaci poniżej określonego poziomu, cel ataku jest bestią czy postać ma tarczę na wyposażeniu) do wybranych działań (czyli użycie wybranego zaklęcia albo zdolności). Ilość kombinacji jest praktycznie nieograniczona, co pozwala dostosować zachowanie do różnorakich sytuacji.

Menu zachowania SI pozwala jeszcze dostosować automatyczny atak. Tutaj masz do wyboru cztery postawy przygotowane przez twórców:

  1. Postawa bierna - postać nie zaatakuje automatycznie bez względu na okoliczności.
  2. Samoobrona - postać nie ruszy się do walki, chyba że zostanie zaatakowana przez przeciwnika.
  3. Postawa defensywna - postać automatycznie zaatakuje pobliskich przeciwników, bez względu na to, czy sama zostanie zaatakowana.
  4. Postawa agresywna - postać automatycznie zaatakuje widocznych przeciwników, bez względu na to, czy sama zostanie zaatakowana.

Jaka jest różnica między towarzyszami, a pomocnikami?

W trakcie rozgrywki natrafisz na różne osoby chcące dołączyć do twojej drużyny - można je rozdzielić na dwie grupy: towarzysze oraz pomocnicy. Czym się różnią?

Do towarzyszy zalicza się siedem postaci: Eder, Xoti, Aloth, Serafen, Pallegina, Maia oraz Tekehu - ich lokalizacje możesz sprawdzić na kolejnej stronie, czyli "Lokalizacja towarzyszy i relacje". Z kolei pomocnicy to każda inna postać mogąca dołączyć do grupy - np. Konstanten z lokacji Dzika Klacz (M19) w Neketace czy awanturnik zatrudniony w dowolnej karczmie.

Każdy towarzysz posiada kilka cech kształtujących jego światopogląd. - Drużyna, najlepszy skład w Pillars of Eternity 2 - Pillars of Eternity 2 Deadfire - poradnik do gry
Każdy towarzysz posiada kilka cech kształtujących jego światopogląd.

Na pierwszy rzut oka nie widać różnic - towarzysze i pomocnicy tak samo radzą sobie w walce oraz widnieją na tym samym pasku w interfejsie. Jednak towarzysze zdecydowanie wyróżniają się przy bliższym spotkaniu - mają unikalne charaktery z zestawem cech i poglądów, możesz przeprowadzić z nimi rozbudowane dialogi i otrzymać nowe zadania oraz nawiązywać z nimi relacje (a z niektórym nawet romanse). W skrócie: towarzysze to pełnoprawni członkowie drużyny, z którymi możesz nawiązywać rozbudowane relacje.