Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

1C / Cenega

Firma producent wydawca polski wydawca

1C Company to jeden z wiodących producentów, wydawców i dystrybutorów gier w Rosji, prowadzący działalność także na rynkach europejskich i azjatyckich. W 2005 roku koncern stał się właścicielem holdingu Cenega N.V. Wiodące marki w portfolio wydawniczym to m.in. King's Bounty i IL-2 Sturmovik. Firma na siedzibę w Moskwie i zatrudnia w sumie ponad 1000 osób.

Historia firmy 1C / Cenega

Firma 1C założona została w Rosji w 1991 roku. Początkowo skupiała się wyłącznie na produkcji oraz dystrybucji oprogramowania biznesowego i edukacyjnego, lecz z czasem zajęła się również wydawaniem gier. W wydawniczym portfolio 1C znaleźć można takie serie, jak King’s Bounty, IL-2 Sturmovik czy Men of War. W początkowych fazach działalności wydawniczej, 1C wydawało produkcje rodzimych twórców, np. Hard Truck. Firma zajmuje się także lokalizowaniem gier na potrzeby rynku rosyjskiego.

1C posiada filię deweloperską, na którą składa się kilka wewnętrznych studiów, produkujących przede wszystkim tytuły z serii IL-2 Sturmovik.

W 2005 roku w ramach ekspansji na rynki środkowoeuropejskie, firma 1C wykupiła grupę Cenega, w tym m.in. Cenega Poland.

Firma 1C znana jest z przedstawiania rosyjskiej narracji historycznej w wydawanych grach, co wynika z faktu dofinansowywania przedsiębiorstwa przez rząd rosyjski.

wydawane serie gier:


Najpopularniejsze gry wydane przez 1C / Cenega w Polsce

King's Bounty II

King's Bounty II

Najważniejsi światowi wydawcy współpracujący z 1C / Cenega

1C Entertainment

Wydane gry