Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4
Okładka Shiny (PS4)
OkładkaShiny (PS4)

Shiny

Osadzona w realiach science fiction klasyczna gra platformowa autorstwa niezależnego, brazylijskiego studia Garage 227. Akcja gry Shiny osadzona została na fikcyjnej planecie Aurora, która zmierza ku katastrofie w wyniku kolizji z własnym słońcem.

Akcji | science fiction | platformówki | 2D | indie | przygodowe gry akcji

Shiny Premiera

31sie2016

PC

11paź2017

XONE

26lut2018

PS4

Gry podobne do Shiny

Rayman Legends

Rad Rodgers

Mighty No. 9

Shiny to osadzona w realiach science fiction, klasyczna gra platformowa na platformę PC, PS4 i XONE. Tytuł ukazał się dzięki znanej w świecie gier firmie 1C Company, a za jego powstanie odpowiada założone w 2014 roku niezależne, brazylijskie studio Garage 227.

Fabuła

Akcja gry Shiny osadzona została na fikcyjnej planecie Aurora, zmierzającej ku nieuchronnej katastrofie – kolizji z jej własnym słońcem. Podczas zabawy przejmujemy zaś kontrolę nad sympatycznym robotem o imieniu Kramer 227, który jest jedną z maszyn pozostawionych przez ludzkość na pewną śmierć z powodu braku energii, niezbędnej do ucieczki z ginącej planety. Kramer nie zamierza jednak godzić się ze swym przeznaczeniem i wyrusza w pełną przygód podróż, której celem jest uratowanie samego siebie oraz swych mechanicznych pobratymców.

Mechanika

Shiny jest klasyczną grą platformową, w której przemierzamy dwadzieścia zróżnicowanych poziomów, skacząc po platformach i unikając napotykanych pułapek oraz niebezpieczeństw. Całej zabawie przyświeca jednak jeden konkretny cel, a jest nim uratowanie wszystkich znalezionych na planecie robotów. W związku z tym musimy pozyskiwać energię z baterii i generatorów porozrzucanych po planszach, a następnie przekazywać ją napotkanym pobratymcom. Oba elementy zostały tu jednak ściśle ze sobą połączone, a wykonanie każdej akcji wiąże się ze zużyciem energii, którą następnie musimy uzupełnić podczas eksploracji. Na szczęście, podczas zabawy możemy liczyć na pomoc rozmaitych power-upów, takich jak plecaki rakietowe, kule energii czy regulatory temperatury, które znacząco ułatwiają osiągnięcie celu.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC, PS4 i XONE gra Shiny odznacza się typową dla współczesnych dwuwymiarowych platformówek oprawą graficzną, łączącą klasyczne rozwiązania gatunku z możliwościami nowoczesnych pecetów oraz konsol. Ze względu na fakt, że zgodnie z koncepcją twórców gra traktuje o ratowaniu życia (robotów, ale jednak…), podczas zabawy nie spotykamy typowych dla większości dzisiejszych produkcji elementów brutalności. Dzięki temu Shiny nadaje się doskonale również dla młodszych graczy.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Shiny

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Shiny Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.2 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 430/Radeon HD 5400
  • 5 GB HDD
  • Windows 7/8.1/10
PC
XONE
PS4