Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka King's Bounty: The Legend (PC)

King's Bounty: Legenda PC

King's Bounty: The Legend

King’s Bounty: The Legend (wcześniej Battle Lord) to stosunkowo rozbudowany tytuł, który łączy w sobie wiele różnych gatunków gier, choć na pierwszy plan wysuwają się elementy strategiczne i cRPG. Produkcja ta pod wieloma względami przypomina kultową sagę Heroes of Might & Magic.

Strategiczne | fantasy | turowe | elementy RPG

PC Windows
Okładka King's Bounty: The Legend (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

25kwietnia2008

24października2008

pudełko PL

King’s Bounty: The Legend (wcześniej Battle Lord) to stosunkowo rozbudowany tytuł, który łączy w sobie wiele różnych gatunków gier, choć na pierwszy plan wysuwają się elementy strategiczne i cRPG. Produkcja ta pod wieloma względami przypomina kultową sagę Heroes of Might & Magic. W szczególności widać to na przykładzie rozwoju głównej postaci, a także przebiegu kolejnych potyczek. Są one bowiem rozgrywane w trybie turowym, na dodatek na planszy, która podzielona została na kilkadziesiąt heksów.

Akcja opisywanej gry osadzona została w typowej dla tego gatunku krainie fantasy. W trakcie zabawy ważną rolę odgrywa zaprezentowany przez producentów wątek fabularny. Niezwykle istotne są również wykonywane przez sterowaną postać questy. Podobnie jak w wielu klasycznych cRPG-ach, można podzielić je na podstawowe oraz dodatkowe. Te pierwsze są oczywiście obowiązkowe. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki gracz musi utworzyć własną postać. W tym przypadku należy wybrać pomiędzy trzema dostępnymi bohaterami – wojownikiem, paladynem lub magiem. Decyzja ta odgrywa oczywiście bardzo istotną rolę. Wpływa bowiem nie tylko na styl zabawy, ale i sposób rozwoju poszczególnych umiejętności danej postaci.

Właściwa zabawa przebiega w bardzo zbliżony do wspomnianej już serii HoM&M sposób. Gracz zajmuje się przede wszystkim eksploracją przygotowanego przez producentów świata. Istotną rolę odgrywają również toczone bardzo często bitwy, w których dowodzimy wieloma różnymi typami jednostek. Zabawa, generalnie, podzielona została na dwa różne tryby. Eksploracja świata ukazana została w czasie rzeczywistym. Bitwy z kolei odbywają się w klasycznym systemie turowym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż dowódca armii nie bierze bezpośredniego udziału w kolejnych starciach. Zajmuje się on bowiem wyłącznie wydawaniem rozkazów. Walczące ze sobą strony wykonują ruchy na zmianę.

Oprawa wizualna King’s Bounty: The Legend prezentuje stosunkowo wysoki poziom. Tyczy się to w szczególności dokładnie wykonanego i jednocześnie bardzo zróżnicowanego świata gry. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż eksploracja mapy może odbywać się na kilku różnych płaszczyznach, reprezentujących nie tylko powierzchnię, ale i na przykład rozległe lochy. Same plansze są odpowiednio duże. Gracz dysponuje więc sporą swobodą w podejmowaniu działań.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 2163 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.9 / 10 na podstawie 52 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI King's Bounty: Legenda

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe King's Bounty: Legenda

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 lub lepsza)
  • Windows XP/Vista
King's Bounty: Legenda - recenzja gry
King's Bounty: Legenda - recenzja gry

Recenzja 10 października 2008, 14:38

Sama walka jest żywcem przeniesiona z pamiętnego pierwowzoru, choć dzisiejszym graczom będzie głównie kojarzyć się z serią Heroes of Might and Magic, a zwłaszcza z jej piątą odsłoną. Naprzeciwko siebie stają dwie armie i kolejno – w turach – próbują zniszczyć się nawzajem. Jednostki dysponują rozmaitymi współczynnikami, determinującymi ich możliwości bojowe, m.in. inicjatywą decydującą o tym, kiedy dany oddział może przejść do działania czy też atakiem krytycznym, procentowo określającym szansę na zadanie przeciwnikowi wyższych niż zwykle obrażeń. Dostępne są również umiejętności specjalne, które można wykorzystać w trakcie bitwy. Może być to np. przyspieszenie, pozwalające armii pokonać większą liczbę pól w jednej turze lub furia wywołana zadanymi przez wroga ranami, zwiększająca atak danej jednostki. Takich umiejętności odróżniających poszczególne stwory jest w King’s Bounty mnóstwo i jest to ogromna zaleta gry.