Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONESwitch
Okładka King's Bounty II (PC)

King's Bounty II

King's Bounty 2

Pełnoprawna druga odsłona serii klasycznych strategicznych gier turowych z elementami RPG inspirowanej kultową serią Heroes of Might & Magic. W King's Bounty 2 gracze wcielają się w troje bohaterów i, podejmując różne decyzje, decydują o losie królestwa Nostria.

Strategiczne | TPP | fantasy | turowe | elementy RPG | Find Your Next Game

Okładka King's Bounty II (PC)

data premiery gry:

24sie2021za 128dni

PC PS4 XONE Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

King's Bounty 2 to klasyczna turowa strategia wzbogacona elementami RPG, która osadzona została w świecie fantasy. Producentem tytułu jest rosyjskie studio 1C Entertainment, które odpowiadało również za pierwszą część serii. Ukazała się ona w 2008 roku na komputerach PC i pełnymi garściami czerpała z legendarnego cyklu Heroes of Might & Magic oraz oryginalnego King's Bounty z 1990 roku. Warto dodać, że tytuł doczekał się licznych spin-offów oraz samodzielnych dodatków, które regularnie ukazywały się przez sześć lat od premiery.

Fabuła

King's Bounty 2 przenosi nas do nowego fantastycznego świata o nazwie Antara. Przy jego budowie twórcy inspirowali się bardziej realistycznymi uniwersami fantasy, zapożyczając motywy m.in. z popularnego powieściowego cyklu Pieśń lodu i ognia George'a R.R. Martina.

Na rubieżach Antary powoli rozprzestrzenia się tajemnicza zaraza, uśmiercająca lub zniekształcająca ludzi, zwierzęta i rośliny. Uciekający przed jej skutkami nieszczęśnicy tysiącami zmierzają do królestwa Nostrii, które po wielu latach dobrobytu stoi teraz na krawędzi wojny domowej. Podczas zabawy wcielamy się w trzech różnych bohaterów, którzy za sprawą swoich działań wpłyną na kształt i przyszłość królestwa.

Mechanika

Rozgrywka w King's Bounty 2 podzielona jest na dwa segmenty. W pierwszym z nich przemierzamy trójwymiarowy świat gry, obserwując go z perspektywy trzeciej osoby, jak w wielu klasycznych produkcjach RPG. Jak już wspomniano, gracze kontrolują jednego z trzech z góry przypisanych bohaterów, a każdy z nich posiada własną historię i charakter. Podejmując decyzje oraz wykonując pewne akcje podczas kampanii wpływamy jednak na idee, którym hołdują (siła, sztuka, porządek i anarchia). Zmieniają one sposób, w jaki reagują na nas postacie niezależne, a także kształtują otaczający nas świat. Kampania stawia duży nacisk na wybory gracza: niektóre z nich wpływają na przebieg fabuły i niosą ze sobą poważne reperkusje. Podczas gry nie brakuje więc trudnych problemów moralnych, ale ważne są także bardziej przyziemne troski, jak np. zbudowanie przyjaznych relacji z mieszkańcami odwiedzanych miast.

Na drugi segment zabawy składają się walki turowe, w których naprzeciw naszej drużyny wojowników, składającej się z wielu zróżnicowanych jednostek (ludzie, elfy, trolle itd.), stają dziesiątki przeróżnych przeciwników. Podzielone na heksagony mapy są bardziej interesujące niż w pierwszym King's Bounty, oferując wiele wcześniej niedostępnych możliwości taktycznych, wynikających np. z ukształtowania terenu. W podobny sposób rozwinięty zostały system walki: gracze mają do dyspozycji więcej rodzajów rozkazów oraz opcji zarządzania oddziałem.

Kwestie techniczne

King's Bounty 2 to debiut marki na konsolach, zatem gra została wzbogacona o liczne funkcje ułatwiające rozgrywkę na tych platformach – m.in. zmodyfikowany interfejs oraz wsparcie dla kontrolerów – które dostępne są także na pecetach. Oprawa audiowizualna została znacznie poprawiona w porównaniu do poprzedniej odsłony: trójwymiarowe modele postaci oraz otoczenia zostały wykonane z dbałością o detale, a ścieżka dźwiękowa stoi na równie wysokim poziomie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 265 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe King's Bounty II

16+

Wymagania sprzętowe King's Bounty II

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Quad Core 2.5 GHz
  • 16 GB RAM
  • karta grafiki 1280 MB GeForce GTX 470 / 2 GB Radeon HD 6870 lub lepsza
  • 20 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
Grałem 4 godziny w King’s Bounty 2 i jest lepiej niż sądziłem
Grałem 4 godziny w King’s Bounty 2 i jest lepiej niż sądziłem

Przed premierą 27 września 2019, 13:27

Zaletę dodania klasycznych questów widać w innym aspekcie – rozwoju bohatera. Autorzy proponują ciekawe rozwiązanie, kojarzące się nieco z serią Mass Effect, które nagradza wybór postawy protagonisty. W przeciwieństwie do przygód Sheparda nie mamy tutaj dwóch opcji do wyboru, tylko aż cztery, co prowadzi do interesujących sytuacji. Zaserwuję drobny przykład. Na zdobyty przez nas przedmiot zakusy mają dwa niespecjalnie lubiące się indywidua. W zależności od tego, komu ów obiekt pożądania wręczymy, dodamy sobie punkty do dwóch wykluczających się postaw. Jedną z nich jest bowiem działanie zgodne z prawem, drugą – wręcz przeciwnie.

PC
PS4
XONE
Switch