Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4SwitchPS5XONEXSX
Okładka King's Bounty II (PC)
OkładkaKing's Bounty II (PC)

King's Bounty II

King's Bounty 2

Pełnoprawna druga odsłona serii klasycznych strategicznych gier turowych z elementami RPG inspirowanej kultową serią Heroes of Might & Magic. W King's Bounty 2 gracze wcielają się w troje bohaterów i, podejmując różne decyzje, decydują o losie królestwa Nostria.

Strategiczne | TPP | fantasy | turowe | elementy RPG | Find Your Next Game | E3 2021

King's Bounty II Premiera

24sie2021

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

producent: 1C Entertainment wydawca: Prime Matter wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

King's Bounty 2 to klasyczna turowa strategia wzbogacona elementami RPG, która osadzona została w świecie fantasy. Producentem tytułu jest rosyjskie studio 1C Entertainment, które odpowiadało również za pierwszą część serii. Ukazała się ona w 2008 roku na komputerach PC i pełnymi garściami czerpała z legendarnego cyklu Heroes of Might & Magic oraz oryginalnego King's Bounty z 1990 roku. Warto dodać, że tytuł doczekał się licznych spin-offów oraz samodzielnych dodatków, które regularnie ukazywały się przez sześć lat od premiery.

Fabuła

King's Bounty 2 przenosi nas do nowego fantastycznego świata o nazwie Antara. Przy jego budowie twórcy inspirowali się bardziej realistycznymi uniwersami fantasy, zapożyczając motywy m.in. z popularnego powieściowego cyklu Pieśń lodu i ognia George'a R.R. Martina.

Na rubieżach Antary powoli rozprzestrzenia się tajemnicza zaraza, uśmiercająca lub zniekształcająca ludzi, zwierzęta i rośliny. Uciekający przed jej skutkami nieszczęśnicy tysiącami zmierzają do królestwa Nostrii, które po wielu latach dobrobytu stoi teraz na krawędzi wojny domowej. Podczas zabawy wcielamy się w trzech różnych bohaterów, którzy za sprawą swoich działań wpłyną na kształt i przyszłość królestwa.

Mechanika

Rozgrywka w King's Bounty 2 podzielona jest na dwa segmenty. W pierwszym z nich przemierzamy trójwymiarowy świat gry, obserwując go z perspektywy trzeciej osoby, jak w wielu klasycznych produkcjach RPG. Jak już wspomniano, gracze kontrolują jednego z trzech z góry przypisanych bohaterów, a każdy z nich posiada własną historię i charakter. Podejmując decyzje oraz wykonując pewne akcje podczas kampanii wpływamy jednak na idee, którym hołdują (siła, sztuka, porządek i anarchia). Zmieniają one sposób, w jaki reagują na nas postacie niezależne, a także kształtują otaczający nas świat. Kampania stawia duży nacisk na wybory gracza: niektóre z nich wpływają na przebieg fabuły i niosą ze sobą poważne reperkusje. Podczas gry nie brakuje więc trudnych problemów moralnych, ale ważne są także bardziej przyziemne troski, jak np. zbudowanie przyjaznych relacji z mieszkańcami odwiedzanych miast.

Na drugi segment zabawy składają się walki turowe, w których naprzeciw naszej drużyny wojowników, składającej się z wielu zróżnicowanych jednostek (ludzie, elfy, trolle itd.), stają dziesiątki przeróżnych przeciwników. Podzielone na heksagony mapy są bardziej interesujące niż w pierwszym King's Bounty, oferując wiele wcześniej niedostępnych możliwości taktycznych, wynikających np. z ukształtowania terenu. W podobny sposób rozwinięty zostały system walki: gracze mają do dyspozycji więcej rodzajów rozkazów oraz opcji zarządzania oddziałem.

Kwestie techniczne

King's Bounty 2 to debiut marki na konsolach, zatem gra została wzbogacona o liczne funkcje ułatwiające rozgrywkę na tych platformach – m.in. zmodyfikowany interfejs oraz wsparcie dla kontrolerów – które dostępne są także na pecetach. Oprawa audiowizualna została znacznie poprawiona w porównaniu do poprzedniej odsłony: trójwymiarowe modele postaci oraz otoczenia zostały wykonane z dbałością o detale, a ścieżka dźwiękowa stoi na równie wysokim poziomie.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,1 / 10 na podstawie 146 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 335 głosów czytelników.

King's Bounty II cena w dniu premiery: 179,90 PLN

Klasyfikacja PEGI King's Bounty II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

King's Bounty II Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-9370 4.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-7400 3.0 GHz / AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 580 lub lepsza
 • 20 GB SSD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX