Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePC
Okładka IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad (PC)

Il-2 Sturmovik: Bitwa o Stalingrad PC

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów lotniczych, przygotowana przez dotychczasowych twórców cyklu z 1C Company we współpracy z autorami Rise of Flight – studiem 777.

Symulacje | II wojna światowa

PC Windows
Okładka IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad (PC)

producent: 777 Studios

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

22października2014

5grudnia2014

pudełko PL

22października2014

Steam

Kontynuacja serii IL-2 Sturmovik, symulacji lotniczej, traktującej o II wojnie światowej. Powstała w wyniku współpracy twórcy poprzednich części 1C Company oraz 777 Studios odpowiedzialnego m.in. za Rise of Flight.

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad ponownie przenosi gracza w czasy największej wojny w historii. Fabuła osadzona została pomiędzy rokiem 1942-1943 i dotyczy prowadzonych w ówczesnym czasie walk o Stalingrad. Wybór twórców nie był przypadkowy, ostateczny wynik bitwy miał bowiem duży wpływ na sytuacje wojsk sowieckich i niemieckich oraz losy całego Frontu Wschodniego. Rozgrywka rozpoczyna się „Operacją Uran”, kończy zaś zniszczeniem niemieckiej 6 Armii. W między czasie weźmiemy udział także w operacji „Zimowa Burza” z grudnia 1942 roku.

W trybie dla pojedynczego gracza, jako pilot jednej z walczących stron, zasiadamy za sterami jednego z 8 dostępnych samolotów. Do naszej dyspozycji są: ŁaGG-3 s.29, Bf-109F-4, IŁ-2 AM38 (model 1942), Ju-87 D-3, Pe-2 s.87/s.110, He-111 H-6 oraz Yak-1 i Bf-109G-2. Podniebne walki rozgrywają się na mapie imponujących rozmiarów, rozciągającej się 360 km ze wschodu na zachód i 230 z północy na południe. Twórcy dołożyli wszelkich starań, by jak najwiarygodniej odwzorować rzeczywistość. Przeciwnicy sterowani przez komputer odznaczają się niezwykłą inteligencją, zaś ich zachowania na polu walki są bardzo zbliżone do ludzkich. Natomiast znany z serii Rise of Flight edytor misji występujący w grze umożliwia tworzenie własnych scenariuszy rozgrywki.

Gra działa na zmodernizowanym silniku Digital Nature, który został przebudowany specjalnie na potrzeby produkcji i ukazanych w niej realiów II wojny światowej. Całość pracuje w oparciu o biblioteki DirectX 9. Zrezygnowano również z zastosowania klikanych kokpitów. Gracze mogą kontrolować jedynie podstawowe elementy, jak skok śmigła, mieszankę paliwowa czy uzbrojenie. Wierność realiom historycznym uzyskano m.in. dzięki wykorzystaniu oryginalnych szkiców i planów konstrukcyjnych poszczególnych maszyn.

Tryb multiplayer oferuje zarówno prowadzenie starć przeciwko innym graczom jak i współpracę z nimi. Możliwe jest wspólne pilotowanie jednego samolotu wraz z przyjaciółmi. Rozgrywkę można prowadzić za pomocą dedykowanych serwerów oraz własnoręcznie projektowanych misji o nieograniczonej długości.

Twórcy zdecydowali się na zastosowanie modelu biznesowego stanowiącego hybrydę tych znanych z Rise of Flight i oryginalnego IL-2 Sturmovik. Wszyscy chętni mogą zakupić dodatkową zawartość w specjalnym sklepie online. W przyszłości będą pojawiać się nowe rozszerzenia, obejmujące inne słynne bitwy powietrzne II wojny światowej oraz samoloty, które brały w nich udział.

Występujący w produkcji system osiągnięć pozwala graczom na odblokowanie dodatkowej zawartości, wśród której znajdują się m.in. nowe samoloty oraz modyfikacje i usprawnienia do posiadanych już modeli. Szybkość z jaką zdobywamy kolejne elementy zależy od wyników osiąganych w trakcie wypełniania poszczególnych misji. Ponadto w grze znajdują się także globalne statystyki i rankingi, dzięki którym możemy na bieżąco porównywać nasze rezultaty z innymi graczami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 9,5 / 10 na podstawie 180 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.6 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 164,90 PLN

Gry podobne do Il-2 Sturmovik: Bitwa o Stalingrad

Klasyfikacja PEGI Il-2 Sturmovik: Bitwa o Stalingrad

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Il-2 Sturmovik: Bitwa o Stalingrad

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7770 lub lepsza
  • 16 GB HDD
  • Windows 7(SP1)/8/10 64-bit

T_bone Ekspert 26 września 2017

Lecąc na 3,000 metrów moją radziecką trumną Pe-2, dostrzegłem powoli sunącego po niebie niemieckiego Sztukasa, którego zaatakowałem licząc na łatwą ofiarę. Wróg zanurkował ale ścigałem go nieustępliwie, w końcu znaleźliśmy się nisko nad lasem gdy od Sztukasa odpadł mały czarny obiekt... 10 sekund później mój samolot rozpadł się na kawałki od fali uderzeniowej. Ta gra to obecnie najlepszy drugowojenny symulator lotniczy, realistyczny, ładny i przyjazny dla użytkownika (przy czym nieprzyjazny dla portfela jeśli chcemy kupować samoloty kolekcjonerskie).

8.0
IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow – nowy symulator lotniczy od 1C
IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow – nowy symulator lotniczy od 1C

wiadomość14 lutego 2015

Firma 1C ogłosiła, że trwają pracę nad grą IL-2 Sturmovik: Battle of Moscow – kolejnym symulatorem lotniczym w realiach II wojny światowej. Na razie podano tylko listę samolotów, jakie zostaną w nim udostępnione; więcej informacji poznamy w marcu. Przy okazji powiedziano też co nieco o przyszłości poprzedniej odsłony serii, Battle of Stalingrad.

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad – gra debiutuje na zachodzie
IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad – gra debiutuje na zachodzie

wiadomość22 października 2014

Dzisiaj, tj. 22 października, na światowym rynku w wersji na PC debiutuje gra Il-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad. Produkcja dostępna jest w dwóch wariantach cenowych - 49,99 i 85,99 euro - w zależności od oferowanej zawartości. Polski dystrybutor, firma Cenega, zadba z czasem o publikację polskiej lokalizacji, jak również wydanie w naszym kraju edycji pudełkowej omawianego tytułu, która przewidziana została na 18 listopada tego roku.

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad - premiera we wrześniu. Gra weszła w fazę beta
IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad - premiera we wrześniu. Gra weszła w fazę beta

wiadomość10 maja 2014

Twórcy symulatora lotniczego IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad poinformowali, że gra weszła w fazę beta, a jej pełna wersja zadebiutuje na rynku we wrześniu bieżącego roku. Jednocześnie ujawniono, że latem produkcja trafi na łamy sklepu Steam, w cenach podobnych do wersji Early Access dostępnych na oficjalnej stronie projektu.

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad w pierwszym zwiastunie – ruszyła przedsprzedaż gry
IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad w pierwszym zwiastunie – ruszyła przedsprzedaż gry

wiadomość28 lipca 2013

Na oficjalnej stronie internetowej IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad wystartowała przedsprzedaż gry. Na zachętę nie tylko podzielono się szczegółami dotyczącymi dwóch wydań tytułu, ale także opublikowano pierwszy filmowy zwiastun nadchodzącej odsłony popularnego lotniczego symulatora.

IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad – pierwsze szczegóły ujawnione
IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad – pierwsze szczegóły ujawnione

wiadomość14 stycznia 2013

1C Game Studios, będące efektem fuzji pomiędzy amerykańskim 777 Studios a rosyjską firmą 1C Company, odpowiadając na pytania fanów ujawniło pierwsze szczegółowe informacje dotyczące swojej najnowszej produkcji - IL-2 Sturmovik: Battle of Stalingrad.