Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2020, 12:35

10 ekskluzywnych gier na PS5 - to nimi Sony chce wygrać generację

By wygrać generację, Sony potrzebuje mocnych tytułów na wyłączność PS5. Część z nich już znamy, o niektórych krążą plotki. Sprawdziliśmy, nad czym mogą pracować deweloperzy wspierający PlayStation 5.

W SKRÓCIE:
  1. Sony kilkukrotnie zapowiadało, że kilkanaście miesięcy od startu PS5 zapewni stały dopływ nowych gier ze swoich studiów deweloperskich.
  2. Tych japońska firma ma kilkanaście i nie każde z nich ujawniło nowy projekt.
  3. Przyjrzeliśmy się plotkom i sprawdziliśmy, nad jakimi grami mogą pracować deweloperzy first-party i third-party.

Premiera PlayStation 5 za nami. Wraz z nową konsolą firmy Sony na rynek trafiły pierwsze tytuły nowej generacji studiów podlegających lub współpracujących z japońską korporacją. Sony Japan Studios przygotowało Astro’s Playroom, studio Bluepoint Games odpowiada za Demon’s Souls, brytyjskie Sumo Digital za Sackboy: A Big Adventure, a Insomniac Games dostarczyło remaster Marvel’s Spider-Man oraz Spider-Man: Miles Morales.

Co z pozostałymi deweloperami first-party i firmami, które blisko współpracują z Sony? O części gier już wiemy od kilku miesięcy (Horizon Forbidden West, God of War: Ragnarok czy Gran Turismo 7). Co z pozostałymi studiami i ich projektami? Zainspirowani wpisem na Reddicie postanowiliśmy to sprawdzić, zebrać wszystkie pogłoski w jedno miejsce i odsiać najbardziej wiarygodne informacje.

Studia first-party (SIE jest ich właścicielem)

Bend Studio

Wcześniejsze gry: seria Syphon Filter (jako Eidetic), Uncharted: Złota Otchłań, Days Gone

Czym zajmują się teraz?

Od wydania Days Gone studio milczy. Możemy założyć, że po ogromnym sukcesie ich najnowszej gry, ekipa zabrała się od razu za kontynuację. Zaniepokojenie mogła wzbudzić informacja o odejściu scenarzysty i reżysera Days Gone. Choć każdy z nich twierdzi, że decyzja nie była podyktowana problemami produkcyjnymi nowego projektu.

Guerrilla Games

Wcześniejsze gry: seria Killzone, Horizon Zero Dawn

Czym zajmują się teraz?

Holenderskie studio pracuje nad Horizon: Forbidden West, którego premiery możemy spodziewać się w 2021 roku na PS4 i PS5. Jakiś czas temu studio przeniosło się do nowego biura, które pomieści kilkuset pracowników. W ciągu ostatnich dwóch lat do zespołu dołączyli mający doświadczenie w produkcji sieciowych FPS-ów Simon Larouche i Chris Lee, co podsyciło plotki o powrocie marki Killzone.

Insomniac Games

Wcześniejsze gry: seria Ratchet & Clank, Marvel’s Spider-Man, Spider-Man: Miles Morales

Czym zajmują się teraz?

Studio pracuje aktualnie nad dwoma tytułami - Ratchet & Clank: Rift Apart oraz Marvel’s Spider-Man 2. Nic nie wiadomo o innych projektach, które mogłyby być w fazie preprodukcji.

SIE Japan Studios

Wcześniejsze gry: The Last Guardian, Astro’s Playroom, współpraca przy Demon’s Souls i Shadow of the Colossus

Czym zajmują się teraz?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, nad czym pracuje japoński oddział Sony, który pełni rolę współproducenta przy wielu tytułach tworzonych razem z deweloperami third-party. Krążące od kilkunastu miesięcy plotki na temat Silent Hill na PS5 są w pewnym stopniu wiarygodne (najnowsze przecieki mówią o zapowiedzi na The Game Awards), jednak do tej pory absolutnie nic z nich nie wynikło. Warto tutaj też zaznaczyć, że niedawno z pracy w SIE Japan Studios zrezygnował założyciel ekipy Team Silent - Keiichiro Toyama.

SIE London Studios

Wcześniejsze gry: Blood & Truth

Czym zajmują się teraz?

W okolicach premiery pojawiła się aktualizacja Blood & Truth, która pozwala wykorzystać dodatkową moc PS5 do zaoferowania lepszej jakości obrazu. Poza tym plotki krążące od kilkunastu miesięcy mówią o kolejnej grze wykorzystującej wirtualną rzeczywistość.

SIE Malaysia Studio

Wcześniejsze gry: --

Czym zajmują się teraz?

Malezyjskie studio jest najmłodsze ze wszystkich w grupie Sony. Jego powstanie ogłoszono w 2019 roku, a nieco ponad miesiąc temu ujawniono jego. SIE Malaysia zajmować będzie się tworzeniem assetów i pomaganiem innym zespołom Sony.

Media Molecule

Wcześniejsze gry: LittleBigPlanet 1&2, Dreams

Czym zajmują się teraz?

Brytyjskie studio nadal rozwija swój najnowszy projekt - Dreams. Ostatnia aktualizacja pojawiła się na początku listopada. Być może za jakiś czas doczekamy się przeniesienia gry na PlayStation 5 (plotkuje się także o wydaniu tytułu na PC).

Naughty Dog

Wcześniejsze gry: seria Uncharted, The Last of Us i The Last of Us: Part II

Czym zajmują się teraz?

Jedynym potwierdzonym na ten moment projektem jest sieciowy moduł The Last of Us: Part II noszący nazwę Factions. Z uwagi na plany wydania go w 2021 roku możemy spodziewać się wersji na PS5. O planach przeportowania TLoU 2 na nową generację nic na ten moment nie wiadomo. A co z kolejnymi projektami? Rok temu pojawiły się pogłoski o zupełnie nowej marce, nad którą studio rzekomo pracuje. Roboczo nazwano ją Stray’s Cross. W tym wypadku warto do tego podchodzić z ogromną dozą ostrożności - źródłem jest 4Chan.

Pixelopus

Wcześniejsze gry: Entwined, Concrete Genie

Czym zajmują się teraz?

Od czasu wydania Concrete Genie o studiu jest cicho i nie wiadomo nad czym pracuje ten mały zespół.

Polyphony Digital

Wcześniejsze gry: seria Gran Turismo

Czym zajmują się teraz?

Studio, któremu szefuje Kazunori Yamauchi pracuje aktualnie nad Gran Turismo 7, które celuje z premierą w pierwszą połowę 2021 roku. Opierając się na dotychczasowym procesie dewelopingu, po premierze gry możemy spodziewać się przynajmniej kilkunastu miesięcy aktywnego wsparcia gry aktualizacjami dodającymi nowe auta.

San Diego Studio

Wcześniejsze gry: seria MLB: The Show

Czym zajmują się teraz?

Jedynym tytułem znajdującym się w fazie dewelopingu jest MLB: The Show 21. Warto tutaj zaznaczyć, że z uwagi na pandemię przesunięto oficjalną zapowiedź gry na 2021 rok.

Nowe San Diego Studio

Wcześniejsze gry: --

Czym zajmują się teraz?

To pozostaje wielką tajemnicą, choć krążące od przynajmniej dwóch lat plotki mówią o kolejnej odsłonie serii Uncharted, co potwierdzić miało zatrudnienie Davida Halla (Amazon Games Studios), Quentina Cobba (Naughty Dog) i Jamesa Martincheka (Rockstar Games). Jednak do tej pory nie potwierdzono oficjalnie istnienia tego studia, nie zdradzono też, czym się ma zająć. Dodatkowo w 2020 roku Cobb zrezygnował z pracy w tym zespole i opuścił Sony. Plotki mówiące o zamknięciu studia i anulowaniu tajemniczego projektu zostały jednak zdementowane przez Johna Bautistę, który również był tam zatrudniony.

Sony Santa Monica Studio

Wcześniejsze gry: seria God of War

Czym zajmują się teraz?

Aktualnie studio z Kalifornii pracuje nad nową odsłoną serii God of War - Ragnarok. Mimo nieokreślonej jeszcze daty premiery, spodziewamy się debiutu nowej odsłony w ostatnim kwartale przyszłego roku lub na początku 2022. Poza tym projektem istnieje duża szansa, że w procesie preprodukcji znajduje się nowa marka, nad którą czuwa Cory Barlog, reżyser wydanego w 2018 roku God of War. Ostatnio do ekipy dołączyła Alanah Pearce, która nie mogła zdradzić, nad czym będzie pracować, co tylko podsyciło spekulacje.

Sucker Punch Productions

Wcześniejsze gry: seria inFamous, Ghost of Tsushima

Czym zajmują się teraz?

Kilka tygodni temu studio Sucker Punch wydało nastawiony na kooperację dodatek do Ghost of Tsushima. Wraz z premierą PS5 pojawiła się aktualizacja gry pozwalająca na odpalenie jej w 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości 4K. Ogromny sukces gry prawdopodobnie przełoży się na stworzenie Ghost of Tsushima 2.

Studia third-party (współpracujące z Sony)

Arrowhead Game Studios

Wcześniejsze gry: seria Magicka, Helldivers, Gauntlet

Czym zajmują się teraz?

Kilka dni temu studio poinformowało o swoim nowym projekcie w segmencie AAA. Niestety, pokazano jeden, mało imponujący zrzut ekranu. Wiemy tylko tyle, że gra będzie przedstawicielem gatunku FPS.

Bluepoint Games

Wcześniejsze gry: Demon’s Souls, Shadow of the Colossus

Czym zajmują się teraz?

Bluepoint jest krótko po wydaniu Demon’s Souls, które jest tytułem startowym PS5. Studio kilkukrotnie wyrażało chęć stworzenia czegoś nowego, zaznaczając jednak, że nie rezygnuje z tworzenia remake’ów. Pogłosek na temat kolejnej gry, która miałaby zostać odświeżona, jest wyjątkowo dużo. Najwięcej z nich krąży wokół Metal Gear Solid z pierwszego PlayStation oraz remastera Bloodborne, który miałby trafić na PS5, a w późniejszym terminie także na PC (przy tej wersji miałoby pomagać polskie studio QLOC).

From Software

Wcześniejsze gry: seria Dark Souls, Sekiro: Shadows Die Twice

Czym zajmują się teraz?

Oficjalnie wiemy o dwóch projektach studia - Elden Ring (które być może pojawi się na The Game Awards) oraz nowej odsłonie serii Armored Core. Nie do końca sprawdzone plotki sprzed kilku miesięcy mówiły o rozmowach Sony i FromSoftware w celu stworzenia nowej gry na wyłączność PS5.

Housemarque

Wcześniejsze gry: Super Stardust HD, Dead Nation, Resogun, Nex Machina

Czym zajmują się teraz?

Studio z Finlandii pracuje w pocie czoła nad nowym tytułem na wyłączność PS5 - Returnal. Będzie to przedstawiciel gatunku trzecioosobowego shootera z elementami roguelike i horroru. Premiera spodziewana jest w pierwszym półroczu 2021 roku.

Kojima Productions

Wcześniejsze gry: Death Stranding

Czym zajmują się teraz?

W październiku studio Hideo Kojimy potwierdziło, że pracuje nad nowym tytułem. Część spekulacji wskazuje na Death Stranding 2. Oferty pracy zamieszczone w sieci sugerują współczesny świat jako miejsce akcji, obecność mechów i potworów, z którymi zmierzy się główny bohater. Niestety, podobnie jak w wielu przypadkach - oficjalnego potwierdzenia na razie nie mamy.

Lucid Games

Wcześniejsze gry: Geometry Wars 3: Dimensions

Czym zajmują się teraz?

Aktualnie studio pracuje nad Destruction AllStars, które jest tytułem na wyłączność PS5. Pierwotnie gra była tytułem startowym nowej konsoli Sony, ale przesunięto jej premierę na luty 2021 roku, informując jednocześnie o planowanym dołączeniu jej do usługi PlayStation Plus.

Supermassive Games

Wcześniejsze gry: Until Dawn, The Dark Pictures Anthology

Czym zajmują się teraz?

Najważniejszym projektem studia w tym momencie jest cykl The Dark Pictures Anthology, którego najnowsza odsłona - Little Hope - zadebiutowała jakiś czas temu. W 2018 roku dyrektor zarządzający studia Pete Samuels ujawnił, że studio pracuje nad paroma niezapowiedzianymi tytułami na wyłączność konsoli Sony. Mając na uwadze, że ich ostatnie gry na PS4 były tytułami pod PSVR możemy założyć, że nowe gry skorzystają z dobrodziejstw wirtualnej rzeczywistości.

Wild Sheep Studio

Wcześniejsze gry: --

Czym zajmują się teraz?

Od 2014 roku studio pracuje nad WiLD, ambitną produkcją z otwartym światem, która miała zadebiutować na PlayStation 4, ale niewiele wskazuje, by tak się stało. Ostatni raz widzieliśmy grę w akcji na Paris Games Week 2015. Od tego czasu nastała cisza, przerywana co jakiś czas wpisami na instagramowym profilu Michela Ancela. Niestety nie bierze on już udziału w procesie tworzenia gry, gdyż kilka tygodni temu udał się na emeryturę. Niektóre plotki wskazują na to, że prace nad WiLD zostały przynajmniej raz zresetowane i projekt przeniesiono na silnik Decima od Guerrilla Games.

  1. Oficjalna strona PlayStation Studios
  2. Oficjalny sklep PlayStation