Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Days Gone (PS4)

Days Gone PS4

Osadzona w realiach postapokaliptycznych trzecioosobowa gra akcji autorstwa Bend Studio. Akcja Days Gone rozgrywa się w Ameryce, dwa lata po wybuchu globalnej pandemii wirusa, który zamienił miliony ludzi w przypominające zombie monstra określane mianem "freakers".

Akcji | TPP | zombie | postapokalipsa | sandbox | TPS | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Days Gone (PS4)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

26kwietnia2019

26kwietnia2019

pudełko PL

26kwietnia2019

PSN

Days Gone to survivalowa gra akcji na PS4, osadzona w postapokaliptycznej Ameryce Północnej, spustoszonej przez tajemniczy wirus. Za produkcję odpowiada Bend Studio, mające na koncie Uncharted: Golden Abyss na konsolę PlayStation Vita, które ukazało się w 2012 roku. Days Gone jest pierwszym projektem zespołu przygotowywanym z myślą o PlayStation 4.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat Days Gone znajdziecie w naszym artykule Wszystko o Days Gone. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Akcja Days Gone rozgrywa się w dwa lata po wybuchu globalnej pandemii wirusa, który zamienił miliony ludzi w bezmyślne stworzenia, nazywane przez ocalałych „świrusami”. Głównym bohaterem jest były członek gangu motocyklowego, a obecnie łowca nagród, Deacon St. John. Mężczyzna próbuje poradzić sobie ze stratą miłości życia oraz kompletnym rozpadem znanego mu świata. Motywem przewodnim jest przetrwanie, a nie szukanie lekarstwa na chorobę i ratowanie świata. Przedstawiając swoją opowieść, gra często powraca do przeszłości – czasów sprzed pojawienia się wirusa, który zdziesiątkował ludzkość. Pojawia się także wątek organizacji NERO (National Emergency Response Organization), która próbowała poradzić sobie z pandemią – niestety bezskutecznie.

Mechanika

Days Gone na platformę PS4 to klasyczna przygodowa gra akcji, w której kamera znajduje się stale za plecami głównego bohatera. Podczas rozgrywki eksplorujemy obszerną sandboksową mapę, wykonujemy zadania (główne i poboczne – np. czyszczenie obozów z bandytów czy polowanie na zwierzęta) i walczymy z wrogami – zarówno ludźmi, jak i z rozmaitymi rodzajami groźnych ofiar wirusa. Te ostatnie często poruszają się w hordach liczących nawet kilkaset osobników, a do tego posiadają własne potrzeby i regulujący ich zachowanie cykl dobowy. Ciekawym detalem urozmaicającym zabawę jest częściowa interaktywność otoczenia – mamy możliwość m.in. popychania przeciwników na obiekty lub przecinania lin podtrzymujących ścięte drzewa. Twórcy położyli też duży nacisk na taktykę i planowanie – szczególnie w przypadku starć z ludzkimi wrogami.

Walczymy, korzystając z rozbudowanego arsenału, m.in. karabinów maszynowych, shotgunów czy snajperek. Deacon dysponuje również kilkoma specjalnymi umiejętnościami, takimi jak np. spowalnianie czasu w trakcie walki (klasyczny bullet time) czy tzw. survival vision, umożliwiające podkreślanie ważnych przedmiotów i przeciwników, dzięki czemu łatwiej jest dostrzec, co i kto nas otacza – i gdzie mogą kryć się potencjalne zagrożenia. W miarę postępów w rozgrywce bohater może uczyć się nowych rzeczy i stopniowo rozwijać statystyki (takie jak życie czy wytrzymałość).

Gra posiada rozbudowany, ale relatywnie prosty w obsłudze system rzemiosła, na potrzeby którego zbieramy duże ilości przeróżnych materiałów. Duże znaczenie dla rozgrywki ma także motocykl, którym poruszamy się po mapie. Mamy możliwość dostosowywania jego wyglądu, parametrów technicznych (np. poprzez zmianę opon czy silnika), a także zdobywania innych usprawnień, takich jak torby umożliwiające przewożenie większej liczby przedmiotów. Co ciekawe, nasz stalowy rumak wymaga benzyny, o której zapas trzeba się zatroszczyć, jeśli nie chcemy utknąć na niebezpiecznym pustkowiu.

Tryby gry

Days Gone na PS4 posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza. Po premierze twórcy dodali do niej tryb survivalowy, będący w praktyce trudniejszą wersją kampanii; cechują go m.in. brak szybkiej podróży czy uproszczony interfejs. W grze pojawiły się także dodatkowe wyzwania w postaci wyścigów czy walki z hordą „świrusów”.

Kwestie techniczne

Gra Days Gone działa na Unreal Enginie 4 i prezentuje się bardzo dobrze. Autorzy przygotowali zróżnicowane lokacje i wiarygodne, świetnie animowane modele postaci. Programiści Bend Studios zadbali także o system dnia i nocy oraz zmienne, realistycznie odwzorowane warunki pogodowe. Produkcja charakteryzuje się przygnębiającym, postapokaliptycznym klimatem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 67+ GB

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 1789 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.4 / 10 na podstawie 810 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Days Gone

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.
Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy
Recenzja gry Days Gone – Synowie Anarchii kontra Żywe trupy

Recenzja 26 kwietnia 2019, 14:26

Days Gone to plejada interesujących postaci – od Tucker, ciepłej dla Deacona, ale brutalnej dla swoich „podwładnych” szefowej obozu pracy (miejsce w stylu: damy ci bezpieczeństwo i jedzenie, ale haruj od świtu do zmierzchu pod nadzorem uzbrojonych strażników), przez Copelanda, amerykańskiego libertarianina, czyli hejtera rządu w każdej postaci, który wszędzie wietrzy spiski, a że prowadzi radio Wolny Oregon, to ciągle słuchamy jego opinii na różne tematy, aż po kilkoro ciekawych bohaterów – z Rikki i Żelaznym Mikiem na czele – z trzeciego obozu, do którego trafiamy na samym końcu.