Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka Days Gone (PS4)

Days Gone PS4

Osadzona w realiach postapokaliptycznych trzecioosobowa gra akcji autorstwa ekipy Bend Studio, znanej dotąd głównie za sprawą pobocznej odsłony cyklu Uncharted na handhelda PS Vita.

Akcji | TPP | zombie | postapokalipsa | sandbox | TPS | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Days Gone (PS4)

Polskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

26kwietnia201965dni

26kwietnia2019

pudełko PL

26kwietnia2019

PSN

Days Gone to przygodowa gra akcji na PS4, osadzona w postapokaliptycznej Ameryce Północnej, spustoszonej przez tajemniczy wirus. Za produkcję odpowiada Bend Studio, mające na koncie Uncharted: Golden Abyss na konsolę PlayStation Vita, które ukazało się w 2012 roku. Days Gone jest pierwszym projektem zespołu przygotowywanym z myślą o PlayStation 4.

Fabuła

Akcja Days Gone rozgrywa się w dwa lata po wybuchu globalnej pandemii wirusa, który zamienił miliony ludzi w bezmyślne stworzenia, nazywane przez ocalałych „freakers”. Głównym bohaterem jest były członek gangu motocyklowego i łowca nagród, Deacon St. John. Mężczyzna próbuje poradzić sobie ze stratą miłości życia oraz kompletnym rozpadem znanego mu świata. Motywem przewodnim ma być przetrwanie, a nie szukanie lekarstwa na chorobę i ratowanie świata. Przedstawiając swoją opowieść, gra często powraca do przeszłości – czasów sprzed pojawienia się wirusa, który zdziesiątkował ludzkość. Pojawia się także wątek organizacji NERO (National Emergency Response Organization), która próbowała poradzić sobie z pandemią – niestety bezskutecznie. Wybory podejmowane przez gracza mają wpływ na kształt historii.

Mechanika

Days Gone na platformę PS4 to klasyczna przygodowa gra akcji, w której kamera znajduje się stale za plecami głównego bohatera. Podczas rozgrywki eksplorujemy obszerną sandboksową mapę, wykonujemy zadania (główne i poboczne – np. czyszczenie obozów z bandytów czy polowanie na zwierzęta) i walczymy z wrogami – zarówno ludźmi, jak i z rozmaitymi rodzajami groźnych ofiar wirusa. Ci ostatni często poruszają się w hordach liczących nawet kilkaset osobników, a do tego posiadają własne potrzeby i regulujący ich zachowanie cykl dobowy. Ciekawym detalem urozmaicającym zabawę jest częściowa interaktywność otoczenia – mamy możliwość m.in. popychania przeciwników na obiekty lub przecinania lin podtrzymujących ścięte drzewa. Twórcy położyli też duży nacisk na taktykę i planowanie – szczególnie w przypadku starć z ludzkimi wrogami.

Walczymy, korzystając z rozbudowanego arsenału, m.in. karabinów maszynowych, shotgunów czy snajperek. Deacon dysponuje również kilkoma specjalnymi umiejętnościami, takimi jak np. spowalnianie czasu w trakcie walki (klasyczny bullet time), czy tzw. survival vision, umożliwiające podkreślanie ważnych przedmiotów i przeciwników, dzięki czemu łatwiej jest dostrzec, co i kto nas otacza – i gdzie mogą kryć się potencjalne zagrożenia. W miarę postępów w rozgrywce bohater może uczyć się nowych rzeczy i stopniowo rozwijać statystyki (takie jak życie czy wytrzymałość).

Gra posiada rozbudowany, ale relatywnie prosty w obsłudze system rzemiosła, na potrzeby którego zbieramy duże ilości przeróżnych materiałów (niektóre z nich są pozyskiwane z freakerów). Duże znaczenie dla rozgrywki ma także motocykl, na którym poruszamy się po mapie. Mamy możliwość dostosowywania jego wyglądu, parametrów technicznych (np. poprzez zmianę opon czy silnika), a także zdobywania innych usprawnień, takich jak torby umożliwiające przewożenie większej liczby przedmiotów. Co ciekawe, nasz stalowy rumak wymaga benzyny, o której zapas trzeba się zatroszczyć, jeśli nie chcemy utknąć na niebezpiecznym pustkowiu.

Tryby gry

Days Gone na PS4 posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Gra Days Gone działa na Unreal Enginie 4 i prezentuje się bardzo dobrze. Autorzy przygotowali zróżnicowane lokacje i wiarygodne, świetnie animowane modele postaci. Programiści Bend Studios zadbali także o system dnia i nocy oraz zmienne, realistycznie odwzorowane warunki pogodowe. Produkcja charakteryzuje się przygnębiającym, postapokaliptycznym klimatem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.0 / 10 na podstawie 582 głosów czytelników.

Gry podobne do Days Gone

Wymagania wiekowe Days Gone

18+

Widzieliśmy Days Gone - to nie będzie klon The Last of Us

Przed premierą 18 czerwca 2016, 04:07

Skoro o potworach mowa, warto wspomnieć także o interaktywnych elementach otoczenia, którymi Deacon posłuży się w walce. W sytuacjach podbramkowych, gdy któryś ze zdechlaków zdoła nas złapać, Days Gone odpali system quick time eventów (QTE). Wciskając szybko wskazany na ekranie klawisz, będziemy w stanie uwolnić się z chwytu i uderzyć stworem o jakiś obiekt, o ile ten ostatni znajdzie się w pobliżu. Bohater będzie mógł również użyć występujących w świecie gry przedmiotów podczas ucieczki. Na pokazie zobaczyliśmy fragment, w którym nasz podopieczny szybko przecina linę podtrzymującą deski, a te przygniatają biegnących za nim zombiaków. W podobny sposób Deacon wykorzystał bale drewna, przytwierdzając do nich prosty ładunek wybuchowy. Eksplozja nie była duża, ale w zupełności wystarczyła, by wyrzucić pniaki w powietrze i unieszkodliwić tych nieszczęśników, którzy akurat znaleźli się pod nimi.