Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4PS5
Okładka Gran Turismo 7 (PS5)
OkładkaGran Turismo 7 (PS5)

Gran Turismo 7

GT7

Siódma pełnoprawna odsłona flagowego cyklu symulatorów samochodowych, stanowiącego od lat chlubę kolejnych generacji konsol PlayStation. Za jej powstanie odpowiada związane od lat z serią japońskie studio Polyphony Digital.

Wyścigi | samochodowe | sieciowe | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | tytuły ekskluzywne PlayStation

Gran Turismo 7 Premiera

4mar2022

PS4 PS5

Gry podobne do Gran Turismo 7

The Crew: Motorfest

Need for Speed Unbound

F1 24

Gran Turismo 7 to kolejna odsłona popularnego cyklu samochodowych gier wyścigowych wydawanego przez Sony na konsole z rodziny PlayStation. Za produkcję gry odpowiada japońskie studio deweloperskie Polyphony Digital.

Gameplay

Gran Turismo 7 kontyuuje formułę znaną z poprzednich odsłon cyklu, przywracając pełnoprawny tryb kariery dla pojedynczego gracza (nieobecny w Gran Turismo Sport z 2017 r.). W jego ramach kolekcjonujemy samochody i poznajemy ich historię poprzez Cafe, a także zarabiamy kredyty, za które możemy kupować kolejne pojazdy lub ulepszać te już posiadane. Istotną rolę znów pełnią testy licencyjne, których ukończenie jest warunkiem niezbędnym do wzięcia udziału w bardziej zaawansowanych wyścigach.

Model jazdy jest relatywnie realistyczny, a system fizyki uwzględnia szereg czynników oddziałujących na samochód w ruchu, w tym prędkość, masę, aerodynamikę, rodzaj zawieszenia, stan nawierzchni czy warunki atmosferyczne. Te ostatnie są szczególnie istotne, gdyz w GT7 powracają dynamiczne zmiany pogody i pory dnia.

Na premierę w grze zawarto 424 licencjonowane samochody (osobowe, sportowe, koncepcyjne, wyścigowe, rajdowe etc.) oraz 97 tras w 34 lokacjach. Te ostatnie obejmują zarówno autentyczne tory wyścigowe, jak i fikcyjne trasy – nie tylko asfaltowe, ale też szutrowe.

Multiplayer

Gran Turismo 7 pozwala na zabawę w pojedynkę w rozbudowanym trybie kariery oraz w tzw. Rajdach muzycznych. Tytuł umożliwia także branie udziału w sieciowych wyścigach z innymi użytkownikami – przede wszystkim w trybie Sport (przeniesionym z poprzedniej odsłony cyklu), który ma na poły profesjonalny charakter. Uwzględniono również rywalizację na podzielonym ekranie dla dwóch osób.

4K, 60 fps i ray tracing

Gran Turismo 7 oferuje realistyczną oprawę graficzną, a wszystkie pojazdy w grze zostały szczegółowo odwzorowane. Gra celuje w natywną rozdzielczość 4K i 60 klatek na sekundę wraz z obsługą ray tracingu (w wybranych trybach rozgrywki). Produkcja wspiera też inne technologie, którymi szczyci się PS5, jak dysk SSD gwarantujący skrócone wczytywanie danych, dźwięk Tempest 3D i haptyczne wibracje pada DualSense.

Ostatnia modyfikacja 1 listopada 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran   Liczba graczy: 1-20  

Nośnik: 98 GB

Ocena użytkowników: 4,5 / 10 na podstawie 421 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,9 / 10 na podstawie 2042 głosów czytelników.

Gran Turismo 7 cena w dniu premiery: 329,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Gran Turismo 7

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Gran Turismo 7 Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 5

PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 60 fps w 4K
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PS4 Pro: 60 fps w 1800p | PS4: 60 fps w 1080p
PS5
PS4