Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS4PS5XSXXONE
Okładka Project CARS 3 (PC)
OkładkaProject CARS 3 (PC)

Project CARS 3

Trzecia część popularnej serii gier o wyścigach samochodowych, tym razem przystosowana do potrzeb mniej zaawansowanych graczy. Za stworzeniem Project CARS 3, tak jak wcześniejszych odsłon cyklu, stoi zespół Slightly Mad Studios.

Wyścigi | samochodowe | rzeczywistość wirtualna | elementy symulacyjne

Project CARS 3 Premiera

28sie2020

PC PS4 XONE

10lis2020

XSX

12lis2020

PS5

Gry podobne do Project CARS 3

Assetto Corsa

GRID Legends

Forza Motorsport 7

Project CARS 3 to trzecia odsłona popularnego cyklu gier wyścigowych, nad którego rozwojem czuwa zespół Slightly Mad Studios (od 2019 roku należący do brytyjskiej firmy Codemasters). W portfolio studia, poza wcześniejszymi częściami serii, można znaleźć takie produkcje jak Need for Speed: Shift, Shift 2: Unleashed czy Test Drive: Ferrari Racing Legends.

Mechanika

Fundament Project CARS 3 stanowi Kariera, która została całkowicie przebudowana w stosunku do poprzednich części. Ma ona teraz strukturę przypominającą bardziej tradycję zręcznościowych gier wyścigowych (gracz zaczyna od wolnych drogowych samochodów i stopniowo przesiada się do coraz mocniejszych maszyn) i jest bardziej przyjazna dla nowicjuszy. Gra daje również stosunkowo szerokie możliwości w konfigurowaniu poziomu trudności i asyst działających w samochodzie – zachowując przy tym realistyczne ustawienia dla weteranów (tym niemniej model jazdy został nieco uproszczony względem Project CARS 2).

W trybie Kariery otrzymujemy dostęp do własnego garażu, który stopniowo zapełniamy kupowanymi samochodami. Służy nam do tego waluta otrzymywana wraz z osiąganiem kolejnych poziomów doświadczenia. W PC3 wprowadzono możliwość ulepszania pojazdów poprzez nabywanie części, które podnoszą ich indeks wydajności (analogicznie do serii Forza). W ograniczonym zakresie można też modyfikować wygląd aut (m.in. gotowe pakiety aerodynamiczne, koła i tablice rejestracyjne). Ponadto stworzono kompleksowy edytor malowania karoserii i udostępniono garść opcji personalizacji kierowcy.

W Project CARS 3 wprowadzono też szereg innych istotnych zmian. Przede wszystkim producent odświeżył model sterowania przy użyciu pada, wykonując ukłon w stronę mniej zaawansowanych graczy, a także opracował nową symulację opon, usprawnił sztuczną inteligencję oraz podkręcił wrażenie prędkości podczas jazdy. Zrezygnował natomiast z takich elementów jak mechaniczne uszkodzenia samochodów, kwalifikacje przed wyścigami (w trybie single player) czy zjazdy do pit-stopu.

Do dyspozycji graczy oddano ok. 200 samochodów podzielonych na dziesięć klas oraz przeszło 140 torów (w tym zupełnie nowe, takie jak Interlagos w brazylijskim Sao Paolo czy ulice Szanghaju), które można oglądać w pełnym cyklu pór dnia i roku, w szerokiej palecie warunków atmosferycznych. Niestety, zabrakło części zawartości Project CARS 2, na czele ze słynnymi torami Spa i Le Mans oraz trasami i autami rallycrossowymi.

Tryby gry

Project CARS 3 pozwala na grę w trybie zarówno dla pojedynczego gracza, jak i wieloosobowym. Głównym modułem jest Kariera (opisana powyżej), w której występują klasyczne wyścigi, próby czasowe oraz nowość w postaci Demolki (rozbijanie bramek na czas). Multiplayer dzieli się na dwa warianty. Możemy w nim rywalizować z innymi graczami w tradycyjnych zmaganiach (przygotowanych przez graczy lub producenta gry) lub wybrać niedostępny wcześniej asynchroniczny tryb Rywali, w którym ścigamy się z „duchami” innych użytkowników. Specjalnie dla rozgrywki wieloosobowej opracowano nowy system rankingów, wyzwań oraz nagród.

Kwestie techniczne

Project CARS 3 powstało na usprawnionym silniku Madness, znanym z poprzednich odsłon serii oraz cyklu Shift. Generuje on grafikę na dość realistycznym poziomie, szczególnie samochody zostały odwzorowane z dużą pieczołowitością. Nie mniejszą uwagę poświęcono torom, które przypominają rzeczywiste odpowiedniki.

Gra działa na konsolach w 60 klatkach na sekundę. Natomiast wersja PC, na którą nie nałożono żadnych limitów, dodatkowo obsługuje okulary wirtualnej rzeczywistości oraz rozdzielczość obrazu nawet do 12K.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-20  

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 318 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,7 / 10 na podstawie 379 głosów czytelników.

Project CARS 3 cena w dniu premiery: 249,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Project CARS 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Project CARS 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3450 3.5 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 680 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10
PC
PS5
XSX
PS4
XONE