Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCXONE
Okładka Forza Motorsport 7 (PC)

Forza Motorsport 7

Siódma pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, rozwijanego we współpracy Turn 10 Studios z firmą Microsoft.

Wyścigi | samochodowe | multiplayer | elementy symulacyjne | Xbox Play Anywhere | Xbox Game Pass

Okładka Forza Motorsport 7 (PC)

data premiery gry:

3paź2017

XONE PC

Forza Motorsport 7 jest kolejną odsłoną bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, nad którym pieczę sprawuje zespół Turn 10 Studios. W przeciwieństwie do poprzedniczki, wypuszczonej początkowo wyłącznie na konsoli Xbox One i dopiero z czasem udostępnionej w specjalnej edycji na komputery osobiste, opisywana pozycja pojawiła się jednocześnie na pecetach i konsoli Microsoftu.

Mechanika

Forza Motorsport 7 pozwala graczom wziąć udział w wyścigach na trzydziestu dwóch torach,wśród których prym wiedzie legendarny Nürburgring. Po trasach można rozbijać się za kierownicami ponad siedmiuset samochodów. Poszczególne pojazdy reprezentują zróżnicowane klasy – pojawiają się tutaj zarówno egzotyczne superauta, jak i prawdziwe legendy motoryzacji. Samochody są podatne na niewielkie modyfikacje optyczne i mechaniczne: nic nie stoi na przeszkodzie, by zmieniać ustawienia silnika czy zawieszenia, dostosowując tym samym pojazd do warunków panujących na danym torze. Specjalny tryb ForzaVista pozwala natomiast na obejrzenie każdego z nich w najdrobniejszych szczegółach – możemy nie tylko obejść samochód dookoła, podziwiając walory karoserii, lecz także otworzyć maskę, zajrzeć do bagażnika, czy wejść do środka i uruchomić silnik. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii serii możemy dostosować do indywidualnych preferencji również wygląd stroju wirtualnego kierowcy.

Opracowany przez studio model jazdy ponownie plasuje się gdzieś pomiędzy symulacją, a zręcznościówką – wyraźnie czuć tutaj różnicę pomiędzy różnymi typami nawierzchni, nie wspominając nawet o odmiennych doznaniach towarzyszących jeździe samochodami z różnymi rodzajami napędu. Podobnie jak miało to miejsce w Forza Motorsport 6, wpływ na przyczepność mają mokra nawierzchnia oraz pora dnia. Warto nadmienić, że mniej doświadczeni kierowcy znów mogą skorzystać z licznych asyst pokroju wspomagania hamowania, ABS-u czy choćby kontroli trakcji i stabilności.

Tryby gry

Filarem Forza Motorsport 7 na platformie PC i XONE jest tryb kariery, pozwalający ścigać się najróżniejszymi typami pojazdów, a także od czasu do czasu wziąć udział w wydarzeniach pokazowych, jak choćby pojedynek z Kenem Blockiem czy gra w samochodwe kręgle. Oprócz tego możemy brać udział w pojedynczych wyścigach oraz stawać w szranki z innymi graczami w ramach opartego na rywalizacji multiplayera. Całości dopełnia e-sportowa liga Forza Racing Championship, w ramach której gracze pną się po szczeblach kariery, rywalizując z oponentami z całego świata, oraz integracja z serwisem streamowania rozgrywki Mixer.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry Forza Motorsport 7 prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Poszczególne samochody dopracowano z dbałością o detale, a i same trasy mogą się podobać ze względu na bogactwo szczegółów.

Należy odnotować, że konsolowa wersja gry wykorzystuje dodatkową moc oferowaną przez Xboksa One X – mocniejszą wersję sprzętu Microsoftu, na której działa w natywnej rozdzielczości 4K przy animacji utrzymanej na poziomie 60 FPS.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1279 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,7 / 10 na podstawie 334 głosów czytelników.

Gry podobne do Forza Motorsport 7

Klasyfikacja PEGI Forza Motorsport 7

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Forza Motorsport 7

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-750 2.67 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650/Radeon R7 250X lub lepsza
 • 108 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce 1050 Ti lub lepsza
 • 108 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry Forza Motorsport 7 – świetny kotlet, tylko odgrzewany
Recenzja gry Forza Motorsport 7 – świetny kotlet, tylko odgrzewany

Recenzja 2 października 2017, 15:35

Pomimo zapowiedzi, w grze nadal brakuje prawdziwej, dynamicznie zmieniającej się pogody! Obecnie mamy jakiś dziwną metodę pośrednią – wybieramy z góry tor w słońcu lub deszczu, tylko w tym drugim przypadku pojawia się dodatkowy suwak z prawdopodobieństwem wystąpienia opadów przy zachmurzonym od początku niebie. Nie ma opcji płynnego przejścia od bezchmurnego nieba do wielkiej ulewy, jak chociażby w Projekcie CARS 2. Prawdopodobnie ma to związek z chęcią utrzymania z góry zaplanowanych kałuż 3D na torze, wprowadzonych w Forzy 6, ale odnoszę wrażenie, że takich miejsc z głęboką wodą i tak jest dużo mniej niż ostatnio. Przy krótkich wyścigach podczas kariery nie jest to aż tak odczuwalne, ale czasem potrafi wyglądać trochę sztucznie, choćby wtedy, gdy deszcz zaczyna padać dokładnie w połowie zaplanowanych okrążeń.

XONE
PC