Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS3iOSX360
Okładka Shift 2: Unleashed (PC)

Shift 2: Unleashed

Kontynuacja wydanej w 2009 roku gry Need for Speed Shift, stanowiącej nieco bardziej realistyczny spin-off tej typowo zręcznościowej serii.

Wyścigi | samochodowe

Okładka Shift 2: Unleashed (PC)

data premiery gry:

29mar2011

PC X360 PS3

4sie2011

iOS

Shift 2: Unleashed to kontynuacja odsłony serii Need for Speed stworzonej przez Slightly Mad Studios i stawiającej przede wszystkim na realistyczne podejście do tematu wyścigów. Sequel kontynuuje założenia poprzednika i stanowi rozwinięcie jego najlepszych patentów.

Druga odsłona Shift w dalszym ciągu chce pokazać graczom jak wygląda prowadzenie samochodu wyścigowego z perspektywy kierowcy. W odróżnieniu do wielu innych gier w tej produkcji najciekawsze wrażenia gwarantuje ściganie się z kamery umieszczonej wewnątrz kokpitu, imitującej ruchy głową zawodnika. W ten sposób doświadczamy przeciążeń, wstrząsów i różnych wizualnych efektów, które przygotowano w oparciu o relacje konsultantów (zawodowych kierowców). Praca kamery została poprawiona – teraz przykładowo głowa zawodnika wychyla się lekko podczas zakrętów.

Twórcy zachęceni ciepłym przyjęciem swojego ostatniego dzieła - Need for Speed: Shift - postanowili trzymać się sprawdzonych rozwiązań i nie zmieniać najważniejszego – fizyki prowadzenia pojazdu. Każdy z dostępnych samochodów charakteryzuje się innymi właściwościami, ale całość wciąż jest na tyle przystępna, że pozwala zasiąść do gry także mniej doświadczonym graczom. Model jazdy łączy więc prostotę wyścigów zręcznościowych z bardziej wymagającymi symulatorami.

W Need For Speed nie mogło zabraknąć najszybszych licencjonowanych samochodów i widowiskowych tras. Tym razem możemy ścigać się także nocą, co wiąże się z ciekawymi doznaniami wizualnymi (dzięki nowemu systemowi oświetlenia). Twórcy zabierają nas między innymi do oświetlonego setkami neonów Szanghaju, czy spowitych w mroku belgijskich lasów. Wyścigi zostały spięte dopracowanym trybem kariery, który gwarantuje dobrą zabawę na wiele godzin.

W Shift 2 poprawiono grafikę, więc zarówno modele pojazdów jak i widoki są lepsze. Ciekawym posunięciem jest też zaimplementowanie do gry obsługi systemu Autolog, znanego z gry Hot Pursuit. Moduł sieciowy wprowadza wiele opcji dla społeczności graczy – rankingi, zestawienia, statystyki, możliwość publikowania materiałów z własnych gier i wiele innych elementów, które urozmaicają zabawę i czuwają nad rozgrywką sieciową.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-12  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 3286 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 2554 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 149,90 PLN

Gry podobne do Shift 2: Unleashed

Klasyfikacja PEGI Shift 2: Unleashed

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Shift 2: Unleashed

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800GT lub lepsza)
  • 7 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Shift 2: Unleashed - recenzja gry
Shift 2: Unleashed - recenzja gry

Recenzja 29 marca 2011, 11:30

Pamiętamy, że w pierwszej części gry autorzy postawili na jak najwierniejsze przedstawienie tego, co dzieje się w kabinie, czyli naturalnym habitacie każdego kierowcy. Było to bardzo nowatorskie podejście, które w kontynuacji osiągnęło jeszcze wyższy stopień realizmu. Przede wszystkim poprzez wprowadzenie drugiego widoku z kamery imitującej dokładnie to, co dzieje się z głową kierowcy. Teraz faktycznie patrzymy na wirtualny świat wirtualnymi oczami, a nie tylko abstrakcyjną, zawieszoną w próżni kamerą. Widok ten z racji umieszczenia na głowie kasku jest nieco ograniczony. Ale najważniejsze jest to, że nasza głowa/kamera podlega wszystkim siłom fizycznym na nią działającymi z przeciążeniami na czele oraz automatycznie kieruje się w stronę apeksu zakrętu, w który właśnie zamierzamy wejść. To akurat nie jest nic nowego w grach wyścigowych, wiele innych tytułów umożliwia takie ustawienia, co nie oznacza, że Shift 2 nie ma się czym w tym aspekcie pochwalić. Jazda z kamerą pokazującą świat oczami kierowcy wymaga przyzwyczajenia i nie należy do najłatwiejszych, ale za to jakość doznań i ich intensywność wynagradza trud dłuższego treningu z nawiązką.

PC
X360
PS3
iOS