Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 grudnia 2020, 11:56

EA kupuje Codemasters, DiRT i Need for Speed w rękach jednego wydawcy

Nie Take-Two, a Electronic Arts kupuje Codemasters. W ostatniej chwili EA złożyło ofertę wynoszącą 1,2 miliarda dolarów, dzięki czemu wejdzie w posiadanie licencji F1 oraz serii DiRT, GRID i Project CARS.

W SKRÓCIE:
  1. Kilka tygodni po informacji o planach zakupu Codemasters przez Take-Two pojawiła się informacja o wejściu do gry Electronic Arts.
  2. EA zapłaci 1,2 mld dolarów i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, transakcja zostanie domknięta na początku 2021 roku.

Electronic Arts ogłosiło zakup firmy Codemasters za około 1,2 miliarda dolarów, eliminując z wyścigu Take-Two, które na początku listopada złożyło ofertę opiewającą na 973 miliony dolarów. Podobnie jak w tamtym przypadku, transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2021 roku.

Do niedawna wydawało się, że brytyjskie studio znajdzie się pod parasolem amerykańskiej firmy. Jednak wczoraj pojawiły się pogłoski, że do gry wchodzi Electronic Arts, a dzisiaj rano ta wieść znalazła potwierdzenie w oficjalnym komunikacie EA.

Na temat transakcji wypowiedział się szef Electronic Arts - Andrew Wilson:

Branża rośnie, rynek gier wyścigowych także. Wspólnie będziemy na pozycji umożliwiającej zapoczątkowanie nowej ery w tym segmencie.

Korzystając z technologii, doświadczenia i globalnego zasięgu EA, będziemy w stanie rozwijać marki, dostarczając jeszcze lepsze tytuły naszym fanom.

Co może pokrzyżować plany Electronic Arts? Jeszcze wyższa kontroferta ze strony Take-Two. Nie wiemy jednak, czy amerykańska firma ma zamiar brać udział w licytacji i wykładać na stół znacznie więcej pieniędzy, niż pierwotnie planowała.

Jeśli transakcja dojdzie do skutku, EA zyska nie tylko licencję na gry F1 i wyścigowe marki własne Codemasters (GRID, Project CARS czy seria DiRT), ale także kilkuset deweloperów oraz rozwiązania technologiczne, z których korzysta Codemasters. Nieco pikanterii sprawie dodaje fakt, że jakiś czas temu brytyjskie kupiło Slightly Mad Studios, które lata temu uciekło od Electronic Arts po nieudanej współpracy przy serii Need For Speed. Szef SMS w 2017 roku określił EA mianem „korporacyjnych potworów”, „dupków” i „strasznych ludzi”, więc dzisiejsza informacja raczej go nie uszczęśliwiła (delikatnie mówiąc).

Jakie marki wyścigowe wejdą w posiadanie EA po zakończeniu transakcji?

  • seria F1 (oficjalna licencja na wyłączność)
  • GRID
  • DiRT
  • Project Cars
  • OnRush
  • Micro Machines
  • WRC (Codemasters nabyło licencję i od 2023 roku będzie mogło wydawać oparte na niej gry)

Oczywiście Codemasters to nie tylko wyścigi, ale też sporych rozmiarów biblioteka starszych serii pokroju Overlord, Dizzy czy Operation Flashpoint. Jednak to wyścigi interesują „Elektroników” najbardziej. Razem z posiadanymi już markami Need for Speed, Burnout i Real Racing, EA stanie się potentatem w gatunku. Po tej transakcji na rynku pozostanie dwójka liczących się niezależnych deweloperów - Kunos Smiluazione (seria Assetto Corsa) oraz Sector3 (Race Room i GTR).

  1. Oficjalna strona firmy Codemasters