Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS5XONEPS4XSX
Okładka DiRT 5 (PC)

DiRT 5

DiRT 5 jest kolejną częścią cyklu gier samochodowych, skupiającego się na rajdach. Produkcja oferuje szereg usprawnień w mechanice rozgrywki oraz oprawie audiowizualnej. Tytuł został opracowany przez znane studio Codemasters Software.

Wyścigi | samochodowe | off-road | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | rajdy | Xbox Game Pass

Okładka DiRT 5 (PC)

producent: Codemasters

wydawca: Codemasters

wydawca PL: Koch Media Poland

Strona oficjalna

data premiery gry:

6lis2020

PC PS4 XONE

10lis2020

XSX

12lis2020

PS5

DiRT 5 to kolejna odsłona znanego cyklu wyścigowego poświęconego głównie rajdom samochodowym – zależnie od metody liczenia, jest to część piąta, ósma (uwzględniając DiRT Rally i Showdown) lub trzynasta (dodając gry Colin McRae Rally, z których wywodzi się DiRT). Produkcja rozwija głównie koncepcje wprowadzone w DiRT 2 i oferuje podobny klimat. Tytuł został opracowany przez studio Codemasters Software, a dokładniej przez oddział w Cheshire, który wcześniej przygotował OnRush.

Fabuła

Twórcy poświęcili nieco więcej uwagi kwestii fabuły, niż zwykło się to czynić w gatunku gier wyścigowych. W trybie kariery śledzimy perypetie dwóch mistrzów kierownicy, którzy rywalizują ze sobą w ramach zawodów DiRT Off-Road Series – są nimi AJ i Bruno Durand, przemawiający głosami znanych growych aktorów: odpowiednio Troya Bakera i Nolana Northa. Gracz wciela się w ucznia pierwszego z wymienionych, który stopniowo wyrasta na kolejną gwiazdę mistrzostw.

Mechanika

DiRT 5 ma czysto zręcznościowy charakter – model jazdy jest uproszczony, samochody nie ulegają uszkodzeniom (nie licząc kosmetycznych wgnieceń), a wyścigi odznaczają się dużą dynamiką i efektownością. To ostatnie gwarantują zmienne – niejednokrotnie ekstremalne – warunki pogodowe. W ramach głównych trybów gry – m.in. LandRush, Stampede, Ice Breaker – ścigamy się licencjonowanymi samochodami rajdowymi i terenowymi, jeżdżąc po malowniczych fikcyjnych trasach w lokacjach takich jak USA, Brazylia czy Maroko.

Dodatkiem do tych tradycyjnych zmagań jest Gymkhana, w której zbieramy punkty, wykonując sztuczki na arenie. Podobny charakter ma moduł Playgrounds, pozwalający graczom konstruować wymyślne tory przeszkód i dzielić się nimi z innymi użytkownikami, by walczyli na nich o jak najlepsze miejsce w rankingu. Wraz z postępami otrzymujemy punkty doświadczenia, które odblokowują nowe naklejki i inne elementy do wykorzystania w rozbudowanym edytorze malowań wozów.

Tryby gry

Głównym trybem w DiRT 5 jest opisana wyżej fabularyzowana kariera. Oprócz tego można rozgrywać pojedyncze zawody na własnych zasadach, zarówno samotnie, jak i w wariancie wieloosobowym (dla maks. 12 graczy). Osobne miejsce zajmuje wspomniany moduł Playgrounds.

Kwestie techniczne

DiRT 5 powstał w oparciu o silnik, który wcześniej napędzał OnRush. Gra oferuje zaawansowaną oprawę graficzną, w której szczególnie wysoki poziom wykonania prezentują scenerie wyścigów i efekty pogodowe. Rozgrywce towarzyszy licencjonowana muzyka od wykonawców takich jak Pearl Jam, The Prodigy czy The Heavy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran     Liczba graczy: 1-12  

Ocena czytelników: 4,7 / 10 na podstawie 290 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,3 / 10 na podstawie 404 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 214,99 PLN

Gry podobne do DiRT 5

Klasyfikacja PEGI DiRT 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe DiRT 5

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2130 3.4 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 480 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX Vega 64 lub lepsza
 • 60 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Electronic Arts oficjalnie przejęło Codemasters
Electronic Arts oficjalnie przejęło Codemasters

wiadomość18 lutego 2021

Codemasters zostało formalnie przejęte przez Electronic Arts. W związku z tym głos zabrali dyrektorzy generalni obydwu firm.

DIRT 5, Pillars of Eternity 2 i inne hity wkrótce w Xbox Game Pass
DIRT 5, Pillars of Eternity 2 i inne hity wkrótce w Xbox Game Pass

wiadomość16 lutego 2021

Firma Microsoft udostępniła listę tytułów, które do końca bieżącego miesiąca zasilą bibliotekę usługi Xbox Game Pass na PC oraz konsolach. Znalazły się na niej takie przeboje jak Pillars of Eternity 2: Deadfire, Wreckfest, DIRT 5 czy Elite Dangerous.

EA kupuje Codemasters, DiRT i Need for Speed w rękach jednego wydawcy
EA kupuje Codemasters, DiRT i Need for Speed w rękach jednego wydawcy

wiadomość14 grudnia 2020

Nie Take-Two, a Electronic Arts kupuje Codemasters. W ostatniej chwili EA złożyło ofertę wynoszącą 1,2 miliarda dolarów, dzięki czemu wejdzie w posiadanie licencji F1 oraz serii DiRT, GRID i Project CARS.

Codemasters kupione przez Take-Two Interactive
Codemasters kupione przez Take-Two Interactive

wiadomość10 listopada 2020

Wieści sprzed kilku dni okazały się prawdziwe. Firma Codemasters, znana wszystkim fanom gier wyścigowych, zostanie w całości przejęta przez branżowego giganta Take-Two Interactive, do którego należy między innymi studio Rockstar oraz wydawca 2K Games.

Codemasters może zostać przejęte przez Take-Two
Codemasters może zostać przejęte przez Take-Two

wiadomość6 listopada 2020

Według doniesień serwisu Video Games Chronicle firma Codemasters (odpowiedzialna m.in. za gry z serii DiRT oraz F1) może zostać przejęta przez Take-Two Interactive.

XSX
PS5
PC
PS4
XONE