Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 listopada 2020, 22:10

autor: Ender

Codemasters kupione przez Take-Two Interactive

Wieści sprzed kilku dni okazały się prawdziwe. Firma Codemasters, znana wszystkim fanom gier wyścigowych, zostanie w całości przejęta przez branżowego giganta Take-Two Interactive, do którego należy między innymi studio Rockstar oraz wydawca 2K Games.

O potencjalnych planach przejęcia Codemasters dowiedzieliśmy się w ubiegłym tygodniu. Według opublikowanych wówczas informacji, Take-Two Interactive miało złożyć brytyjskiej firmie propozycję nie do odrzucenia, oferując w sumie 973 miliony dolarów w zamian za 100 procent jej udziałów. Dziś w komunikatach skierowanych do inwestorów obu spółek otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie zawarcia umowy.

Kupno brytyjskiej firmy musi jeszcze zostać zaakceptowane przez wszystkich akcjonariuszy. Docelowo transakcja sfinalizowana będzie w pierwszym kwartale 2021 roku. Ostateczna cena, jaką zapłaci Take-Two za akcje Codemasters, to 750 milionów funtów (980 milionów dolarów). To kolejne po Bethesdzie duże przejęcie w branży w tym roku, a także dalsza konsolidacja mniejszych i niezależnych deweloperów oraz wydawców, która z punktu widzenia graczy i konkurencji na rynku nie jest zbyt dobrą wiadomością.

Strauss Zelnick, prezes Take-Two Interactive, w wydanym oświadczeniu wyraził zadowolenie z zawartej umowy. Jego zdaniem katalog wyścigowych gier Codemasters wzmocni znacząco sportowe portfolio 2K Games, które do tej pory opierało się głównie na tytułach z serii NBA 2K. Spore nadzieje wiąże również z bliską współpracą ze specjalistami z brytyjskiej firmy (nowy model jazdy w GTA VI?). Szef zarządu Codemasters stwierdził natomiast, że przejęcie poprawi kondycję firmy oraz umożliwi jej rozwój, przyczyniając się do dalszych sukcesów deweloperów.

Przypomnijmy, że Codemasters działa na rynku nieprzerwanie od 1986 roku. Producent bardzo szybko wyspecjalizował się w grach wyścigowych i rajdowych. W jego bogatym portfolio znajdziemy popularne serie, takie jak DiRT czy F1. W ubiegłym roku firma kupiła zespół Slightly Mad Studios, odpowiadający za markę Project CARS.

  1. Oficjalna strona firmy Codemasters
  2. Oficjalna strona firmy Take-Two Interactive