Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 września 2020, 15:40

Microsoft przejmuje Bethesda Softworks

Firma Microsoft zdecydowała się na przejęcie ZeniMax Media Inc., czyli właścicieli Bethesda Softworks. Kosztowało to giganta z Redmond imponującą kwotę 7,5 miliarda dolarów.

Microsoft zbroi się na potęgę. Do jego drużyny studiów deweloperskich należą już takie ekipy jak Obsidian, inXile Entertainment czy Ninja Theory. Teraz dołączyła do niej kolejna, naprawdę duża marka – Bethesda Softworks. Gigant z Redmond zdecydował się bowiem na przejęcie ZeniMax Media Inc., które jest właścicielem twórców między innymi cyklu The Elder Scrolls, a także trzeciej i czwartej odsłony serii Fallout. Firma Satyi Nadelli wydała na ten cel niebotyczną kwotę 7,5 miliarda dolarów. Jest to największa transakcja związana z grami wideo, jeśli chodzi o Microsoft (via Bloomberg). Umowa ma zostać ostatecznie dopięta w drugiej połowie roku fiskalnego 2021.

Microsoft przejmuje Bethesda Softworks - ilustracja #1
Najnowszy ruch Microsoftu wprowadził sporo zamieszania wśród graczy.

Oświadczenia

Zadowolenie z transakcji wyraził na Twitterze Phil Spencer, szef marki Xbox. Podkreślił on, że podległa mu drużyna dzieli z Bethesdą podobną pasję oraz przekonania i jest dumny z tego, iż wszyscy należą teraz do jednej rodziny.

Swoje oświadczenia wydali również Pete Hines oraz Todd Howard z Bethesdy. Ten pierwszy zaznaczył, ze współpraca z Microsoftem pozwoli ekipie z Rockville i zespołom podległym ZeniMax Media Inc. robić jeszcze lepsze gry niż do tej pory. Warto zaznaczyć, że wszystkie będą wydawane pod marką Bethesda. Natomiast dla drugiego cała ta sytuacja stała się okazją do bardzo sentymentalnego wspomnienia dotychczasowej kooperacji z gigantem z Redmond.

Gry Bethesdy w Xbox Game Pass i co dalej?

Co jeszcze ciekawe, jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym, wszystkie gry przygotowywane oraz wydawane przez Bethesdę będą dostępne w ramach abonamentu Xbox Game Pass w dniu ich premiery na PC oraz Xboksach. Mowa tu chociażby o Starfield, czyli nadchodzącej tajemniczej produkcji od twórców cyklu The Elder Scrolls.

Smaku tej historii dodaje fakt, że dwie produkcje wydawane pod szyldem Bethesda Softworks – Deathloop oraz Ghostwire: Tokyo – są silnie reklamowane przez Sony i w pierwszej kolejności mają się ukazać na PlayStation 5 (i PC). Czy cała transakcja wpłynie na te plany? I jak będzie wyglądała sprawa dostępności innych gier Bethesdy w przyszłości? Tego jak na razie oficjalnie nie wiemy.

  1. Oficjalna strona firmy Microsoft
  2. Oficjalna strona firmy Bethesda

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej