Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 września 2020, 16:08

GTA 5 drożej na PS5 - MediaMarkt zdradza next-genową cenę

W ofercie holenderskiego oddziału sklepu MediaMarkt wypatrzono Grand Theft Auto V w wersji na konsolę PlayStation 5. Wygląda na to, że za nowe wydanie popularnej produkcji zapłacimy tyle, ile za tytuły debiutujące na platformach dziewiątej generacji.

GTA V drożej na PS5 - MediaMarkt zdradza next-genową cenę - ilustracja #1
GTA V nie będzie tańsze na nowych konsolach. Wręcz przeciwnie.

Spośród wielu nowości, które najpewniej przyniesie ze sobą dziewiąta generacja konsol, jedna nie budzi powszechnego entuzjazmu. Mowa o rozważanych podwyżkach cen gier, częściowo potwierdzonych przez Sony oraz niektórych wydawców (w tym Activision). O ile jednak gracze mogliby jeszcze przeboleć taki wydatek na zupełnie nową grę z kategorii AAA, o tyle raczej nie przełkną podobnej zagrywki w przypadku produkcji sprzed dwóch generacji. Tak się bowiem składa, że na stronie holenderskiego oddziału sklepu MediaMarkt jest już dostępne Grand Theft Auto V na PlayStation 5 w next-genowej cenie 74,99 euro, czyli około 326 złotych. Niewiele więcej kosztuje remake Demon’s Souls (349 zł), a nieco mniej – Spider-Man: Miles Morales (279 zł).

W teorii nie powinniśmy być zaskoczeni. Strauss Zelnick – prezes Take-Two Interactive – niedawno bronił podwyżek cen next-genowych gier. Jego zdaniem było to uzasadnione rosnącymi kosztami produkcji, jak również o wiele bogatszą zawartością gier niż kilkanaście lat temu. Argumenty można uznać za zasadne, tyle że nijak nie da się ich odnieść do Grand Theft Auto V. Ostatnia odsłona arcypopularnego cyklu firmy Rockstar ukazała się jeszcze za czasów PlayStation 3 i Xboksa 360, tj. w 2013 roku, a na kolejne konsole Sony i Microsoftu wyszła wkrótce po premierze tych urządzeń. Owszem, doczekaliśmy się aktualizacji z zawartością trybu sieciowego, ale nie otrzymaliśmy żadnego dodatku fabularnego ani niczego innego, co uzasadniałoby sprzedawanie prawie siedmioletniej produkcji za pełną cenę, do tego wyższą niż w przypadku premierowych wydań na starszych platformach.

Nie ma też raczej mowy o drastycznym odświeżeniu oprawy wizualnej lub rozgrywki GTA V, jak ma to miejsce choćby w przypadku innej gry rodem z PlayStation 3 – Demon’s Souls. Co gorsza, jak dotąd nie potwierdzono planów udostępnienia darmowej, next-genowej aktualizacji dla nabywców piątego Grand Theft Auto na konsolach ósmej generacji. Niewykluczone więc, że osoby chętne do kontynuowania zabawy na PS5 i XSX/S będą musiały ponownie zakupić grę – i to za nową, wyższą cenę.