Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXSX
Okładka Starfield (PC)
OkładkaStarfield (PC)

Starfield

Opracowana przez firmę Bethesda Softworks gra RPG, pozwalająca nam wcielić się w kosmicznych podróżników. Starfield jest pierwszą od dwudziestu pięciu lat pozycją z katalogu wydawniczego firmy, która reprezentuje zupełnie nową markę.

RPG | FPP | TPP | science fiction | sandbox | kosmiczne | statki kosmiczne | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę
E3 2021

Starfield to gra RPG osadzona w uniwersum science fiction. Produkcja została opracowana przez zespół Bethesda Game Studios, w którego portfolio można znaleźć między innymi bestsellerową serię The Elder Scrolls, a od 2008 roku – również gry spod szyldu Fallout. Zarazem jest to pierwszy od dwudziestu pięciu lat projekt studia, który reprezentuje zupełnie nową markę.

Fabuła

Starfield roztacza przed nami wizję przyszłości, w której kolonizacja kosmosu stała się faktem. W 2310 roku w tak zwanych Zasiedlonych Układach (niewielkim fragmencie Drogi Mlecznej, oddalonym o około 50 lat świetlnych od Układu Słonecznego) wybuchł krwawy konflikt pomiędzy dwiema frakcjami – Zjednoczonymi Koloniami oraz Kolektywem Wolnych Gwiazd. Wojna zakończyła się w momencie zawarcia niepewnego pokoju, a jej owocem było uczynienie tego skrawka Wszechświata pełnym niebezpieczeństw.

Akcja gry rozpoczyna się dwadzieścia lat później. Zabawę rozpoczynamy w szeregach Konstelacji – organizacji eksplorującej Drogę Mleczną i odkrywającej jej tajemnice. Podczas rozgrywki mamy okazję przemierzyć galaktykę wzdłuż i wszerz, a także poznać największą tajemnicę ludzkości.

Mechanika

W Starfield akcję możemy oglądać z perspektywy pierwszej (FPP) lub trzeciej (TPP) osoby. Zabawę rozpoczynamy od stworzenia postaci w niebywale rozbudowanym kreatorze; decydujemy między innymi o jej wyglądzie, wybieramy zaimek osobowy, co zdeterminuje sposób, w jaki będą się do niej zwracać inni ludzie, a także ustalamy jej przeszłość (która przekłada się na jej trzy umiejętności początkowe). Możemy też zdecydować się na przydzielenie jej określonych „znamion” (ang. „traits”). Choć te ostatnie są związane z pewnymi słabościami, mają również swoje dobre strony. Przykładowo, postać posiadająca własny dom ma swoje prywatne cztery kąty już na starcie, jednak zostaje obarczona koniecznością spłaty sporego kredytu. Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć przygodę, której ogrom może wręcz przytłaczać.

Tytuł oferuje ponad sto układów planetarnych, w których na odwiedzenie czeka ponad tysiąc globów. Wśród mieszczących się na różnorodnych globach lokacji czekających na odwiedzenie znajdziemy między innymi New Atlantis (gigantyczną metropolię z wielkim portem kosmicznym), położone na platformie rybackiej miasto Neon (którego gospodarka opiera się na narkotyku zwanym Aurorą) czy choćby otoczone wysokim murem miasto Akila. Pomiędzy poszczególnymi planetami i księżycami poruszamy się za sterami swojego statku kosmicznego. Po ich powierzchniach przemieszczamy się natomiast na piechotę.

Oprócz zadań popychających fabułę do przodu, na potrzeby gry przygotowano mnóstwo misji i aktywności pobocznych. Poza dwiema głównymi frakcjami, w świecie gry funkcjonuje szereg pomniejszych, jak najemnicy Ekliptyki, piraci Karmazynowej Floty, brutalne odrzuty czy fanatyczny Ród Va'ruun, a ich interesy nierzadko są ze sobą sprzeczne. W grze nie brakuje również walki z przeciwnikami; podczas dynamicznych starć z wrogo nastawionymi ludźmi bądź agresywnymi bestiami robimy użytek z futurystycznego arsenału. Ponadto do potyczek dochodzi również w kosmosie, w trakcie międzyplanetarnych bądź międzygwiezdnych podróży.

W miarę postępów rozwijamy postać, co pozwala nam stawiać czoła coraz większym wyzwaniom. Oprócz tego w grze zaimplementowano rozbudowany system craftingu, który pozwala tworzyć nowe elementy wyposażenia bądź ulepszać już posiadane; dzięki niemu możemy też udoskonalić swój kosmiczny krążownik, dobierając komponenty od określonych producentów czy też zatrudniając członków załogi.

Kwestie techniczne

Starfield działa w oparciu o technologię Creation Engine 2, czyli nową wersję silnika używanego od lat przez Bethesda Game Studios, przygotowaną specjalnie na potrzeby tego projektu. Rozgrywka toczy się przy akompaniamencie soundtracku, pod którym podpisał się Inon Zur. Podobnie jak wcześniejsze dzieła studia, opisywany tytuł oferuje pełne wsparcie dla modów.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 303 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Starfield: 16+

PC
XSX