Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXSX
Okładka Starfield (PC)
OkładkaStarfield (PC)

Starfield

Opracowana przez firmę Bethesda Softworks gra RPG, pozwalająca nam wcielić się w kosmicznych podróżników. Starfield jest pierwszą od dwudziestu pięciu lat pozycją z katalogu wydawniczego firmy, która reprezentuje zupełnie nową markę.

RPG | FPP | TPP | science fiction | sandbox | kosmiczne | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Play Anywhere | Game Pass | Find Your Next Game

Starfield Premiera

6wrz2023

PC XSX

Starfield to gra RPG osadzona w uniwersum science fiction. Produkcja została opracowana przez zespół Bethesda Game Studios, w którego portfolio można znaleźć między innymi bestsellerową serię The Elder Scrolls, a od 2008 roku – również gry spod szyldu Fallout. Zarazem jest to pierwszy od dwudziestu pięciu lat projekt studia, który reprezentuje zupełnie nową markę.

Fabuła

Starfield roztacza przed nami wizję przyszłości, w której kolonizacja kosmosu stała się faktem. W 2310 roku w tak zwanych Zasiedlonych Układach (niewielkim fragmencie Drogi Mlecznej, oddalonym o około 50 lat świetlnych od Układu Słonecznego) wybuchł krwawy konflikt pomiędzy dwiema frakcjami – Zjednoczonymi Koloniami oraz Kolektywem Wolnych Gwiazd. Wojna zakończyła się w momencie zawarcia niepewnego pokoju, a jej owocem było uczynienie tego skrawka Wszechświata pełnym niebezpieczeństw.

Akcja gry rozpoczyna się dwadzieścia lat później. Zabawę rozpoczynamy w szeregach Konstelacji – organizacji eksplorującej Drogę Mleczną i odkrywającej jej tajemnice. Podczas rozgrywki mamy okazję przemierzyć galaktykę wzdłuż i wszerz, a także poznać największą tajemnicę ludzkości.

Mechanika

W Starfield akcję możemy oglądać z perspektywy pierwszej (FPP) lub trzeciej (TPP) osoby. Zabawę rozpoczynamy od stworzenia postaci w niebywale rozbudowanym kreatorze; decydujemy między innymi o jej wyglądzie, wybieramy zaimek osobowy, co zdeterminuje sposób, w jaki będą się do niej zwracać inni ludzie, a także ustalamy jej przeszłość (która przekłada się na jej trzy umiejętności początkowe). Możemy też zdecydować się na przydzielenie jej określonych „znamion” (ang. „traits”). Choć te ostatnie są związane z pewnymi słabościami, mają również swoje dobre strony. Przykładowo, postać posiadająca własny dom ma swoje prywatne cztery kąty już na starcie, jednak zostaje obarczona koniecznością spłaty sporego kredytu. Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć przygodę, której ogrom może wręcz przytłaczać.

Tytuł oferuje ponad sto układów planetarnych, w których na odwiedzenie czeka ponad tysiąc globów. Wśród mieszczących się na różnorodnych planetach i księżycach lokacji czekających na odwiedzenie znajdziemy między innymi New Atlantis w układzie Alfa Centauri (gigantyczną metropolię z wielkim portem kosmicznym), położone na platformie rybackiej miasto Neon (którego gospodarka opiera się na narkotyku zwanym Aurorą) czy choćby otoczone wysokim murem miasto Akila. Oprócz tego w kosmosie roi się od różnorodnych obiektów, takich jak stocznie czy placówki badawcze.

Pomiędzy poszczególnymi światami i obiektami poruszamy się za sterami swojego statku kosmicznego. Podczas gdy niewielkie odległości pokonujemy, samodzielnie kontrolując okręt, do punktów oddalonych od siebie o lata świetlne podróżujemy, robiąc użytek z napędu grawitonowego. Choć przygodę rozpoczynamy z dość uniwersalną jednostką, z czasem możemy zaopatrzyć się w nowe, bardziej wyspecjalizowane statki – od szybkich i zwinnych myśliwców, po ciężkie transportowce. Po powierzchniach planet i księżyców oraz po pokładach statków i rozmaitych obiektów poruszamy się natomiast na piechotę. Eksplorację możemy uatrakcyjnić, między innymi zaopatrując się w plecak odrzutowy, który ułatwia dostawanie się w wysoko położone miejsca.

Oprócz zadań popychających fabułę do przodu, przygotowano mnóstwo misji i aktywności pobocznych. Poza dwiema głównymi frakcjami, w świecie gry funkcjonuje szereg pomniejszych, jak najemnicy Ekliptyki, piraci Karmazynowej Floty, brutalne odrzuty czy fanatyczny Ród Va'ruun, a ich interesy nierzadko są ze sobą sprzeczne. W trakcie naszych wojaży mogą do nas dołączać różnorodni towarzysze, jak przyjaźnie nastawieni ludzie czy inteligentny robot Vasco. Każdy z nich posiada indywidualną osobowość i historię, a także zlecenia czekające na wykonanie. Pielęgnując relacje z niektórymi możemy zaś sprawić, że nasza przyjaźń zmieni się w płomienny romans.

W grze nie brakuje walki z przeciwnikami; podczas dynamicznych starć z wrogo nastawionymi ludźmi bądź agresywnymi bestiami robimy użytek z arsenału obejmującego broń palną (jak pistolety, karabiny maszynowe, strzelby, karabiny snajperskie lub granatniki) i energetyczną, a także broń białą. Produkcja umożliwia też skradanie się oraz toczenie walk w warunkach zerowej grawitacji. Ponadto do potyczek dochodzi w kosmosie, w trakcie międzyplanetarnych bądź międzygwiezdnych podróży. Podczas walk w przestrzeni kosmicznej ważną rolę odgrywa konieczność zarządzania zasilaniem i przydzielania energii do poszczególnych systemów statku, odpowiadających między innymi za jego prędkość czy odporność na ostrzał. Po odniesionym zwycięstwie możemy zaś zdecydować, czy obrócimy w perzynę wrogi okręt, czy też zadokujemy do niego i dokonamy abordażu, a po pozbyciu się resztek jego załogi – przejmiemy nad nim pełną kontrolę i dołączymy go do swojej floty.

W miarę postępów rozwijamy postać, co pozwala nam stawiać czoła coraz większym wyzwaniom. Awansując na kolejne poziomy doświadczenia, otrzymujemy punkty umiejętności, które pozwalają nam rozwijać posiadane zdolności oraz odblokowywać nowe. Każda z nich posiada przy tym kilka rang, które odblokowujemy, stawiając czoła powiązanym z nimi wyzwaniom

Oprócz tego w grze zaimplementowano rozbudowany system craftingu. Pozwala on tworzyć nowe elementy wyposażenia oraz ulepszać i modyfikować już posiadane, wzbogacając je o rozmaite dodatki. Poza tym w grze pojawia się możliwość budowy baz i placówek, do których możemy przydzielić załogę. W w zależności od miejsc, w jakich je wznosimy, generują one dla nas rozmaite premie. Oprócz tego tytuł oferuje imponujące możliwości w kwestii modyfikacji statków, które możemy swobodnie przystosowywać do indywidualnych preferencji. Tylko od nas zależy, czy skorzystamy z systemu szybkich ulepszeń, czy też rzucimy się na głęboką wodę i zrobimy użytek z rozbudowanego kreatora.

Kwestie techniczne

Starfield działa w oparciu o technologię Creation Engine 2, czyli nową wersję silnika używanego od lat przez Bethesda Game Studios, przygotowaną specjalnie na potrzeby tego projektu. Oprawa graficzna tej produkcji prezentuje wysoką jakość. Wrażenie robi między innymi realistyczne oświetlenie na planetach i księżycach, które różni się, w zależności od składu ich atmosfer czy odległości od gwiazdy macierzystej. Rozgrywka toczy się przy akompaniamencie soundtracku, pod którym podpisał się Inon Zur. Podobnie jak wcześniejsze dzieła studia, opisywany tytuł oferuje pełne wsparcie dla modów.

Ostatnia modyfikacja 7 września 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 5,7 / 10 na podstawie 761 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 695 głosów czytelników.

Starfield cena w dniu premiery: 299,90 PLN

Wymagania wiekowe Starfield: 16+

Starfield Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i7-6800K 3.4 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce GTX 1070 Ti / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • 125 GB SSD
 • Windows 10
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-10600K 4.1 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 8 GB GeForce RTX 2080 / 16 GB Radeon RX 6800 XT lub lepsza
 • 125 GB SSD
 • Windows 10/11
 • Ultra:
 • (4K) AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2 GHz
 • 32 GB RAM
 • karta grafiki 20 GB Radeon RX 7900 XT lub lepsza
 • 125 GB SSD
 • Windows 10/11
Microsoft Xbox Series X/S

Xbox Series X/S

 • Wykorzystuje:
 • XSX: 30 fps w 4K | XSS: 30 fps w 1440p
PC
XSX