Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka The Last of Us: Part II (PS4)
OkładkaThe Last of Us: Part II (PS4)

The Last of Us: Part II PS4

The Last of Us 2 | TLoU2

Kontynuacja przygodowej gry akcji studia Naughty Dog z 2013 roku, będącej jedną z najwyżej ocenianych tytułów na PlayStation. Fabuła The Last of Us 2 kontynuuje wątki z pierwszej części, gdzie epidemia wywołana przez pasożytnicze grzyby doprowadziła do upadku cywilizacji.

Akcji | TPP | skradanki | postapokalipsa | TPS | crafting | strzelanki | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation

The Last of Us: Part II Premiera PS4

19czerwca2020

pudełko PL

19czerwca2020

PSN

19czerwca2020

producent: Naughty Dog wydawca: Sony Interactive Entertainment wydawca PL: Sony Interactive Entertainment Polska Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Rekomendacja GRYOnline.pl

The Last of Us: Part II to przygodowa gra akcji będącą kontynuacją przeboju z 2013 roku. Tytuł przenosi nas do zniszczonego przez zabójczą epidemię, postapokaliptycznego świata, w którym przetrwanie wymaga wielu poświęceń. Produkcja została opracowana przez znane studio Naughty Dog, mające na koncie m.in. serie Uncharted i Jak and Daxter.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat The Last of Us 2 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o The Last of Us 2. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Gra kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części - jej akcja rozpoczyna się pięć lat później w schronieniu Jackson w stanie Wyoming. W czasie zabawy zwiedzimy m.in. znane z pierwszej odsłony Jackson oraz ruiny Seattle. Tym razem gra posiada dwie główne bohaterki – Ellie, czyli dziewczynę, która wspierała gracza w The Last of Us oraz Abby, nową postać z frakcji WLF. Na ekranie zobaczymy jednak także Joela, czyli protagonistę „jedynki” oraz mnóstwo nowych postaci należących do dwóch rywalizujących ze sobą stronnictw – WLF oraz Blizn. Motywem przewodnim opowieści jest pytanie „jak daleko posunąłbyś się, by wymierzyć sprawiedliwość ludziom krzywdzącym tych, których kochasz?”.

Mechanika

Pod względem mechaniki The Last of Us 2 rozwija pomysły z pierwszej części. Dostajemy więc ponownie przygodową grę akcji, w której kamera umieszczona jest za plecami postaci (kierujemy samotną bohaterką, choć czasem jest ona wpierana przez towarzyszy, którymi steruje sztuczna inteligencja). W trakcie rozgrywki gracz przemierza mapy o częściowo otwartej strukturze i eliminuje wrogów. Ellie nauczyła się również pływać oraz nurkować – wiele sekretów zostało ukrytych za zalanymi korytarzami i wielokrotnie przchodzi nam się zamoczyć.

Podczas zabawy nie brakuje brutalnych bezpośrednich konfrontacji, ale często też musimy postawić na podejście skradankowe. W starciach korzystamy zarówno z broni białej, jak i palnej, ale to drugie utrudnia niewielka liczba znajdowanej w trakcie eksploracji amunicji. Zadawanie ran ma jednak większy wpływ na możliwości wrogów niż w The Last of Us (np. strzelając w nogę, możemy utrudnić przeciwnikowi poruszanie się). W miarę postępów w rozgrywce możemy też rozwijać umiejętności protagonistki. Mamy do dyspozycji pięć drzewek rozwoju odblokowywanych wraz z postępami w grze. Rozwijamy m.in. precyzję strzelania, szybkość przeładowania, ale również umiejętność wytwarzania większej liczby przedmiotów przy użyciu mniejszej ilości materiałów. Rozgrywka Abby różni się od gry Ellie. Abby jest sprawniejsza fizycznie, posiada inne uzbrojenie i może rozwijać inne umiejętności.

W porównaniu do pierwszej części deweloperzy znacząco poprawili sztuczną inteligencję przeciwników. Korzystają oni też teraz z pomocy psów, które potrafią wywęszyć Ellie. W związku z tym wprowadzono zupełnie nową mechanikę do systemu skradania się - musimy brać pod uwagę kolejny czynnik i szukać sposobów na maskowanie swojego zapachu. Pojawia się też nowy rodzaj zainfekowanego, zwany Shambler, który przy bliskim kontakcie wypuszcza trujący gaz, a do tego eksploduje po śmierci.

Tryby gry

W przeciwieństwie do pierwszej części, The Last of Us: Part 2 nie oferuje trybu multiplayer. Zabawa ogranicza się do rozbudowanej kampanii fabularnej.

Kwestie techniczne

The Last of Us: Part II posiada piękną, trójwymiarową oprawę graficzną. Twórcy dołożyli starań, by ich produkcja prezentowała się tak realistycznie, jak to tylko możliwe - w pełni wykorzystano potencjał konsoli PlayStation 4. Mamy tu dopracowane i świetnie animowane postacie, ostre tekstury, wiarygodną geometrię terenu i bardzo przekonujący system oświetlenia. Imponująco wypadają też efekty pogodowe. Całość cechuje się dbałością o szczegóły typową dla gier studia Naughty Dog. Przykładowo, wszyscy wrogowie w grze – w tym również psy – posiadają własne imiona, którymi się nawołują.

Ułatwienia dostępu

Gra posiada bardzo rozbudowane tryby ułatwienia dostępu. Dzięki nim w TLOU2 zagrać mogą ludzie cierpiący na rozmaite problemy ze wzrokiem, słuchem i ograniczeniami ruchu, a nawet ci cierpiący z powodu choroby lokomocyjnej.

Ostatnia modyfikacja 3 października 2019

Tryb gry: single player  

Nośnik: 78,5 GB

Ocena użytkowników: 6,2 / 10 na podstawie 5065 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.0 / 10 na podstawie 3155 głosów czytelników.

The Last of Us: Part II cena w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Last of Us: Part II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.