Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4
Okładka The Last of Us: Part II (PS4)

The Last of Us: Part II PS4

The Last of Us 2

Pełnoprawna kontynuacja przygodowej gry akcji studia Naughty Dog z 2013 roku, będącej jedną z najpopularniejszych i najwyżej ocenianych tytułów wydanych na konsole PlayStation.

Akcji | TPP | postapokalipsa | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne PlayStation | Find Your Next Game

Sony PlayStation 4
Okładka The Last of Us: Part II (PS4)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS4:

19czerwca202017dni

19czerwca2020

pudełko PL

19czerwca2020

PSN

The Last of Us: Part II to przygodowa gra akcji będącą kontynuacją przeboju z 2013 roku. Tytuł przenosi nas do zniszczonego przez zabójczą epidemię, postapokaliptycznego świata, w którym przetrwanie wymaga wielu poświęceń. Produkcja została opracowana przez znane studio Naughty Dog, mające na koncie m.in. serie Uncharted i Jak and Daxter.

Najświeższe informacje i ciekawostki na temat The Last of Us 2 znajdziecie w naszym artykule Wszystko o The Last of Us 2. Tekst jest na bieżąco uaktualniany zarówno przed, jak i po premierze gry.

Fabuła

Gra kontynuuje wątki rozpoczęte w pierwszej części - jej akcja rozpoczyna się pięć lat później w schronieniu Jackson w stanie Wyoming. Tym razem główną bohaterką jest Ellie - dziewczyna, która wspierała gracza w The Last of Us. Na ekranie zobaczymy jednak także Joela, czyli protagonistę „jedynki”. Motywem przewodnim opowieści jest pytanie „jak daleko posunąłbyś się, by wymierzyć sprawiedliwość ludziom krzywdzącym tych, których kochasz?”. W czasie zabawy zwiedzimy m.in. ruiny Seattle.

Mechanika

Pod względem mechaniki The Last of Us 2 rozwija pomysły z pierwszej części. Dostajemy więc ponownie przygodową grę akcji, w której kamera umieszczona jest za plecami postaci (kierujemy jedną bohaterką, choć czasem jest ona wpierana przez towarzyszy, którymi steruje sztuczna inteligencja). W trakcie rozgrywki gracz przemierza mapy o częściowo otwartej strukturze i eliminuje wrogów. Podczas zabawy nie brakuje brutalnych bezpośrednich konfrontacji, ale często też musimy postawić na podejście skradankowe. W starciach korzystamy zarówno z broni białej, jak i palnej, ale to drugie utrudnia niewielka liczba znajdowanej w trakcie eksploracji amunicji. Zadawanie ran ma jednak większy wpływ na możliwości wrogów niż w The Last of Us (np. strzelając w nogę, możemy utrudnić przeciwnikowi poruszanie się). W miarę postępów w rozgrywce możemy też rozwijać umiejętności protagonistki. Mamy do dyspozycji trzy drzewka: rzemiosło, skradanie się oraz zdolności przetrwania.

W porównaniu do pierwszej części deweloperzy znacząco poprawili sztuczną inteligencję przeciwników. Korzystają oni też teraz z pomocy psów, które potrafią wywęszyć Ellie. W związku z tym wprowadzono zupełnie nową mechanikę do systemu skradania się - musimy brać pod uwagę kolejny czynnik i szukać sposobów na maskowanie swojego zapachu. Pojawia się też nowy rodzaj zainfekowanego, zwany Shambler, który przy bliskim kontakcie wypuszcza trujący gaz, a do tego eksploduje po śmierci.

Tryby gry

W przeciwieństwie do pierwszej części, The Last of Us: Part 2 nie oferuje trybu multiplayer. Zabawa ogranicza się do rozbudowanej kampanii fabularnej.

Kwestie techniczne

The Last of Us: Part II posiada piękną, trójwymiarową oprawę graficzną. Twórcy dołożyli starań, by ich produkcja prezentowała się tak realistycznie, jak to tylko możliwe - w pełni wykorzystano potencjał konsoli PlayStation 4. Mamy tu dopracowane i świetnie animowane postacie, ostre tekstury, wiarygodną geometrię terenu i bardzo przekonujący system oświetlenia. Imponująco wypadają też efekty pogodowe. Całość cechuje się dbałością o szczegóły typową dla gier studia Naughty Dog. Przykładowo, wszyscy wrogowie w grze posiadają własne imiona, a nawet... bijące serca. Poziom stresu i sytuacja, w której się znajdują wpływa na wydawane przez nich dźwięki (dotyczy to także protagonistki).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: ca. 100 GB

Oczekiwania czytelników: 7.1 / 10 na podstawie 2825 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe The Last of Us: Part II

18+

Grałem w The Last of Us 2 – jaki piękny koniec świata!
Grałem w The Last of Us 2 – jaki piękny koniec świata!

Przed premierą wczoraj, 15:00

Większość konfrontacji w oryginale udawało się zaliczać nawet bez broni – przydawała się cegłówka, butelka lub po prostu niezawodne pięści Joela (serio: moja dziewczyna przeszła tak w zasadzie całą grę, boksując i torując sobie drogę, okazyjnie sięgając po broń w przypadku klikacza czy purchlaka).