Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 czerwca 2024, 09:21

Ukryte dane Epic Games Store to żyła złota. Red Dead Redemption i The Last of Us 2 dostrzeżone w bazie EpicDB

Serwis EpicDB jest już niedostępny. Zapewne w związku z liczbą projektów, które wyciekły za jego sprawą z Epic Games Store.

Źródło fot. Rockstar Games.
i

Sklep firmy Epic Games doczekał się własnej wersji serwisu ujawniającego dane platformy – na podobieństwo SteamDB. Tyle że w przeciwieństwie do strony Pavla Djundika, serwis EpicDB dopiero co wystartował, a już zdradził nam istnienie kilku niezapowiedzianych produkcji.

SteamDB raczej nigdy nie jest źródłem informacji o nieujawnionych grach. Owszem, mamy jeden wyjątek, ale była to bardzo nietypowa sytuacja. Tymczasem wygląda na to, że serwis bazy danych EGS (dostępny od 9 czerwca) dał nam wgląd w sporo danych, o których gracze jeszcze nie powinni wiedzieć.

Zapewne paru wydawców nie jest zachwyconych niedyskrecją Epic Games. Zresztą w chwili publikacji tej wiadomości serwis EpicDB został wyłączony – być może właśnie w związku z tymi przeciekami.

Zaznaczmy, że wyciek nie dotyczy jednej lub dwóch gier. Niemniej przy każdej karcie trzeba ostrożnie sprawdzać wszystkie dane. Dla przykładu: rzekomy Bloodborne Remake nie jest wydany przez Sony, a na koncie owego „dewelopera” znajdziemy też takie tytuły, jak Elden Ring 2, GTA 6, Starfield oraz Helldivers 2.

Nie, EpicDB nie potwierdziło remake’u Bloodborne’a na PC. Źródło: Fromsoftware / Sony Interactive Entertainment. - Ukryte dane Epic Games Store to żyła złota. Red Dead Redemption i The Last of Us 2 dostrzeżone w bazie EpicDB - wiadomość - 2024-06-12
Nie, EpicDB nie potwierdziło remake’u Bloodborne’a na PC. Źródło: Fromsoftware / Sony Interactive Entertainment.

Pomijając tak oczywiste oszustwa, EpicDB zdradza kilka interesujących pozycji. Co prawda sporo z nich jest ukrytych pod kryptonimami, ale w wielu przypadkach dane ze strony pozwoliły internautom odgadnąć, o jakie produkcje chodzi. Tak choćby projekt Utah to The Last of Us: Part II, a Semla studia Rockstar Games to najpewniej pecetowy port Red Dead Redemption. O obu tych konwersjach na PC słyszeliśmy też z innych źródeł.

W Epic Games Store mają też znajdować się dane nowego Turoka od firmy Saber Interactive, Planet Coaster 2, Final Fantasy XVI oraz Momo, pod którą to nazwą najpewniej kryje się remake lub remaster Final Fantasy IX (przynajmniej sądząc po cyfrowych bonusach wymienionych w danych EGS-a). A to tylko skromna część odkrytych pozycji.

Dało się też znaleźć informacje na temat nieznanych projektów takich firm jak Bethesda, Ubisoft, Paradox Interactive (Project Batman, najpewniej Bloodlines 2), THQ Nordic, Warner Bros. Games i 11bit studios (Chopin). Jeśli interesuje Was pełna lista, użytkownicy Reddita zebrali wszystkie zdobyte informacje w jednym miejscu.

Nie jest to pierwszy taki przeciek. 2 lata temu podobne potknięcie firmy Nvidia zdradziło światu sporo nieujawnionych projektów. Tyle że ich lista była nieporównywalnie krótsza niż to, co ujawniło EpicDB.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej