Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PS3SwitchX360
Okładka Red Dead Redemption (PS3)
OkładkaRed Dead Redemption (PS3)

Red Dead Redemption

RDR

Kontynuacja osadzonej w realiach Dzikiego Zachodu przebojowej gry akcji studia Rockstar Games. Druga część serii opowiada zupełnie nową historię, której akcja rozgrywa się u progu XX wieku.

Akcji | TPP | sandbox | western | TPS | strzelanki | początek XX wieku

Red Dead Redemption Premiera

18maj2010

X360 PS3

17sie2023

PS4 Switch

producent: Rockstar Games wydawca: Rockstar Games wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Red Dead Redemption

Max Payne 3

Assassin's Creed

Call of Juarez: Gunslinger

Red Dead Redemption to western, którego poprzednia część, Red Dead Revolver, ukazała się w 2004 roku na konsole Xbox i PlayStation 2. Druga część serii nie jest jednak w żadnej mierze kontynuacją, ale oddzielną historią rozgrywającą się w zupełnie innym okresie. Za stworzenie drugiej części odpowiada studio Rockstar, które zwykliśmy kojarzyć przede wszystkim z serią Grand Theft Auto. Gra w 2018 roku doczekała się niezwykle ciepło przyjętego prequela pt. Red Dead Redemption 2. Przez długi czas RDR było dostępne wyłącznie na konsolach siódmej generacji; dopiero 13 lat po premierze pojawił się port na PlayStation 4 i Nintendo Switch. Co ważne, na tych platformach gra została wydana w pakiecie z dodatkiem Red Dead Redemption: Undead Nightmare utrzymanym w klimacie nieco komediowego horroru.

Fabuła

Wcielamy się w byłego członka gangu, Johna Marstona, który musi odnaleźć się w gwałtownie zmieniającym się świecie Dzikiego Zachodu wkraczającego w XX wiek. Na prerii coraz częściej pojawiają się przedstawiciele rządu, za którymi nadciągają pierwsze oznaki uprzemysłowienia; czas swobody i bezprawia mija bezpowrotnie. John Marston próbuje wieść uczciwe życie, jednak jego przeszłość nie daje o sobie zapomnieć; agenci rządowi składają mu propozycję nie do odrzucenia: jeśli John chce jeszcze kiedyś zobaczyć swoją żonę Abigail i syna Jacka, John będzie musiał wytropić i zabić swoich dawnych towarzyszy z niesławnego gangu Dutcha van der Linde.

Twórcy przygotowali iście epicką historię osadzoną w klasycznej konwencji westernu. Całość opowiada o schyłku niezwykłej ery Dzikiego Zachodu i ostatnich dniach wielkich rewolwerowców.

Gameplay

Tytuł jest kombinacją zapierających dech w piersiach krajobrazów i szybkiej akcji. Podczas zabawy poznajemy niuanse skomplikowanej fabuły, pełnej pobocznych wątków i dodatkowych zadań. Oczywiście wiele z nich bazuje na charakterystycznych scenach z kultowych westernów, więc nieraz bierzemy udział w widowiskowych pojedynkach lub gonitwach za pędzącym dyliżansem. Poszczególne misje dostępne są w różnych rejonach obszernego, otwartego świata, oferującego dużą dozę swobody. Możemy zwiedzić wiele pomniejszych, charakterystycznych miasteczek, przepastne tereny prerii pełnej dzikiej przyrody i zwierząt, oraz pasma górskie z wąskimi przesmykami.

Podczas zabawy niejednokrotnie musimy użyć przypiętych do pasa rewolwerów – ten dziki świat pełen jest rozmaitych niebezpieczeństw, także w postaci innych ludzi. Nie do wszystkich napotkanych osób trzeba jednak od razu strzelać. Wirtualny Dziki Zachód zamieszkuje mnóstwo charyzmatycznych osobników, z którymi warto zamienić kilka słów. Oprócz tego możemy zająć się bardziej przyziemnymi rzeczami jak polowanie czy gry hazardowe.

Ostatnia modyfikacja 16 sierpnia 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-16  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 7313 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 1253 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Red Dead Redemption

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Red Dead Redemption Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
X360
PS3
PS4
Switch