Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2X360XBOXGCN
Okładka Gun (PC)

Gun

Gra akcji z otwartym światem, opracowana przez studio Neversoft Entertainment, a zatem zespół, któremu zawdzięczamy stworzenie cyklu Tony Hawk’s Pro Skater.

Akcji | TPP | western | TPS | XIX wiek

Okładka Gun (PC)

data premiery gry:

8lis2005

PC PS2 XBOX GCN

22lis2005

X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Gun jest elektroniczno-rozrywkowym przedsięwzięciem, zrealizowanym przez twórców cyklu symulacji jazdy na deskorolce, firmowanego nazwiskiem popularnego Tony’ego Hawka. Programiści ze studia Neversoft Entertainment postanowili wreszcie odejść od tematyki sportowej i zaprezentowali nam wirtualny western w konwencji, przywodzącej na myśl serię Grand Theft Auto.

Trafiamy zatem na słynny amerykański Dziki Zachód z drugiej połowy dziewiętnastego wieku, aby pokierować poczynaniami Coltona White'a – młodzieńca, szukającego zemsty za śmierć ojca. Rzecz jasna zaserwowana przez developerów rzeczywistość odpowiada w pewnym sensie realiom historycznym, więc oglądamy m.in. kolej żelazną, indiańskie wioski, kopalnie złota, dyliżanse oraz oczywiście zakurzone miasteczka, gdzie miejscowi mężczyźni upijają się w saloonie, na bank napadają przeróżni bandyci, a w samo południe na głównej (i nierzadko jedynej) ulicy odbywają się emocjonujące pojedynki rewolwerowców.

Wspomniany bohater spotyka mnóstwo postaci niezależnych, wśród których znajdują się również autentyczne persony pokroju szeryfa Wyatta Earpa i wyjętego spod prawa Billy’ego the Kida. Naturalnie natrafienie na NPC wiąże się najczęściej z odkrywaniem kolejnych wątków scenariusza (np. otrzymywanie zadań do wykonania), a przebieg akcji cały czas ukazywany jest z perspektywy trzeciej osoby. Ludzie z Neversoft Entertainment oddali do naszej dyspozycji sporo rozmaitych rodzajów broni na czele z popularnym sześciostrzałowcem (oprócz niego także stacjonarne działka systemu Gatlinga, laski dynamitu etc.).

Trójwymiarowy wirtualny świat eksplorujemy nie tylko poruszając się piechotą, ale również jeżdżąc na końskim grzbiecie (umożliwiono rzecz jasna prowadzenie walki z tej pozycji, co jest dość efektowne w trakcie pościgów na pełnej szybkości). Oprawa wizualna prezentuje wysoki poziom dopracowania, natomiast bardzo płynna animacja podkreśla realizm zabawy – szczególne wrażenie robią sceny śmierci. Wygląd tych ostatnich, a także niekoniecznie cenzuralne słownictwo w wykonaniu bohaterów, sprawia, że Gun zdecydowanie nie stanowi odpowiedniej pozycji dla małoletnich użytkowników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD / 3 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 2016 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Gun

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Gun

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.8 GHz
  • 512MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 2.8 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Gun - recenzja gry
Gun - recenzja gry

Recenzja 30 grudnia 2005, 13:03

Po pierwszym uruchomieniu Guna miałem mieszane uczucia – z jednej strony oryginalna i ciekawa tematyka, a z drugiej jakaś wyjątkowo prosta forma prowadzenia rozgrywki. Na szczęście negatywne odczucia znikają wraz z postępami w grze i ciągłym odkrywaniem jej nowych smaczków. Jednym z nich jest jazda na koniu, który z czasem staje się naszą drugą połową. Dzięki prostemu sterowaniu nasz czworonożny kompan jest nie tylko wspaniałym środkiem transportu, lecz również świetnym narzędziem walki. Na wierzchowcu można bez problemu staranować grupę przeciwników lub szybko czmychnąć w bezpieczne miejsce, jeśli zrobi się zbyt gorąco. Nie zabraknie również ostrych wymian ognia, prowadzonych w pełnym galopie. Jeżeli podczas walki nasz koń zginie, to wystarczy przejść się po pobliskich łąkach lub udać się do okolicznego miasta, gdzie bez problemów znajdziemy kolejnego. Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej dopracowanych elementów, już sama li tylko jazda zapewnia masę frajdy, a jak dochodzi do tego jeszcze mocna akcja, to ręce same układają się do oklasków.

PC
PS2
XBOX
GCN
X360