Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5PS4XSXXONE
Okładka Elden Ring (PC)
OkładkaElden Ring (PC)

Elden Ring

Elden Ring to gra RPG akcji autorstwa japońskiego studia FromSoftware. Tym razem twórcy postanowili nawiązać współpracę ze znaną osobistością spoza branży gier wideo – pisarzem Georgem R. R. Martinem, autorem cyklu "Pieśń Lodu i Ognia".

RPG | TPP | fantasy | kooperacja | RPG akcji | soulslike | E3 2021

Elden Ring Premiera

25lut2022za 39dni

PC PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Elden Ring

Dark Souls III

Dragon Age: Inkwizycja

NiOh

Elden Ring to kolejny tytuł w portfolio studia FromSoftware, które za sprawą tytułu Demon’s Souls w 2009 roku zapoczątkowało nurt nazywany soulslike: gier RPG cechujących się wysokim poziomem trudności już od pierwszych minut rozgrywki. Tak jak miało to miejsce w trakcie tworzenia innych sztandarowych gier studia, rolę głównego projektanta pełnił Hidetaka Miyazaki.

Fabuła

Podążając schematem gier z serii potocznie nazywanej Soulsborne (w której skład wchodzą Demon’s Souls, trylogia Dark Souls oraz Bloodborne), główny wątek fabularny w Elden Ring jest owiany tajemnicą, a gracz może podczas skrupulatnego pokonywania kolejnych etapów gry spróbować odkryć oraz poskładać w całość strzępy informacji.

Akcja produkcji toczy się w krainie The Lands Between, podzielonej na sześć królestw. Każdym z nich rządzi jeden z półbogów, jakich przyjdzie nam pokonać w celu odebrania im fragmentów tytułowego Elden Ring. To właśnie przez rozbicie owego tajemniczego obiektu główny bohater, jeden z tzw. Tarnished, wrócił do The Lands Between z wygnania. Wcześniej nie mógł tego zrobić, jako że utracił łaskę drzewa Erdtree, oświetlającego całą krainę złotym blaskiem.

W stworzeniu historii świata Elden Ring FromSoftware skorzystało z pomocy George’a R. R. Martina, znanego głównie z serii książek Pieśń Lodu i Ognia, na podstawie których zrealizowano serial HBO Gra o tron. Jego praca została w pewnym stopniu zmodyfikowana przez autorów gry, co poskutkowało powstaniem złożonego i mrocznego świata fantasy.

Gameplay

Na początku przygody tworzymy własnego protagonistę, określając jego płeć oraz wygląd - stanowi to odstępstwo od poprzedniej produkcji studia, Sekiro: Shadows Die Twice, gdzie bohater został z góry narzucony. Elden Ring kładzie duży nacisk na elementy RPG, oferując użytkownikowi dowolność w rozwoju postaci, co w parze z szerokim arsenałem broni oraz zaklęć umożliwia dostosowanie odpowiedniej taktyki do każdej sytuacji.

Jedną z głównych atrakcji tytułu jest złożony, zręcznościowy system walki. Starcia z adwersarzami odbywają się w sposób dynamiczny, a każdy atak jest bardzo precyzyjny. FromSoftware słynie z tworzenia wymagających produkcji i Elden Ring nie odbiega od tej reguły - każdy pojedynek należy traktować z rozwagą, zaś różnorodność wrogów wymaga od nas ciągłego wymyślania coraz to nowych taktyk.

Istotnym elementem zabawy są starcia z potężnymi bossami. Twórcy zadbali o to, aby w Elden Ring każda taka batalia była emocjonująca i bezwzględnie rozliczała gracza za popełniane błędy. Tak jak to miało miejsce w grach z serii Soulsborne, design wszystkich bossów jest przemyślany i unikalny, a ze względu na założenia fabularne tytułu, wokół każdego z nich kreuje się aurę boskości i heroizmu.

Znaczną zmianę w stosunku do poprzednich gier studia przeszła konstrukcja świata. Tym razem dostępny teren jest w pełni otwarty, rozległy i wypełniony mniejszymi lokacjami o bardziej korytarzowej strukturze. By szybciej się po nim przemieszczać, możemy skorzystać z naszego wierzchowca, którego da się przyzwać w dowolnym momencie zabawy. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, by z jego grzbietu wyprowadzać ciosy i toczyć starcia z przeciwnikami.

Coop

Oprócz zabawy w pojedynkę, udostępniono również opcję przyzywania innych graczy do naszego świata, by razem z nimi w ramach trybu kooperacji radzić sobie z oponentami. Tak jak w Dark Souls, jednocześnie mogą walczyć maksymalnie cztery osoby, jednak ich współpraca może funkcjonować przez dłuższy czas – nie tylko do czasu zabicia bossa.

Kwestie techniczne

Pomimo użycia tego samego silnika, na jakim powstały m.in. Sekiro czy Bloodborne, Elden Ring w pełni wykorzystuje najnowsze technologie, takie jak HDR czy 4k Ultra HD. Przyjęty styl artystyczny z powodzeniem odzwierciedla mrok oraz surowość przedstawionego świata, a jego design nadrabia niedociągnięcia techniczne pod względem jakości tekstur czy szczegółowości modeli.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-4  

Oczekiwania czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 677 głosów czytelników.

Elden Ring cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Wymagania wiekowe Elden Ring: 16+

Elden Ring Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 4

PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PS4 Pro: 30 fps w 1800p | PS4: 30 fps w 1080p
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

  • Wykorzystuje:
  • XOne X: 30 fps w 4K | XOne: 30 fps w 900p
Sony PlayStation 5

PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 60 fps w 4K
Microsoft Xbox Series X/S

Xbox Series X/S

  • Wykorzystuje:
  • XSX: 60 fps w 4K | XSS: 60 fps w 1440p
PC
PS4
XONE
PS5
XSX