Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5
Okładka Returnal (PS5)

Returnal PS5

Returnal to gra akcji od studia Housemarque, w której wcielamy się w postać astronautki przeżywającej po wielokroć rozbicie swojego statku na nieznanej planecie. Gracz ma za zadanie odkryć tajemnice tego świata i wyrwać się z pętli czasu.

Akcji | TPP | science fiction | roguelike | TPS | strzelanki | tytuły ekskluzywne PlayStation | Find Your Next Game

Sony PlayStation 5
Okładka Returnal (PS5)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS5:

19marca202162dni

19marca2021

PSN

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Returnal jest dziełem twórców ciepło przyjętego shoot ‘em upa Resogun. Studio Housemarque tym razem postanowiło stworzyć grę akcji z widokiem TPP, w której zadaniem gracza jest odkrywanie tajemnic niezbadanej planety. Tytuł jest połączeniem TPS-a (strzelanki trzecioosobowej) oraz roguelike’a.

Fabuła

W grze wcielamy się w postać astronautki Selene, która jest zmuszona w kółko przeżywać to samo wydarzenie – rozbicie swojego statku na dziwnej planecie. Śmierć sprawia tylko, że kobieta powraca do punktu wyjścia. Dodatkowo po każdym odrodzeniu świat, na którym „ląduje” zmienia się, a ona wraz z nim. Jedynym wyjściem, aby bohaterka wyrwała się z tej przedziwnej pętli, jest odkrycie tajemnic, które skrywa ta niebezpieczna kraina. Wraz z każdą śmiercią Selene pogrąża się jednak coraz bardziej w szaleństwie.

Gameplay

Ważną część gry stanowi eksploracja. Wiecznie zmieniająca się planeta za każdym razem ma nam do zaoferowania inne lokacje i przedmioty, co gwarantuje unikatowość każdej rozgrywki. Ponadto odkrywana przez nas pradawna technologia może permanentnie ulepszyć umiejętności Selene. Dzięki temu kolejne podejścia do gry stają się łatwiejsze.

Wymiana ognia z przeciwnikami wskazuje na inspirację grami z gatunku bullet hell. Niemal każdy przeciwnik zasypuje Selene gradem pocisków o różnych trajektoriach. Zadaniem gracza jest nawigacja między kulami, unikanie trafień i odpowiadanie ostrzałem. W ogniu walki możemy swobodnie przełączać tryby strzelania naszej broni, dzięki czemu mamy możliwość dostosowywania się do sytuacji.

Tytuł czerpie również niektóre rozwiązania z gatunku roguelike: śmierć jest tu częścią mechaniki gry. W Returnal ona nie jest końcem, a elementem naszej przygody, który nie zaburza rytmu rozgrywki. Po zgonie szybko możemy wrócić do walki, jednak należy się mieć na baczności – po każdym naszym wskrzeszeniu świat gry przechodzi metamorfozę.

Multiplayer

W Returnal możemy zagrać wyłącznie w pojedynkę.

PlayStation 5

Gra w pełni wykorzystuje nowe możliwości PS5. Ekran ładowania po śmierci znika niemal natychmiastowo, dzięki czemu możemy od razu spróbować ponownie. Dzięki adaptacyjnym spustom kontrolera możemy intuicyjnie celować bądź zmieniać tryb ognia tym samym spustem: zależy to od tego, jak mocno go wciśniemy. Wibracje kontrolera DualSense pozwalają graczowi na większą immersję przy strzelaniu z broni. Używając słuchawek, doświadczamy dźwięku 3D. Z każdej strony dochodzą do nas inne dźwięki – zachodzący nas od tyłu wrogowie, przelatujące obok kule, a także przeciwnicy lecący nad nami.

Oprawa graficzna Returnal wywiera ogromne wrażenie. Przemierzane przez nas lokacje zachwycają szczegółowością wykonania, modele postaci są niemalże fotorealistyczne, a każdemu wystrzelonemu pociskowi towarzyszą imponujące efekty świetlne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.5 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Returnal

Wymagania wiekowe Returnal

16+

Returnal - gameplay z obiecującego exclusive'a na PS5
Returnal - gameplay z obiecującego exclusive'a na PS5

wiadomość14 stycznia 2021

W sieci pojawił się świeży zapis rozgrywki z Returnal, czyli strzelanki zespołu Housemarque, która zmierza wyłącznie na PlayStation 5.

Returnal na PS5 - efektowny gameplay i data premiery
Returnal na PS5 - efektowny gameplay i data premiery

wiadomość11 grudnia 2020

Poznaliśmy datę premiery gry Returnal, która zmierza na PlayStation 5. Ponadto studio Housemarque zaprezentowało nowy, widowiskowy gameplay trailer swego dzieła.

Exclusive na PS5 - Returnal, to kosmiczny dzień świstaka
Exclusive na PS5 - Returnal, to kosmiczny dzień świstaka

wiadomość11 czerwca 2020

Returnal jest to gra akcji od studia Housemarque zmierzająca jako exclusive na konsolę PS5. Tytuł został zapowiedziany podczas wydarzenia The Future of Gaming. Wcielimy się w astronautkę przeżywającą po wielokroć rozbicie swojego statku na tajemniczej planecie.