Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5
Okładka Returnal (PS5)

Returnal PS5

Returnal to gra akcji od studia Housemarque, w której wcielamy się w postać astronautki przeżywającej po wielokroć rozbicie swojego statku na nieznanej planecie. Gracz ma za zadanie odkryć tajemnice tego świata i wyrwać się z pętli czasu.

Akcji | TPP | science fiction | roguelike | TPS | strzelanki | tytuły ekskluzywne PlayStation | Find Your Next Game

Sony PlayStation 5
Okładka Returnal (PS5)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS5:

30kwietnia2021

30kwietnia2021

pudełko PL

30kwietnia2021

PSN

Returnal jest dziełem twórców ciepło przyjętego shoot ‘em upa Resogun. Studio Housemarque tym razem postanowiło stworzyć grę akcji z widokiem TPP, w której zadaniem gracza jest odkrywanie tajemnic niezbadanej planety. Tytuł jest połączeniem TPS-a (strzelanki trzecioosobowej) oraz roguelike’a.

Fabuła

W grze wcielamy się w postać astronautki Selene, która jest zmuszona w kółko przeżywać to samo wydarzenie – rozbicie swojego statku na dziwnej planecie. Śmierć sprawia tylko, że kobieta powraca do punktu wyjścia. Dodatkowo po każdym odrodzeniu świat, na którym „ląduje” zmienia się, a ona wraz z nim. Jedynym wyjściem, aby bohaterka wyrwała się z tej przedziwnej pętli, jest odkrycie tajemnic, które skrywa ta niebezpieczna kraina. Wraz z każdą śmiercią Selene pogrąża się jednak coraz bardziej w szaleństwie.

Gameplay

Ważną część gry stanowi eksploracja. Wiecznie zmieniająca się planeta za każdym razem ma nam do zaoferowania inne lokacje i przedmioty, co gwarantuje unikatowość każdej rozgrywki. Ponadto odkrywana przez nas pradawna technologia może permanentnie ulepszyć umiejętności Selene. Dzięki temu kolejne podejścia do gry stają się łatwiejsze.

Wymiana ognia z przeciwnikami wskazuje na inspirację grami z gatunku bullet hell. Niemal każdy przeciwnik zasypuje Selene gradem pocisków o różnych trajektoriach. Zadaniem gracza jest nawigacja między kulami, unikanie trafień i odpowiadanie ostrzałem. W ogniu walki możemy swobodnie przełączać tryby strzelania naszej broni, dzięki czemu mamy możliwość dostosowywania się do sytuacji.

Tytuł czerpie również niektóre rozwiązania z gatunku roguelike: śmierć jest tu częścią mechaniki gry. W Returnal ona nie jest końcem, a elementem naszej przygody, który nie zaburza rytmu rozgrywki. Po zgonie szybko możemy wrócić do walki, jednak należy się mieć na baczności – po każdym naszym wskrzeszeniu świat gry przechodzi metamorfozę.

Multiplayer

W Returnal możemy zagrać wyłącznie w pojedynkę.

4K 60 FPS

Gra w pełni wykorzystuje nowe możliwości PS5. Ekran ładowania po śmierci znika niemal natychmiastowo, dzięki czemu możemy od razu spróbować ponownie. Dzięki adaptacyjnym spustom kontrolera możemy intuicyjnie celować bądź zmieniać tryb ognia tym samym spustem: zależy to od tego, jak mocno go wciśniemy. Wibracje kontrolera DualSense pozwalają graczowi na większą immersję przy strzelaniu z broni. Używając słuchawek, doświadczamy dźwięku 3D. Z każdej strony dochodzą do nas inne dźwięki – zachodzący nas od tyłu wrogowie, przelatujące obok kule, a także przeciwnicy lecący nad nami.

Oprawa graficzna Returnal wywiera ogromne wrażenie, oferując rozdzielczość 4K przy 60 klatkach animacji na sekundę i ray tracing. Przemierzane przez nas lokacje zachwycają szczegółowością wykonania, modele postaci są niemalże fotorealistyczne, a każdemu wystrzelonemu pociskowi towarzyszą imponujące efekty świetlne.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 56 GB

Ocena czytelników: 5 / 10 na podstawie 92 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6.0 / 10 na podstawie 161 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 339,00 PLN

Gry podobne do Returnal

Klasyfikacja PEGI Returnal

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Returnal

Sony PlayStation 5

Sony PlayStation 5

  • Wykorzystuje:
  • 60 fps w 4K z RT
Returnal - recenzja. Dzień świstaka na PS5
Returnal - recenzja. Dzień świstaka na PS5

Recenzja 29 kwietnia 2021, 14:00

W Returnalu niektóre elementy są stałe. Zawsze znajdziemy te same przedmioty fabularne i ulepszenia bohaterki, które pozwolą jej na wykorzystywanie nowych ruchów. Wraz z postępami odnajdujemy chociażby linkę umożliwiającą błyskawiczne przemieszczanie się poprzez zaczepianie się w wybranych punktach. Dzięki temu, a także za sprawą sprytnie pomyślanych skrótów (odblokowywanych po pokonaniu bossa) dostajemy każdorazowo wybór. Możemy mozolnie zaliczać ponownie każdy pokój, jednocześnie wzmacniając swoją postać i chomikując walutę, albo wykorzystać wspomniane wyżej skróty i szybko dostać się do miejsca, w którym ostatnio zginęliśmy. Tutaj muszę pochwalić studio Housemarque za przemyślane podrzucanie przedmiotów ulepszających broń Selene. Każdy „świat” oferuje na początku podniesienie do ustalonego poziomu odnajdywanych typów broni, przez co pośpiech nie oznacza z automatu utrudniania sobie gry.