Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Konami
i
Publicystyka 8 września 2022, 14:58

autor: Krzysiek Kalwasiński

13 ukrytych zakończeń gier, które zapadły nam w pamięć

Są gry, które poza zwykłym zakończeniem oferują coś więcej. Mowa o tych sekretnych, czasami podanych w odmiennym tonie od całości, a czasami rzucających więcej światła na całe uniwersum. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych z nich.

Spis treści

Zakończenie to ważny element opowieści. Nawet jeśli dana historia prowadzona jest bardzo sprawnie, kiepskie zakończenie może popsuć dobre wrażenie. Nieco inaczej jest z tymi sekretnymi. Nierzadko trzeba się mocno natrudzić, aby móc je zobaczyć. Są też takie, które możemy odkryć zupełnie przypadkowo. Potrafią zabawić się z odbiorcą, rzucić lepsze światło na niektóre kwestie czy nawet zapowiedzieć w tajemniczy sposób kolejną część.

UWAGA NA SPOILERY!

Pisząc o zakończeniach, a zwłaszcza o tych ukrytych, nie da się niestety uniknąć spoilerów. Ten tekst jest nimi przepełniony, również jeśli chodzi o grafiki czy miniatury filmów. Czujcie się więc ostrzeżeni.

MGS 5: The Phantom Pain

  1. Jak odblokować sekretne zakończenie? Poprzez zlikwidowanie każdej broni nuklearnej w świecie gry.
  2. Od kiedy można je odblokować? Pierwszy raz udało się to 27 lipca 2020 roku.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to jeden z moich największych zawodów. Mówię to jako ogromny fan tej serii, który jest z nią od około 1999 roku, kiedy świat zachwycał się pierwszą (albo trzecią) częścią wydaną na PlayStation. Nawet jeśli wolałem śledzić losy Snake’a, i tak wyczekiwałem kolejnej opowieści o Big Bossie. Szczególnie z uwagi na cudowne zwiastuny.

Nie twierdzę, że „piątka” jest słabą grą. To przede wszystkim średni MGS, choć wciąż uważam, że mimo nazbyt dużej powtarzalności rozgrywka naprawdę utrzymuje pewien poziom – dlatego też spędziłem z tym tytułem ponad 200 godzin. Moim największym problemem jest ograniczenie filmowości „Fantomowego bólu” i umieszczenie ogromnej ilości ciekawych treści na kasetkach do odsłuchania.

Zbaczam jednak z tematu, mowa przecież o sekretnych zakończeniach. Tutaj sytuacja jest szczególnie ciekawa. Głównie z uwagi na fakt, że społeczność fanów czekała na ten moment pięć lat. Rzecz polegała na pozbyciu się ze świata gry każdej broni nuklearnej – i to w trybie online. Odzywa się tutaj sama pomysłowość Kojimy i mocno antywojenny przekaz całej serii. Trzeba było jednak współpracy wszystkich fanów. Tyle dobrego, że każda wersja miała osobny licznik „nuków”.

Można powiedzieć, że zakończenie udało się odblokować wcześniej, a to z uwagi na błąd serwera wersji przeznaczonej na Steama. Dzięki temu dało się poznać sekretne zakończenie w wersji na PC. To się jednak nie liczy, nie ma w tym satysfakcji. Wyróżnić trzeba wspólny wysiłek fanów grających na PS3 – im udało się faktycznie oczyścić świat gry z broni nuklearnej i w legalny sposób odblokować zakończenie. Po pięciu latach od premiery!

Tyle czekania na to, by zobaczyć dość długi i świetnie wyreżyserowany przerywnik filmowy. Możemy w nim posłuchać przemowy Kaza, który rozwodzi się nad tym, że do osiągnięcia prawdziwego pokoju przed ludzkością jeszcze daleka droga. Jest tego zresztą więcej, bo pojawiają się przemyślenia bliskie tematyce „piątki” i kilku innych odsłon serii – czyli całemu odstraszaniu nuklearnemu towarzyszącemu serii od trzeciej części. Bardzo ciekawe podsumowanie.

6 sekretów z Gothica, o których mogliście nie mieć pojęcia
6 sekretów z Gothica, o których mogliście nie mieć pojęcia

Mimo ponad dwóch dekad na karku, pierwszy i drugi Gothic wciąż potrafią skrywać tajemnice – nierzadko tam, gdzie gracze przestali ich szukać. Oto sześć ciekawych sekretów Gothica, których możecie nie znać.

10 zakończeń gier, które zszokowały graczy
10 zakończeń gier, które zszokowały graczy

Czasem słaba gra z taką sobie fabułą nagle staje się najbardziej niesamowitym dziełem, w jakie ostatnio graliśmy. Wszystko może zmienić niezwykłe zakończenie opowiadanej historii. Oto 10 tych najbardziej szokujących!

Niepozorne gry ze świetnymi fabułami, w które nigdy nie graliście
Niepozorne gry ze świetnymi fabułami, w które nigdy nie graliście

Zamiast narzekać na słabe wątki fabularne w grach największych wydawców, warto sięgnąć do tych mniej reklamowanych tytułów. Często znajdziemy tam naprawdę wspaniałe historie. Oto dziesięć takich gier.