Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

PlayWay

Firma polski producent wydawca

PlayWay jest polskim wydawcą i producentem nisko- oraz średniobudżetowych gier na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Firma powstała w 2011 roku z inicjatywy Krzysztofa Kostowskiego, a swoją działalność opiera na finansowaniu zespołów deweloperskich i wydawaniu na całym świecie owoców ich pracy. Siedziba PlayWay mieści się w Warszawie.

Historia

Pomimo że firma PlayWay istnieje na rynku od 2011 roku, jej korzenie sięgają znacznie głębiej, bo aż do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Wtedy to bowiem jej późniejszy założyciel – Krzysztof Kostowski – handlował wraz z bratem grami wideo na legendarnej giełdzie ulokowanej na ulicy Grzybowskiej w Warszawie. Wejście w życie ustawy o prawie autorskim (zwanej także ustawą antypiracką) w 1994 roku zakłóciło funkcjonowanie biznesu, zatem Kostowscy postanowili zająć się oficjalną dystrybucją darmowych gier oraz wersji demonstracyjnych.

Firma, nosząca miano Play, odnosiła sukcesy – ich fundamentem były miesięczniki z kilkoma płytami CD z grami i oprogramowaniem. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku na rynku rozpoczął się proces drastycznych zmian, co odbiło się również na Playu, w którym doszło do rozłamu. Biznesowe drogi Krzysztofa Kostowskiego i jego brata się rozeszły, a ten pierwszy w 2011 roku powołał do życia PlayWay z siedzibą w stolicy.

PlayWay jako wydawca

Założenia, na jakich PlayWay niezmiennie opiera swoją działalność wydawniczą, są proste: oprócz produkcji nisko- i średniobudżetowych tytułów, firma zajmuje się wydawaniem obiecujących gier oraz finansowaniem rozmaitych zespołów deweloperskich. Pod jej skrzydłami znajduje się kilkadziesiąt ekip, których zadaniem jest tworzenie pozycji reprezentujących rozmaite gatunki – od prostych zręcznościówek, aż po rozbudowane symulatory. PlayWay natomiast dba o marketing i ich wydawanie. Od 2011 roku katalog wydawniczy firmy zasiliło kilkadziesiąt produkcji, wśród których prym wiedzie cykl Car Mechanic Simulator od rzeszowskiego Red Dot Games.

PlayWay jako producent

PlayWay posiada również własny zespół deweloperski, dzięki czemu od 2012 roku regularnie dostarcza kolejne tytuły swojego autorstwa. Firma zadebiutowała jako producent gry Maszyny Rolnicze 2013 - Wielkie Mistrzostwa, a kolejne lata przyniosły liczne premiery, z których najważniejsze to cykl Symulator Farmy (jego następne odsłony trafiły do sprzedaży w 2014, 2015 i 2016 roku), czy choćby Truck Mechanic 2015.

Pomimo że studio koncentruje się na tworzeniu stosunkowo niszowych tytułów, w jego portfolio znaleźć można także przygodówki (Titanic: Klucze do Przeszłości, Chronicle Keepers: Dreaming Garden), a nawet proste strategie ekonomiczne (Diner Mania).