Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCSwitchXONE
Okładka Cooking Simulator (PC)

Cooking Simulator: Symulator gotowania

Cooking Simulator

Humorystyczny symulator gotowania opracowany przez polskie studio Big Cheese Studio. W Cooking Simulator gracz wciela się w kucharza zatrudnionego w upadającej restauracji i stara się uratować lokal przed nadchodzącym bankructwem.

Symulacje | FPP | humorystyczne | o gotowaniu | polskie | indie

Okładka Cooking Simulator (PC)

wydawca: PlayWay

wydawca PL: Cenega S.A.

data premiery gry:

6cze2019

PC

14maj2020

Switch

14sie2020

XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cooking Simulator jest zabawną produkcją z pogranicza symulacji, opracowaną przez polskie studia deweloperskie Wastelands Interactive oraz Big Cheese Studio.

Fabuła

Cooking Simulator warstwa fabularna nie odgrywa ważnej roli - gracz wciela się w rolę kucharza zatrudnionego w restauracji i musi wypełniać należące do niego obowiązki, pomagając lokalowi odzyskać dawny blask i renomę. Z uwagi na fakt, że praca w tym zawodzie potrafi nierzadko doprowadzić do szału, nic nie stoi na przeszkodzie, by protagonista dał upust swojej frustracji, wyżywając się na kuchennym wyposażeniu...

Mechanika

Cooking Simulator akcja prezentowana jest z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Stawiane przed nami zadania polegają na możliwie szybkim i sprawnym przygotowywaniu najbardziej wykwintnych dań w oparciu o menu składające się z ponad 67 pozycji (oczywiście w trybie sandboksowym możemy równie dobrze tworzyć gastronomiczne arcydzieła, kierując się wyłącznie własną inwencją). Wśród dostępnych składników pojawiają się najrozmaitsze warzywa, mięso czy ryby ale i takie rzeczy jak np. wino, którym zalewamy steki; do naszej dyspozycji oddano też szereg narzędzi kuchennych – możemy zrobić użytek nie tylko z noży, lecz także ze zróżnicowanych (zastosowaniem i obsługą) patelni, garnków, kuchenek i opiekaczy (w tym np. grill), naczyń czy choćby i mikrofalówki. W tym momencie do głosu dochodzi zaawansowany silnik fizyczny, dzięki któremu jarzyny możemy kroić na plasterki lub ucierać na miazgę przy pomocy blendera, podczas gdy np. pozostawione za długo na patelni mięso spali się na węgiel.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nieco urozmaicić sobie codzienne obowiązki. Ten sam silnik fizyczny pozwala bowiem na istne kuchenne szaleństwa – możemy budować wieże z garnków, podpalać znajdujące się na zapleczu kartony (i walczyć ze skutkami pożaru przy użyciu gaśnicy), rzucać nożami do tarczy czy choćby zagrać dynią w kręgle. Otwierające się przed graczem możliwości zachęcają do zabawy i kombinowania. W trybie kariery warto jednak przykładać wagę do swoich działań – o powodzeniu naszych poczynań zadecyduje zadowolenie krytyków kulinarnych, których pozytywne recenzje odblokują nam dostęp do nowych, coraz bardziej wymyślnych przepisów. Ukoronowaniem naszych wysiłków będzie zdobycie przez nasz lokal statusu 5-gwiazdkowej restauracji.

Kwestie techniczne

Na tle innych gier tego typu Cooking Simulator wyróżnia się za sprawą wysokiej jakości, trójwymiarowej oprawy graficznej. Największe wrażenie robi oczywiście wyżej wspomniany silnik fizyczny, choć uwagę przykuwa również poziom i mnogość interakcji oraz faktycznej „symulacji” procesów związanych z przygotowaniem realnych dań. Zabawa toczy się przy akompaniamencie realistycznych kuchennych odgłosów, wzbogacanych muzyką z wbudowanego w grę radia, pozwalającego także na dodanie do gry własnej (i nie tylko – radia internetowe też są obsługiwane) muzyki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 5+ GB

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 121 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,7 / 10 na podstawie 108 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Cooking Simulator: Symulator gotowania

Klasyfikacja PEGI Cooking Simulator: Symulator gotowania

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Cooking Simulator: Symulator gotowania

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3550 3.3 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 Ti / Radeon R9 270X lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 7
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4570 3.2 GHz / AMD Ryzen 7 1700X 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon RX 470 lub lepsza
 • 6 GB HDD
 • Windows 10
Świetne wyniki Cooking Simulator i konsolowego Car Mechanic Simulator
Świetne wyniki Cooking Simulator i konsolowego Car Mechanic Simulator

wiadomość8 lipca 2019

Firma PlayWay pochwaliła się imponującymi wynikami sprzedaży pecetowej gry Cooking Simulator. Doskonale na rynku radzi sobie również konsolowy Car Mechanic SImulator.

Cooking Simulator - polski symulator szefa kuchni na Steam Greenlight
Cooking Simulator - polski symulator szefa kuchni na Steam Greenlight

wiadomość25 kwietnia 2017

Cooking Simulator, czyli interesujący symulator szefa kuchni, będący najnowszym dziełem polskiego studia Wastelands Interactive, zadebiutował na Steam Greenlight. Gra ma pojawić się jeszcze w tym roku na komputerach osobistych.

PC
Switch
XONE