Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

O gotowaniu

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce o gotowaniu ułożone według popularności.

PC
PC Windows18
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 49Sony PlayStation 31
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE5
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android3Apple iOS3
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch8Nintendo Wii3Nintendo DS6
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS3
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji1 Zręcznościowe14
Bijatyki
RPG
Strategiczne6
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje6 Logiczne3 Towarzyskie1
MMO
Cooking Simulator: Symulator gotowania
Cooking Simulator: Symulator gotowania

Symulacje 6 czerwca 2019

Humorystyczny symulator gotowania opracowany przez polskie studio Big Cheese Studio. W Cooking Simulator gracz wciela się w kucharza zatrudnionego w upadającej restauracji i stara się uratować lokal przed nadchodzącym bankructwem.

PCSwitch

Pizza Connection 3
Pizza Connection 3

Strategiczne 22 marca 2018

Kolejna, po Pizza Syndicate z 1999 roku i wydanego rok później Pizza Connection 2, odsłona cyklu strategii ekonomicznych, w których gracz wciela się w szefa pizzerii. Zadaniem, jakie zostaje przed nim postawione, jest przeobrażenie skromnego biznesu w wielką sieć restauracji z lokalami na całym świecie. Podobnie jak miało to miejsce poprzednio, jedną z największych atrakcji oferowanych przez dzieło studia Gentlymad jest kreator pizzy, pozwalający na komponowanie nowych wariantów tytułowego dania z wykorzystaniem ponad 75 składników. Oprócz tego, w trakcie zabawy musimy dbać o stronę biznesową naszej działalności, co wiąże się z zarządzaniem poszczególnymi placówkami i pracownikami, dekorowaniem lokali oraz przeprowadzaniem analiz rynkowych. Od czasu do czasu musimy także zmagać się z konkurencją, nierzadko posuwając się do nieczystych zagrań. Filarem Pizza Connection 3 jest kampania fabularna, którą rozpoczynamy w Rzymie, by stopniowo przejmować kolejne rynki. Oczywiście nie brakuje tu również trybu swobodnego, w którym możemy bez ograniczeń oddawać się rozwojowi swojego biznesu. Co ciekawe, jest to pierwsza część serii wykonana w pełnym trójwymiarze.

PC

Overcooked 2: Rozgotowani
Overcooked 2: Rozgotowani

Zręcznościowe 7 sierpnia 2018

Kontynuacja kulinarnej zręcznościówki nastawionej na kooperację. W Overcooked 2 ponownie wcielamy się rolę kucharzy, szybko przygotowując zróżnicowane potrawy w wymagających warunkach samotnie lub w grupie, rywalizując lub współpracując z innymi graczami.

PCPS4XONESwitch

Pizza Connection 2
Pizza Connection 2

Strategiczne 10 lutego 2001

Strategia ekonomiczna stworzona przez firmę Software 2000. Gracz wciela się w szefów megakorporacji czerpiącej zyski z serwowania tytułowej pizzy. Do stawianych przed nami zadań należy budowa restauracji w centrach wielkich miast, zatrudnianie nowych pracowników (maksymalnie dwudziestu na jedną placówkę) i dbanie o ich wydajność, wynajmowanie firm ochroniarskich, a także przeszkadzanie konkurencji. To ostatnie wiąże się zarówno z zastraszaniem i sabotowaniem, jak i z nalotami policji czy nawet z korzystaniem z usług oferowanych przez gangsterów. Dodatkową atrakcją jest kreator pizzy, pozwalający na komponowanie kolejnych cudów kulinarnych w oparciu o osiemdziesiąt dostępnych składników. Jego dopełnienie to ponad sto elementów wyposażenia, dzięki którym możemy dostosować wygląd pizzerii do indywidualnych preferencji. Filarem rozgrywki w Pizza Connection 2 jest dziesięć kampanii, w których rywalizujemy z maksymalnie siedmioma konkurencyjnymi firmami sterowanymi przez sztuczną inteligencję.

PC

Overcooked
Overcooked

Zręcznościowe 3 sierpnia 2016

Nietypowa, kulinarna gra akcji, przygotowana we współpracy studia Ghost Town Games z firmą Team 17 Software. Akcja Overcooked toczy się w komediowej, alternatywnej rzeczywistości, znanej jako Cebulowe Królestwo, które staje na krawędzi zagłady w obliczu nadciągającego, prastarego zła. Na szczęście ową podłą istotę można po prostu zjeść, jednak do ugotowania bestii potrzebni są wybitni kucharze, w których role wcielają się kontrolowani przez graczy bohaterowie. Podczas zabawy stawiają oni czoła serii coraz trudniejszych wyzwań, których celem jest przygotowywanie rozmaitych potraw, z koniecznością trzymania się receptury i dostarczania odpowiednich składników we właściwe miejsca. Sporym utrudnieniem jest też szybkie tempo rozgrywki oraz fakt, że w większości kuchni znajdziemy wiele ruchomych elementów i pułapek, pomiędzy jakimi musimy zręcznie lawirować. Samotne zmagania urozmaica możliwość zabawy w trybie wieloosobowym, gdzie kucharze mogą ze sobą współpracować lub rywalizować.

PCPS4XONESwitch

Pizza Syndicate
Pizza Syndicate

Strategiczne 21 lipca 1999

Gra strategiczno-ekonomiczna, w której wcielamy się w szefa restauracji serwującej pizze i musimy przeobrazić nasz mały biznes w wielką, międzynarodową korporację zbijającą fortunę na sprzedaży tej potrawy.

PC

Bakery Simulator
Bakery Simulator

Symulacje 2021

Polska gra symulacyjna, w której prowadzimy własną piekarnię. Obserwując akcję z widoku FPP, w Bakery Simulator zajmujemy się realizacją coraz bardziej wymyślnych zamówień oraz dostarczaniem wypieków do klientów, a zarobione pieniądze inwestujemy w rozwój biznesu. Jest to produkcja firmy Ultimate Games.

PCPS4XONESwitch

Battle Chef Brigade
Battle Chef Brigade

Akcji 20 listopada 2017

Zręcznościowa gra akcji z elementami łamigłówek logicznych. W Battle Chef Brigade gracz wciela się w jednego z kilku dostępnych szefów kuchni, biorących udział w pojedynkach kucharskich, na wzór popularnych programów telewizyjnych pokroju Iron Chef. Różnica polega na tym, że gra jest osadzona w świecie fantasy, a pozyskanie konkretnych składników wymaga odwiedzania różnych środowisk i samodzielnego poszukania ich. Nie wszystkie da się jednak po prostu podnieść – część zdobywa się w walce, podczas gdy inne wymagają połączenia ze sobą kilku elementów świata gry. Przykładowo, ścięcie rośliny muchołapki zwabi kurczaka, który po najedzeniu się zniesie jajko. Samo gotowanie oparto na zasadach gry połącz trzy elementy. Poszczególne składniki posiadają różne kulki smaku, a łączenie takich samych daje lepszy wynik. Pomiędzy pojedynkami da się odwiedzić miasteczko, ćwiczyć umiejętności i wchodzić w interakcje z postaciami niezależnymi. Całość utrzymana jest w stylizowanej na mangę grafice 2D.

PCPS4Switch

Cooking Academy 2: Kuchnie Świata
Cooking Academy 2: Kuchnie Świata

Zręcznościowe 27 kwietnia 2009

Kontynuacja gry zręcznościowej poświęconej sztuce kulinarnej. Na wirtualnych kucharzy czeka 60 przepisów z 8 krajów: Chin, Włoch, Ameryki, Indii, Tajlandii, Meksyku, Japonii i Francji.

PC

Cooking Academy
Cooking Academy

Zręcznościowe 26 kwietnia 2008

Cooking Academy jest nieskomplikowaną grą zręcznościową poświęconą sztuce kulinarnej autorstwa firmy Big Fish Games, na co dzień zajmującej się produkcją casualowych i przeglądarkowych tytułów należących do różnych gatunków. To właśnie ona odpowiedzialna jest za stworzenie między innymi serii Cake Mania oraz cyklu prostych gier przygodowo-logicznych, Mystery Case Files.

PC

Cook, Serve, Delicious! 3?!
Cook, Serve, Delicious! 3?!

Zręcznościowe wrzesień 2020 (wczesny dostęp od 29 stycznia 2020)

Trzecia część serii zręcznościówek, w których zajmujemy się prowadzeniem kulinarnego biznesu, opracowana przez niezależne studio Vertigo Gaming. W Cook, Serve, Delicious! 3?! przemierzamy zrujnowaną Amerykę przyszłości, by wziąć udział w prestiżowym konkursie.

PCPS4XONESwitch

Senran Kagura: Bon Appetit
Senran Kagura: Bon Appetit

Towarzyskie 20 marca 2014

Senran Kagura: Bon Appetit to przeznaczony jedynie dla dystrybucji cyfrowej spin-off serii zręcznościowych tytułów akcji Senran Kagura. W produkcji bohaterki cyklu uczestniczą w wielkim konkursie kulinarnym. Proces gotowania został przedstawiony w formie rytmicznej gry muzycznej, a zadaniem gracza jest stworzenie jak najlepszych i najbardziej wykwintnych potraw.

PCPSV

I'm Hungry
I'm Hungry

Symulacje 3 lipca 2019

Humorystyczny symulator, który pozwala graczom wcielić się w pracownika stoiska gastronomicznego. I'm Hungry zostało przygotowane z myślą o technologii wirtualnej rzeczywistości oraz kontrolerach ruchu i oferuje kilkanaście poziomów z przeróżnymi wyzwaniami. Tytuł został opracowany przez firmę Winking Entertainment.

PS4

Diner Mania
Diner Mania

Strategiczne 2 stycznia 2014

Produkcja strategiczno-ekonomiczna, w której zarządzamy restauracją. Do naszych zadań należy nie tylko urządzenie wnętrza budynku, lecz także obsługa gości, przygotowywanie dań i inne. Tytuł stworzony został przez polskiego dewelopera i dystrybutora gier wideo – firmę PlayWay.

PCANDiOS

Cook, Serve, Delicious! 2!!
Cook, Serve, Delicious! 2!!

Zręcznościowe 13 września 2017

Druga odsłona cyklu gier zręcznościowych z elementami ekonomicznymi, za której opracowaniem stoi niezależne studio Vertigo Gaming. Gracz wciela się w głównego menadżera oraz właściciela tytułowej restauracji, który wylądował na bruku przez skorumpowany zarząd wieżowca, gdzie funkcjonował jego poprzedni biznes. Zadanie bohatera polega na zbudowaniu na nowo dobrze prosperującego interesu. Zabawę w Cook, Serve, Delicious! 2!! rozpoczynamy w niewielkim punkcie gastronomicznym na pięćdziesiątym piętrze Teragon Supertower. W miarę postępów gromadzimy coraz większy majątek, dzięki czemu z czasem możemy przeobrazić nasz lokal w restaurację z prawdziwego zdarzenia. W trakcie rozgrywki na naszej głowie jest ustalanie menu, przyjmowanie zamówień, sprzątanie, gotowanie dań oraz wydawanie ich klientom - wszystko poprzez wciskanie odpowiednich sekwencji klawiszy. Zebrany utarg wydajemy na spłatę rachunków i zakup składników, a nadwyżkę możemy zainwestować w coraz bardziej zaawansowane wyposażenie kuchni czy choćby przyjemniejsze dla oka elementy wystroju restauracji. Z uwagi na fakt, że im lepiej sobie radzimy, tym większe napiwki zostawiają goście, kluczem do sukcesu jest unikanie pomyłek oraz przygotowanie menu w taki sposób, by zaspokoić potrzeby poszczególnych klientów. Poza kampanią fabularną w grze znalazło się miejsce na dodatkowy tryb, w którym stawiamy czoła setkom specjalnych wyzwań jako kucharz do wynajęcia. Ponadto opisywana produkcja umożliwia zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie drugiego gracza w lokalnym trybie współpracy.

PCPS4XONESwitch

Cooking Mama 3: Shop & Chop
Cooking Mama 3: Shop & Chop

Zręcznościowe 20 października 2009

Trzecia odsłona cieszącej się niebywałą popularności serii Cooking Mama. Po raz kolejny będziemy mieli okazję wcielić się w skórę osoby przyrządzającej szereg wyszukanych potraw. Podobnie jak jej poprzednicy, Cooking Mama 3 na wiele sposobów wykorzystuje dobrodziejstwa ekranu dotykowego konsoli i mikrofonu, wprowadzając przy tym kilka nowości.

NDS

Holy Potatoes! What the Hell?!
Holy Potatoes! What the Hell?!

Symulacje 13 października 2017

Kolejna gra niezależnego zespołu Daylight Studios. Tym razem wcielamy się w kucharza, pracującego w… zaświatach zamieszkiwanych przez kartofle. Będziemy sortowali grzeszników i pozyskiwali z nich składniki do niesamowitych dań – wszystko, by zaspokoić głodnych bogów kartoflanego panteonu.

PCPS4Switch

Cooking Mama
Cooking Mama

Logiczne 12 września 2006

Bardzo nietypowa produkcja, dzięki której mamy okazję wcielić się w postać kucharza. Do przyrządzenia jest ponad 70 różnych potraw. Gra w znacznym stopniu wykorzystuje także ekranik dotykowy konsoli.

NDS

What's Cooking with Jamie Oliver
What's Cooking with Jamie Oliver

Logiczne 21 października 2008

Interaktywny przewodnik po gotowaniu. Zajmujemy się przygotowywaniem około stu różnych potraw, bawiąc się z użyciem konsoli lub sprawdzając swe umiejętności w prawdziwej kuchni.

NDS

Burger Island 2: The Missing Ingredient
Burger Island 2: The Missing Ingredient

Zręcznościowe 17 grudnia 2008

Kontynuacja prostej zręcznościówki z 2007 roku. Gracze ponownie wcielają się w Patty Melton, która wraz ze swoim pomocnikiem Pierrem, musi stawić czoła konkurencji ze strony Edie Cole Iverson, podkradającej klientów knajpy Beach Burger.

PC

Cooking Mama 2: Dinner with Friends
Cooking Mama 2: Dinner with Friends

Zręcznościowe 13 listopada 2007

Kontynuacja popularnej gry zręcznościowo-logicznej. Ponownie wcielamy się w postać młodej kucharki, zajmując się przyrządzaniem różnorakich potraw. Uczestniczymy także w zabawnych mini-grach.

WiiNDS

PixelJunk VR Dead Hungry
PixelJunk VR Dead Hungry

Zręcznościowe 6 grudnia 2016

Dynamiczna gra zręcznościowa opracowana przez studio Q-Games. Gracz wciela się w pracownika food trucka – jego zadaniem jest przygotowywanie posiłków dla atakujących go hord zombie, gdyż po nakarmieniu na powrót stają się oni ludźmi. W trakcie zabawy akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP) – kiedy stworzone przez nas danie jest już gotowe, rzucamy nim w kierunku jednego z żywych trupów, a on po przemianie w człowieka ucieka nam sprzed oczu. Zmagania przypominają swoisty wyścig z czasem, bowiem z przyrządzaniem posiłków musimy zdążyć, nim zombiaki wyciągną po nas swe ręce. Warto pamiętać o tym, że oprócz szeregowych adwersarzy na naszej drodze stają także przerośnięci bossowie, których „wyleczenie” wymaga przygotowania więcej niż jednego dania. PixelJunk VR Dead Hungry wymaga do działania zarówno gogli wirtualnej rzeczywistości, jak i kontrolerów ruchowych. Grę utrzymano w nieco karykaturalnej stylistyce skutecznie maskującej niedostatki w poziomie detali modeli przeciwników i elementów otoczenia.

PCPS4

Cooking Dash 2016
Cooking Dash 2016

Zręcznościowe 6 maja 2015

Zręcznościówka opracowana przez studio Glu Mobile z myślą o urządzeniach mobilnych. Gracze wcielają się w dziewczynę o imieniu Flo, która zamierza zostać kucharską celebrytką. Nim jednak zrealizuje swoje marzenie, musi podjąć się pracy w zróżnicowanych miejscach – od knajpy wzorowanej na Las Vegas, przez pociąg Taco, aż po bar dla poszukiwaczy przygód. Rozgrywkę w Cooking Dash 2016 oparto na prostym schemacie – najpierw przyjmujemy zamówienie, następnie przygotowujemy danie z wykorzystaniem wymaganych składników, by podać je klientowi i rozliczyć się z nim, przy okazji zbierając napiwek. Zabawę uatrakcyjnia proste sterowanie oparte na stukaniu palcem w odpowiednie miejsca ekranu oraz przyjemna dla oka oprawa graficzna. Tytuł dystrybuowany jest w modelu darmowym z mikropłatnościami, a za prawdziwe pieniądze możemy kupić rozmaite elementy przyspieszające i ułatwiające rozgrywkę.

ANDiOS

SpongeBob Diner Dash
SpongeBob Diner Dash

Strategiczne 4 stycznia 2007

Zabawna gra strategiczno-zręcznościowa oparta na kreskówce SpongeBob Kanciastoporty. Podczas rozgrywki wcielamy się w tytułowego bohatera, który musi obsługiwać gości przybywających coś zjeść w restauracji pana Kraba.

PCANDiOS