Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneNDS
Okładka Cooking Mama (NDS)

Cooking Mama NDS

Bardzo nietypowa produkcja, dzięki której mamy okazję wcielić się w postać kucharza. Do przyrządzenia jest ponad 70 różnych potraw. Gra w znacznym stopniu wykorzystuje także ekranik dotykowy konsoli.

Logiczne | o gotowaniu | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka Cooking Mama (NDS)

producent: Taito

wydawca: Taito

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

12września2006

Cooking Mama to jedna z bardziej oryginalnych produkcji, stworzonych wyłącznie z myślą o posiadaczach konsoli Nintendo DS. Warto jednak dodać, iż tytuł ten doczekał się kontynuacji na Nintendo Wii. W trakcie zabawy wcielamy się w postać kucharza, a naszym zadaniem jest przyrządzanie mniej lub bardziej złożonych posiłków. Za produkcję gry odpowiedzialny jest koncern Taito, doskonale znany dzięki takim seriom jak Bust-a-Move, Ys, czy Bubble Bobble.

Już na samym początku wypadałoby zaznaczyć, iż tytuł ten zadowoli przede wszystkim młodszych graczy. Z myślą o nich przygotowano też wyjątkowo rozbudowany samouczek, dzięki któremu można zapoznać się z podstawowymi czynnościami, a także sterowaniem. Jak można się łatwo domyślić, opisywana produkcja wykorzystuje do tego celu ekran dotykowy przenośnej konsoli. W ten sposób możemy na przykład kroić warzywa, ubijać śmietanę, przygotowywać masę do ciasta, kroić ziemniaki, czy też przenosić widoczne obiekty po ekranie. Do dyspozycji gracza oddano praktycznie całą kuchnię, przy czym sterowanie zostało opracowane w taki sposób żeby wszystko było maksymalnie czytelne.

Na samym gotowaniu zabawa się oczywiście nie kończy. Możemy bowiem przystępować do pojedynczych wyzwań. Są one najczęściej stosunkowo proste i wymagają przyrządzenia określonej potrawy. Warto jednocześnie zaznaczyć, iż wiele z tych zadań obarczonych jest limitem czasowym. Gracz nie może sobie więc pozwolić na dłuższe przestoje w pracy. Do przyrządzenia jest ponad 70 różnych potraw (m.in. smażony ryż, spagetti, kluski), które przygotowuje się na podstawie gotowych przepisów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby pokusić się o dokonanie pewnych zmian. Zmodyfikowanym własnoręcznie przepisem można się wtedy podzielić z czterema innymi graczami. Oprawa wizualna prezentuje typowy dla tej konsoli poziom. Wszystkie potrawy przyrządza się na dolnym ekraniku konsoli. Górny służy głównie do prezentacji gotowego dania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 41 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Cooking Mama

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
Cooking Mama i inne gry z popularnej serii z kilkunastomilionową sprzedażą

wiadomość9 czerwca 2011

Firma Majesco na swojej hali wystawowej na targach E3 zaprezentowała graficzną linię czasu serii zapoczątkowanej przez wydane w 2006 roku Cooking Mama. Przy okazji poznaliśmy świetne wyniki sprzedaży całego cyklu.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (12 maja 2009)

wiadomość12 maja 2009

„Wieści ze świata w telegraficznym skrócie” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: Modern Warfare 2 w Game Informer, wielka aktualizacja Far Cry 2, The Beatles: Rock Band na E3, cztery miliony Cooking Mama, nowa gra z cyklu Tony Hawk już 15 maja i inne. Zapraszamy do lektury.

Znakomita sprzedaż gier z serii Cooking Mama w Stanach Zjednoczonych

wiadomość31 stycznia 2008

Opracowany przez studio Office Create cykl Cooking Mama cieszy się bardzo dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Firma Majesco Entertainment Company twierdzi, że kolejne produkty z tej serii sprzedały się za Oceanem w nakładzie przekraczającym 1.600.000 sztuk.

Cooking Mama bije rekordy popularności

wiadomość16 sierpnia 2007

Żeby dobrze gotować, wcale nie trzeba być „wirtuozem” narzędzi kuchennych. Wystarczy mieć jedynie konsolkę DS oraz pozycję zatytułowaną Cooking Mama, przeznaczoną na wspomniany sprzęt. Liczba wirtualnych kucharzy, którzy dzięki tej grze zgłębiają tajniki „pichcenia” potraw ciągle rośnie, i jak poinformowali przedstawiciele firmy Majesco, przekroczyła on już pół miliona.

Cooking Mama 2 na początku przyszłego roku w Europie

wiadomość10 sierpnia 2007

Miłośnicy wirtualnego gotowania w stworzonej przez japońskiego dewelopera Office Create grze Cooking Mama z pewnością ucieszą się na wiadomość o tym, że kontynuacja wspomnianej produkcji trafi do Europy na początku przyszłego roku. Wydawcą zostanie 505 Games, a tytuł ukaże się na NDS oraz Wii.