Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Resident Evil Village - poradnik do gry

Resident Evil Village - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu Resident Evil Village poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021

Na tej stronie poradnika do gry Resident Evil Village znajdziecie porady na temat eksploracji świata gry oraz zbierania lootu. Dowiecie się na jakich zasadach przebiega badanie wioski oraz innych lokacji, jak odblokowywać dostęp do nowych miejsc na mapie świata, gdzie można odnajdywać loot i jakie zastosowanie mogą mieć zbierane skarby.

Ogólne założenia badania mapy świata

Najważniejszą informacją jest to, że Resident Evil Village nie posiada w pełni otwartego świata - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Najważniejszą informacją jest to, że Resident Evil Village nie posiada w pełni otwartego świata. Nie możecie od razu udać się wszędzie tam, gdzie sobie tego zażyczycie, bo główne lokacje odwiedza się w odgórnie narzuconej przez autorów kolejności.

W grze występuje natomiast coś w rodzaju centralnego huba - Ethan będzie wielokrotnie powracał do głównej części wioski i po każdym powrocie pojawią się dodatkowe rzeczy do wykonania i nowe przejścia do kolejnych questowych lokacji do odblokowania.

Główne i opcjonalne lokacje

Większość lokacji w RE8 zalicza się do obowiązkowych, tzn - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Większość lokacji w RE8 zalicza się do obowiązkowych, tzn. musicie je odwiedzać i badać w ramach postępów w głównej fabule. Oczywiście zawsze od was będzie zależało jak dużo będziecie chcieli spędzić w danym miejscu i czy postanowicie je przeszukać w 100%.

Na mapie świata są również mniejsze opcjonalne lokacje. Mogą to być np. miejscówki będące legowiskami mini-bossów, czy obszary, w których można natrafić na unikalny loot, mini-bossów czy znajdźki. Za tego typu miejscami musicie rozglądać się już we własnym zakresie, bo jest duża szansa na to, że możecie je przegapić i np. stracić możliwość zdobycia jakiegoś wartościowego przedmiotu czy wypełnienia założeń jakiegoś trofeum.

Powracanie do starych lokacji

Musicie mieć świadomość tego, że do wielu głównych lokacji nie można powracać w dalszej części gry - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Musicie mieć świadomość tego, że do wielu głównych lokacji nie można powracać w dalszej części gry. Idealnym przykładem tego typu lokacji jest Zamek Dimitrescu. Po tym jak rozprawicie się z głównym bossem zamku oraz opuścicie tę lokację powracając do centralnej części wioski gra nie pozwoli wam powrócić do zamku - na głównej ścieżce do zamku będzie podniesiony most zwodzony i nie będzie możliwe opuszczenie go.

Postarajcie się wyrobić sobie nawyk przeszukiwania na bieżąco odwiedzanych lokacji. Dobrym pomysłem może być tworzenie manualnych sejwów dzięki maszynom do pisania, optymalnie tuż przed opuszczeniem danego miejsca. Pozwoli to wam powrócić łatwo do danej miejscówki na potrzeby zdobycia pominiętych znajdziek czy wykonania czynności powiązanych z trofeami. Nie będziecie musieli przechodzić kampanii od nowa.

Gadżety pomocne w eksploracji

W trakcie badania świata gry zauważycie zapewne, że Ethan nie zawsze może od razu wszędzie dotrzeć - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

W trakcie badania świata gry zauważycie zapewne, że Ethan nie zawsze może od razu wszędzie dotrzeć. W większości przypadków blokada wymusza konieczność pozyskania odpowiedniego klucza (jego nazwa jest po najechaniu na zablokowane przejście na mapie) lub rozwiązania jakiejś zagadki. W grze są też jednak uniwersalne gadżety, które mogą pomagać w docieraniu w niedostępne miejsca i w zdobywaniu niedostępnych wcześniej skarbów. Najważniejsze tego typu przedmioty to:

 1. Koło Well Wheel - Będziecie mogli dzięki niemu wchodzić w interakcję ze studniami. W studniach skrywane są różnorakie przedmioty (w tym również unikalne). Ponadto do jednej ze studni można zejść i zbadać mini-loch. Koło jest do odnalezienia w trakcie drugiej wizyty w wiosce.
 2. Korby Crank - Pozwala ona wchodzić w interakcję z mechanicznymi drzwiami (Mechanical Door) oraz z mechanizmami wiatraków (Windmill) i mostów zwodzonych (Drawbridge). W każdym z tych przypadków umożliwicie sobie dotarcie do nowych lokacji.

W RE8 pojawiają się też jednorazowe wytrychy, przy czym dotyczą one wyłącznie otwierania zamkniętych pojemników. Co więcej w pojemnikach nigdy nie znajdziecie unikalnych przedmiotów. Zawsze będzie to "jedynie" jakiś zwykły loot.

System map

Poleganie na mapach okolicy dokładnie omówiliśmy na osobnej stronie Korzystanie z map - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Poleganie na mapach okolicy dokładnie omówiliśmy na osobnej stronie Korzystanie z map. W tym miejscu warto jedynie przypomnieć najważniejsze założenia:

 1. Możecie polegać na oznaczeniach kolorystycznych na mapach, które informują o tym czy dana lokacja została zbadana w 100%.
 2. Możecie badać ikony pojawiające się na mapach, które mogą informować np. o zagadce do rozwiązania czy wymaganym przedmiocie do odblokowania danego przejścia.
 3. Możecie odnajdywać gotowe mapy okolicy, ale przez większość czasu musicie na bieżąco odsłaniać kolejne fragmenty mapy.

Generalnie częste zerkanie na mapę jest bardzo wskazane żeby zwiększać swoje szanse na odnajdywanie wszystkich skarbów i opcjonalnych przejść. Dodatkową zachętą jest to, że gra na czas przeglądania mapy pauzuje rozgrywkę i nie musicie obawiać się np. nagłego ataku potwora. Musicie niestety polegać na pełnoekranowej mapie, bo w grze nie ma mini-mapy.

Gromadzenie lootu i jego przeznaczenie

Loot w grze Resident Evil Village w większości przypadków leży na widoku lub jest pozostawiany przez wrogów - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Loot w grze Resident Evil Village w większości przypadków leży na widoku lub jest pozostawiany przez wrogów. Możecie odnajdywać przede wszystkim:

 1. Amunicję
 2. Przedmioty jednorazowego użytku - Mogą to być np. lekarstwa, miny czy bomby rurowe.
 3. Kredyty (Lei) - Są one wykorzystywane do kupowania przedmiotów i ulepszeń u handlarza Duke'a.
 4. Składniki do craftingu - Są one używane do wytwarzania przedmiotów w oparciu o odblokowane przepisy.
 5. Obiekty questowe (Key Items) - Mogą to np. różnego rodzaju klucze czy rzeczy używane do rozwiązywania zagadek.
 6. Skarby (Treasures) - Nadają się one jedynie do sprzedaży.

Starajcie się zawsze dokładnie rozglądać. Nawet jeśli dany przedmiot wyda się wam bezużyteczny, to będziecie mogli odłożyć go sobie na później lub w ostateczności sprzedać Duke'owi.

Pamiętajcie o tym, że niektóre przedmioty nie są w widocznym miejscu, tylko są składowane w różnorakich pojemnikach - Resident Evil Village: Eksploracja i zbieranie lootu - Resident Evil Village - poradnik do gry

Pamiętajcie o tym, że niektóre przedmioty nie są w widocznym miejscu, tylko są składowane w różnorakich pojemnikach. Mogą to być np. skrzynki, gabloty czy wazony nadające się do zniszczenia (obiekty Breakable), czy np. różnego rodzaju szuflady i szafy.

Warto zaznaczyć, że inwentarz Ethana ma ograniczoną pojemność, ale możecie kupować walizki, które go permanentnie powiększają. Sporym ułatwieniem jest to, że przedmioty questowe oraz skarby nie zajmują inwentarza i nie musicie się ograniczać w żaden sposób z ich zbieraniem. Zarządzanie inwentarzem dokładniej omówiliśmy na stronie Inwentarz - jak powiększyć?.