Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Resident Evil Village - poradnik do gry

Resident Evil Village - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Resident Evil Village: Walka i skradanie się Resident Evil Village poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021

Na tej stronie poradnika do gry Resident Evil Village znajdziecie porady na temat staczania walk oraz skradania się. Dowiecie się jak skutecznie eliminować przeciwników, jak bronić się przed otrzymywaniem obrażeń, jak zachowywać się po odniesieniu ran, a także jak przekradać się obok potworów lub im uciekać.

Staczanie bezpośrednich walk

W Resident Evil Village zawsze pownniście dążyć do rozgrywania walk na dystans, wykorzystując broń palną oraz różne odmiany granatów i pocisków do atakowania przeciwników - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

W Resident Evil Village zawsze pownniście dążyć do rozgrywania walk na dystans, wykorzystując broń palną oraz różne odmiany granatów i pocisków do atakowania przeciwników. Jedyną bronią, w przypadku której wskazane jest zbliżanie się do przeciwników, jest strzelba i ma to na celu uniknięcie spudłowania oraz zadanie możliwie jak największych obrażeń.

Walka w zwarciu wiąże się z ryzykiem otrzymania dużych obrażeń. Bohater może też zostać złapany i pogryziony przez potwora. Nie pomaga w tym wszystkim to, że nóż Ethana jest bardzo słabą bronią i kiepsko sprawdza się nawet do atakowania powalonych na ziemię lub ogłuszonych wrogów. Po ukończeniu gry po raz pierwszy będziecie mogli zakupić lepszy nóż, ale nie doprowadzi on do znaczącej poprawy sytuacji.

Odnajdywanie i ulepszanie broni

Wszystkie dostępne pukawki zestawiliśmy na osobnej stronie Bronie - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

Wszystkie dostępne pukawki zestawiliśmy na osobnej stronie Bronie. Powinniście dążyć do tego żeby odblokowywać na bieżąco nowe bronie - chodzi tu zarówno o lepsze odmiany używanych broni (np. lepszą strzelbę), jak i zupełnie nowe ich warianty. Radzimy w szczególności przypilnować się ze zdobyciem granatnika i rewolwera magnum. To dwie świetne bronie, które dość łatwo możecie przegapić.

Starajcie się dostosowywać broń do sytuacji i np. przełączać się na karabin snajperski w sytuacji atakowania bardzo oddalonych wrogów, albo na magnum podczas walk z bossami. Bronie możecie i powinniście ulepszać przez całą grę. Możecie podnosić ich statytystyki u handlarza Duke'a (priorytetowo traktujcie parametr siły rażenia) oraz instalowac modyfikacje/części, dzięki którym np. może poprawić się szybkostrzelność broni albo powiększyć jej magazynek. Ulepszanie broni ułatwi wam zmagania w późniejszych lokacjach, w których będzie spotykać więcej silniejszych przeciwników oraz bossów.

Amunicja i inne przedmioty używane w walkach

Każdy typ broni w RE8 (pistolet, strzelba, snajperka itp - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

Każdy typ broni w RE8 (pistolet, strzelba, snajperka itp.) posiada własny rodzaj amunicji i musicie liczyć się z tym, że przez większość czasu będziecie cierpili na niedobór amunicji. Wynika to przede wszystkim z tego, że napotykani przeciwnicy są w dużej mierze odporni na ataki i trzeba zużyć sporo amunicji do standardowych broni żeby ich pokonać. Rozglądajcie się za nową amunicją, która może leżeć na widoku lub być pozostawiana przez wrogów. Amunicję możecie też produkować, choć dotyczy to tylko niektórych broni i wymagane może być wcześniejsze zdobycie przepisu. Nie radzimy kupować amunicji u Duke'a, bo jest ona bardzo droga w przeliczeniu na 1 pocisk.

Oprócz amunicji rozglądajcie się za innymi przedmiotami, które mogą wam posłużyć do atakowania przeciwników. Wszystkie gadżety są pomocne, ale naszym zdaniem szczególnie dobre są miny (rozstawiajcie je w wąskich korytarzach i przejściach) oraz wybuchowe pociski do granatnika (mogą zadawać duże obrażenia pojedynczym wrogom lub grupom potworów). Dobrym pomysłem jest odkładanie sobie części tych przedmiotów na później i poleganie na nich w trakcie najtrudniejszych walk z bossami.

Garda i uniki

Elementem związanym ze staczaniem walk, którego użyteczności można łatwo nie docenić, jest poleganie na gardzie (Guard) - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

Elementem związanym ze staczaniem walk, którego użyteczności można łatwo nie docenić, jest poleganie na gardzie (Guard). Ma ona dwa główne zastosowania - możecie szukać okazji do blokowania wrogich ataków, jak również do wyprowadzania kontr. Ten drugi wariant jest bardziej ryzykowny, bo wymusza wciśnięcie (nie przytrzymanie!) przyciska gardy w idealnym momencie, ale jeśli się wam uda, to będziecie mogli odpalić kontratak. Warto zaznaczyć, że garda może być stosowana do zatrzymywania prób złapania bohatera przez potwory oraz niektórych silniejszych ataków, np. zamachnięć Lady Dimitrescu.

Jeśli nie możecie użyć gardy lub nie chcecie ryzykować to możecie polegać na unikaniu bezpośrednich kontaktów z wrogami. W grze nie ma przycisku uniku, ale możecie szybko obrócić się o 180 stopni (wychylenie lewej gałki w dół i wciśnięcie Kółka/B - bardzo pomocne w rozpoczęciu ucieczki) oraz sprintować bez ograniczeń (Ethan nie ma żadnego oddzielnego paska staminy). W szczególności oddalajcie się od wrogów, którzy przygotowują się do szarży.

Leczenie obrażeń

W Resident Evil Village utracone punkty zdrowia nie odnawiają się w sposób samoczynny - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

W Resident Evil Village utracone punkty zdrowia nie odnawiają się w sposób samoczynny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której znajdziecie się na skraju śmierci. Jeśli oddalicie się od wrogów i odczekacie chwilę, to gra może odnowić niewielką ilość punktów zdrowia po to żeby uniknąć sytuacji, że kolejny zwykły atak potwora zabije od razu Ethana.

Starajcie się mieć zawsze w zapasie co najmniej jedno lekarstwo (First Aid Med), bo nigdy nie wiadomo kiedy będziecie go potrzebować. Nawet pozornie proste starcie może doprowadzić do otrzymania nieprzewidzianych większych obrażeń. Więcej lekarstw zabierajcie do walk z bossami (minimalnie 2). Nowe medykamenty możecie odnajdywać w świecie gry lub samemu wytwarzać (składniki do craftingu są dość pospolite).

Bossowie, mini-bossowie i elitarni przeciwnicy

Podczas przechodzenia gry oprócz rozprawiania się ze standardowymi przeciwnikami musicie też mieć na uwadze ich silniejsze odmiany - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

Podczas przechodzenia gry oprócz rozprawiania się ze "standardowymi" przeciwnikami musicie też mieć na uwadze ich silniejsze odmiany. Można je podzielić na trzy główne grupy:

  1. Bossowie - Są to bardzo silni wrogowie, których pokonywanie jest wymagane do awansowania w głównej fabule. Do każdego starcia z bossem powinniście się przygotować - wyleczyć bohatera, zgromadzić jak najwięcej zapasów i opcjonalnie porozmieszczać miny-pułapki na przyszłej arenie walk.
  2. Mini-bossowie - Są to wymagające potwory, które możecie spotykać w nowych oraz badanych już wcześniej lokacjach. Do tej kategorii zaliczają się m.in. ogry i wilkołaki Varcolac. Pokonywanie tych bestii nie jest obowiązkowe, ale rozprawianie się z nimi może pozwalać zdobywać wartościowe skarby.
  3. Elitarni przeciwnicy - Mowa tu o silniejszych wariantach powszechnie spotykanych potworów. Mogą to być np. opancerzone lykany albo Soldaci wyposażeni w plecaki odrzutowe. Do walk z nimi warto przystępować, chyba że dysponujecie w danym momencie bardzo ograniczonymi zapasami amunicji.

Skradanie się i uciekanie przeciwnikom

Skradanie się w RE8 jest niestety możliwe w bardzo ograniczonym stopniu - Resident Evil Village: Walka i skradanie się - Resident Evil Village - poradnik do gry

Skradanie się w RE8 jest niestety możliwe w bardzo ograniczonym stopniu. W grze pojawiają się pojedyncze lokacje, w których jest to realna opcja. Przykładem takiego miejsca może być pole z okolic domu Luizy w wiosce, które pozwala wykorzystywać wysoką trawę do przekradania się obok lykanów. W większości lokacji musicie liczyć się z tym, że wrogowie automatycznie odnotują moment przybycia Ethana i rzucą się do ataku.

Uciekanie przeciwnikom jest z kolei jak najbardziej możliwe. Taki krok jest wskazany przede wszystkim jeśli nie chcecie marnować amunicji na pokonywanie potworów, które można ominąć. Ucieczka może też przydawać się do "oszukiwania" niektórych wrogów - możecie chować się w chatkach i innych ciasnych lokacjach przed większymi potworami (np. wilkołakami Varcolac) oraz uciekać przeciwnikom w celu wykroczenia poza ich obszar działania (metoda ta szczególnie dobrze działa w trakcie starć z Soldatami).